- Reklama -

Farmářské trhy se vracejí do měst a poptávka po nich stále více roste. Důvodů, proč nakupovat právě na trzích, je hned několik. Zákazník zde sežene čerstvé lokální potraviny přímo z rukou farmářů. Mizí role hypermarketu jako zprostředkovatele obchodu, díky čemuž má zákazník jistotu, že si domů odnáší opravdu čerstvé potraviny. Nákupem českých produktů podporujeme českou ekonomiku a konkrétní prodejce. U jídla také přesně víme, odkud pochází. V neposlední řadě je tento způsob nakupování ekologický. Vezměte si vlastní tašky či košíky, nezatěžujte se zbytečnými plasty.

FARMÁŘSKÉ TRHY V KARLOVÝCH VARECH

KDE: Varšavská ulice (před Městskou tržnicí), Karlovy Vary
KDY: 29. března–20. prosince 2019, nepravidelně (2x měsíčně) v pátek od 9:00 do vyprodání zásob
WWW: www.facebook.com/FarmarskeTrhyKV

Karlovarské farmářské trhy se konají dvakrát měsíčně (v červenci a srpnu pouze jednou) před Městskou tržnicí. Na prodej jsou tradičně nejrůznější sazenice, cibuloviny a ovocné keře typické pro dané období.

Obvyklým sortimentem je čerstvá sezónní zelenina, med, pečivo, koření, cukrářské pochoutky, mléčné výrobky či uzeniny. Novinkou letošního roku je prodej sýrů vyráběných podle starodávné adygejské receptury, která pochází z Kavkazu.

Tento sýr se vyrábí pouze z plnotučného mléka, bez použití syřidla. Sráží se za velmi vysokých teplot pomocí prokysané syrovátky. Adygejský sýr je charakteristický vysokou nutriční hodnotou a jemnou strukturou.

Plzeňské farmářské trhy (zdroj fotografie: KV CITY CENTRUM)

PLZEŇSKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

KDE: náměstí Republiky, Plzeň
KDY: 23. března–21. prosince 2019, každou sobotu od 8:00 do 12:00
WWW: www.plzensketrhy.cz

Plzeňské farmářské trhy se konají v centru Plzně již od roku 2010. Letošní rok se na ně můžete vydat každé sobotní dopoledne od března až do prosince. Sestava prodejců je stálá a velice pestrá, prohlédnout si ji můžete na oficiálních webových stránkách uvedených výše.

Mezi tradiční prodejce patří například Minimlékárna Joma, která nabízí certifikované mléčné výrobky. O pečivo se postará Pekařství Bayer či speciální Paleo pekárna, která peče bez použití obilné mouky, cukru i laktózy. Nechybí ani prodej hub, čerstvých domácích těstovin, vína, ovoce, zeleniny, masa a ryb.

Plzeňské farmářské trhy (zdroj: Facebook Plzeňských farmářských trhů)

FARMÁŘSKÉ TRHY V ÚSTÍ NAD LABEM

KDE: Mírové náměstí, Ústí nad Labem

KDY: 15. ledna–30. června 2019, každé úterý a čtvrtek od 9:00 do 16:00
WWW: www.severoceskefarmarsketrhy.cz

Severočeské farmářské trhy organizované spolkem Český um se konají v několika městech Ústeckého kraje. V Ústí nad Labem se trhy letos konají dokonce dvakrát týdně – a to v úterý a čtvrtek. Nechybí zde čerstvá zelenina, ovoce, mléčné a masné výrobky.

LITOMĚŘICKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

KDE: mezi ulicemi 5. května a Novobranská, Litoměřice
KDY: od 26. dubna 2019, každý pátek od 7:30 do 13:00
WWW: www.farmarsketrhy-litomerice.cz

Litoměřické trhy letos probíhají na nově zrekonstruované tržnici v centru města každý pátek od 7:30 do 13:00. Nabídka trhů se mění dle sezóny a možností pěstitelů, proto některé nenalezneme na trhu pravidelně. I tak se ale můžete těšit na tradiční prodej bylinek a květin, které zajistí zahradnictví Krejza nebo Holtzl.

Dále na uzenářské výrobky z Řeznictví Mareš, o rybí speciality se postará Diana fisch, nebudou chybět ani bylinné a léčivé směsi paní Zdislavy či šité výrobky Kamily Dvořákové. Výběrovou praženou kávu zajistí pražírna z Litoměřic Zoban.

FARMÁŘSKÉ TRHY OBORA PŘÍBRAM

KDE: Dvořákovo nábřeží, Příbram
KDY: od 16. března 2019, nepravidelně v sobotu (první a třetí sobota v měsíci) od 8:00 do 13:00
WWW: www.pribram.cz

Farmářské trhy v Příbrami se konají již několikátou sezónu. Jejich cíl zůstává ale stále stejný – mají umožnit obyvatelům Příbrami nakoupit domácí zeleninu a ovoce od farmářů z okolí. Podle pořadatelů by prodejce a nakupujícího nemělo dělit několik velkoskladů, a proto si můžete čerstvé potraviny koupit přímo z rukou farmářů. Ani letos nebudou chybět stánky nabízející sýry a mléčné výrobky, uzeniny, ořechy, pečivo, koření nebo med.

