KONCERT: Vzpomínka na Davida Stypku

73

Zajímavý a jedinečný hudební zážitek nabídne již teď v sobotu 27. srpna kulturní léto v Karlových Varech. V produkci Soundsgate se zde odehraje koncert Pocta Davidu Stypkovi. Kapela Bandjeez s Kateřinou Marií Tichou vystoupí netradičně za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru. Písně frýdecko-místeckého zpěváka pro orchestr zaranžoval mladý hudebník Dominik Svoboda, který koncert také sám oddiriguje.

„Pláče lid, že letí drak,
drak velký tak
že vrhá stín
na celé Království
kde hrdina spí,
sympatický
k sežrání.“

Davidovy písně zazní v podání  Kateřiny Marie Tiché, která aktuálně koncertuje po boku Stypkovy kapely Bandjeez. Kromě ní se některých skladeb ujme i Jakub Vaňas, který aktuálně působí v kapele Top dream company. 
Koncert se odehraje u hotelu Thermal, tedy v samém srdci Karlových Varů. Originálních aranží pro orchestr se ujal český skladatel a orchestrátor Dominik Svoboda. Ten slibuje nezapomenutelný hudební zážitek:  „Pro mě je opravdu velkou ctí, potěšením a poděkováním Davidovi a všem, kteří byli u zrodu jeho nádherných písní, pomáhat a účinkovat na nadcházejícím koncertě jakožto orchestrátor a dirigent. Koncert k poctě Davida Stypky je jak pro mnohé, tak i pro mě osobně srdeční záležitostí, i když se přiznávám, že jsem většinu jeho písní až do jeho smrti neznal, o to však víc miluji jeho skladby nyní,“ uvedl Dominik Svoboda. 

Poslední album Dýchej Davida Stypky a Bandjeez, které loni v září navázalo na předešlé nahrávky Čaruj (2014) a neboj. (2017), uhranulo nejen širokou veřejnost, ale také hudební kritiky a Českou hudební akademii. Ta letos Stypkovi udělila hned tři ceny Anděl. Album po Stypkově předčasné srmti dokončili spoluhráči z kapely ve spolupráci s K.M. Tichou. 

Přes to všechno se nejedná o jedinou připomínku Stypkova talentu. 10. ledna se v ostravském Gongu odehraje koncert K poctě Davida Stypky. Tentokrát za doprovodu Janáčkovy filharmonie zazpívá i Mirai Navrátil, Ewa Farna a Kateřina Marie Tichá. Koncert byl krátce po svém zveřejnění téměř vyprodán, aktulně zbývá pouze posledních pár lístků. 

KONCERT: POCTA DAVIDU STYPKOVI

KDY: 10. ledna 2023
KDE: Gong, Ostrava
WWW: dolnivitkovice.cz