KONCERT: YAEI

35

Zpěvačka, producentka a DJka, která je se svými introspektivními, ale zároveň tanečními skladbami jednou z tváří budoucnosti hudby. Yaeji prorazila se svým EP v roce 2017, od té doby spolupracovala se jmény jako Charli XCX, Dua Lipa, Robyn anebo OHHYUK. Má za sebou ceněný mixtape What We Drew 우리가 그려왔던. V české premiéře roztančí ROXY ve středu 15/11.

Její smysl pro hravost se zrcadlí ve zvukové paletě, skládající se z nostalgických vlivů korejského indierocku, elektroniky a popu 90s. Tu rozvíjí také na nedávno vydaném albu With a Hammer (2023, XL), které vznikalo přes dva roky v NY, Londýně a Soulu. Deníkově pojaté debutové album pojímá hněv jako zdroj tvůrčí očisty a Yaeji na něm třímá kladivo coby symbol síly, ochrany a útěchy. Inspirací jí byly vzpomínky na dětství, pocit odcizení a zloba vůči zvýšenému násilí proti asijským Američanům.


„Když nad tím přemýšlím, můj hněv nemá podobu vztekárny,” přemítá Kathy Yaeji Lee alias Yaeji v profilu Pitchforku, který její debut označil za best new music. Čtyřhvězdičkové ocenění přidávají Clash, Guardian, NME anebo Resident Advisor. „Mé album je abstraktně o tom, jak se hněv proměňuje a jak mnou prošel. Je mnou samotnou, jak žiju a dýchám,” dodává. Jde o rozhovor mezi jejím minulým a současným já a jejími hosty, mezi něž se na albu řadí K Wata, Enayet, Loraine James a Nourished by Time.

KONCERT: YAEJI

KDY: 15. listopadu 2023
KDE: ROXY, Praha
VSTUPNÉ: 580 Kč
WWW: www.roxy.cz