FARMÁŘSKÉ TRHY KLATOVY

KDE: náměstí Míru, Klatovy
KDY: 24. května–26. října 2019, nepravidelně (24. 5., 28. 6., 20. 9., 26. 10.) od 8:00 do 14:00 (16:00)
WWW: www.facebook.com/mksklatovy

Klatovské trhy se letos konají jen v několika vybraných termínech v průběhu letních a podzimních měsíců. Tradičně je ke koupi pečivo, ovoce a zelenina, uzeniny, marmelády, koření, ale i mýdla a dekorace. V říjnu budou trhy navíc spojené se zabijačkovými hody za doprovodu speciálního programu.

Farmářské trhy Klatovy (zdroj fotografie: MKS Klatovy)

FARMÁŘSKÉ TRHY LIBEREC

KDE: mezi OC Forum a Domem kultury, Liberec
KDY: duben–říjen 2019, pondělí–sobota od 7:00
WWW: www.liberec.cz

Liberecké trhy zahajují v letošním roce již osmou sezónu. Ve 25 stáncích nakoupíte například perníky a koláče z Meduňky, med ze smržovské farmy, uzené ryby z Třeboně, koření VIVA NATURA či ovoce a zeleninu od lokálních farmářů.

TRHY MLADÁ BOLESLAV

KDE: Staroměstské náměstí, Mladá Boleslav
KDY: 29. března–20. prosince 2019, každý pátek od 7:30 do 13:00
WWW: www.trhyfarmarske.cz/mlada-boleslav

Trhy na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi probíhají pravidelně každý pátek od 29. března až do 20. prosince. Zájemci si mohou vybrat z velice široké nabídky ovoce a zeleniny. Specialitou mladoboleslavského tržiště je prodej speciálních odrůd, které nejsou běžně k dostání. 30 prodejců dále nabízí uzeniny, mléčné výrobky, pečivo, med, koření a další.

ŽĎÁRSKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

KDE: náměstí Republiky, Žďár nad Sázavou
KDY: květen–říjen 2019, nepravidelně (25. 5., 22. 6., 20. 7., 24. 8., 14. 9., 12. 10.)
od 8:00 do 11:30
WWW: www.zdarns.cz

Žďárské trhy fungují již od roku 2012 jednou měsíčně, a to od května do října. Kromě nákupu lokálních farmářských produktů si můžete poslechnout živou hudbu a užít si příjemné dopoledne v samém srdci města.

KROMĚŘÍŽSKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

KDE: Hanácké náměstí, Kroměříž
KDY: květen–říjen 2019, nepravidelně (25. 5., 22. 6., 14. 9., 12. 10.) od 9:00 do 13:00
WWW: www.kromerizsketrhy.cz

V roce 2019 se kroměřížské trhy konají pouze ve čtyřech termínech. Přinesou však velice pestrou nabídku potravin i bohatý doprovodný program. Na Hanáckém náměstí je připraven program pro děti, nebudou chybět ani hudební a divadelní vystoupení či ukázky řemesel. Z nabídky prodejců se můžete těšit na mléčné výrobky, kvalitní pečivo, ovoce, zeleninu, masné výrobky a místní speciality.

Kroměřížské farmářské trhy (autorka fotografie: Tereza Neuslová)

FARMÁŘSKÉ TRHY V LÍŠNI

KDE: ulice Jírová, Brno–Líšeň
KDY: 23. března–14. prosince 2019, nepravidelně jednou měsíčně (23. 3., 13. 4., 11. 5., 22. 6., 20. 7., 17. 8., 14. 9., 19. 10., 16. 11., 14. 12.)
WWW: www.brno-lisen.cz

V roce 2018 došlo k obnovení místní tradice a v městské části Brno–Líšeň se začaly konat tradiční trhy. Prodejci nabízí regionální potraviny, bio produkty, kvalitní maso od lokálních statkářů, sýry, pečivo, moravskou zeleninu, ovoce a domácí vejce. Některé trhy jsou doplněny o pestrý kulturní program.

FARMÁŘSKÉ TRHY V OSTRAVĚ

KDE: Novinářská 6a (OC Futurum), Ostrava
KDY: 6. dubna–16. listopadu 2019, každá druhá sobota od 8:00 do 12:00
WWW: www.farmarsketrhyfuturum.cz

U ostravského obchodního domu Futurum se i letos konají farmářské trhy, které se těší již osmým rokem veliké popularitě. V dubnu se zapojilo přes 40 prodejců, teď v létě se jejich počet výrazně rozroste. Nabídnou zeleninu, ovoce, masné výrobky, také květiny, bylinky, koření či výběrová vína.

JESENICKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

KDE: Masarykovo náměstí, Jeseník
KDY: 12. dubna–15. listopadu 2019, nepravidelně (12. 4., 13. 4., 17. 5. 21. 6., 19. 7.,
16. 8., 20.9., 12. 10., 18. 10., 15. 11.) od 10:00 do 17:00
WWW: www.facebook.com/JesenickeTrhy

Jesenické trhy se konají v několika termínech od dubna do listopadu 2019. Nabízejí širokou nabídku farmářských produktů z okolních regionů. Zeleninu zde mají z mikulovické Ekofarmy Organika, z Jeseníků dorazí tradiční marmelády.

Nechybí ani prodej sazenic či kvalitního pečiva. Jesenické trhy jsou také obohaceny o několik tematických setkání – na jaře proběhla Velikonoční slavnost, v říjnu se budou konat Dýňové slavnosti. Trhy jsou také doplněny hudebním programem.

Jesenické farmářské trhy (zdroj fotografie: archiv spolku Sudetikus)