- Reklama -

Vyzná se v astronomii, miluje fyziku a přednáší na univerzitách. Kromě toho je zakládajícím členem legendy hip hopu – Wu-Tang Clanu. Z vědy a filosofie bere inspiraci pro rýmy podepřené obrovskou slovní zásobou, která se stala jeho poznávacím znamením. Používání metafor mu vyneslo přezdívku The Genius a jeho detailní popisy v textech vytváří neuvěřitelný obraz probíhající situace.

GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, Kulturio.cz)
GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, © Kulturio.cz)

GZA či The Genius, vlastním jménem Gary Grice, se narodil 22. srpna 1966 v Brooklynu. Nově zrozený hip hop v 70. letech ovlivnil mnoho mladých lidí a Gary nebyl výjimkou. Dospívání v New Yorku znamenalo pro řadu teenagerů breakdance nebo graffiti. Ani jedno však Garymu nešlo tak, jak by si přál. Například neuměl nakreslit rovnou čáru bez pravítka nebo kruh bez hrnku. Jeho láskou bylo psaní. Rýmování podlehl už jako malý kluk u tradičních dětských říkanek. „Psaní mě chytlo u Mother Goose a začal jsem studovat říkanky, ještě než hip hop vůbec existoval.“

GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, © Kulturio.cz)
GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, © Kulturio.cz)

Alba hip hopové skupiny The Last Poets z Harlemu pro něj byla každodenní záležitostí. Texty ho přitahovaly, aniž by tušil jejich skrytý význam. Právě díky nim začal s prvními rapovými pokusy.
Ty piloval napříč celým New Yorkem a sdílel se svými bratranci známými pod přezdívkami Ol‘ Dirty Bastard a RZA. Společně vytvořili první uskupení FOI: Force of the Imperial Master,

později se přejmenovali na All in Together a začali vystupovat. Aby mohl GZA psát texty a zlepšovat se v rýmech, zameškával studium na střední škole, kterou nakonec opustil ve druhém ročníku. „Myslel jsem, že jsem věděl víc, než co nás ve škole učili. Když se na to zpětně podíváte, byla hloupost zameškávat hodiny, protože jsme měli mnohem více příležitostí než teď.“

GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, © Kulturio.cz)
GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, © Kulturio.cz)

První pád a Wu-Tang Clan

Smlouvu jako sólo umělec The Genius podepsal pod Cold Chillin‘ Records. Jeho debutové album Words from the Genius z roku 1991 bylo neúspěšným převážně díky špatné propagaci ze strany nahrávací společnosti. To ho přimělo od smlouvy odstoupit a začít tak novou kapitolu života. Znovu se spojuje se svými bratranci a připojuje se k založení dnes velmi známého Wu-Tang Clanu.

GZA, RZA a Ol‘ Dirty Bastard společně s šesticí dalších hudebníků doslova změnili rapovou scénu svým debutem v roce 1993. Enter the Wu-Tang (36 Chambers) se později stalo jedním z nejvýraznějších hip hopových alb všech dob. Nahrávací společnost jednotlivým členům povolila sólové kariéry i u jiných společností, a proto GZA navázal spolupráci s Geffen. O rok později vydal první sólovou skladbu I Gotcha Back, která se objevila i ve filmu Pravidla hry.

GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, © Kulturio.cz)
GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, © Kulturio.cz)

Druhé studiové album vyšlo o rok později a nese název Liquid Swords. Dialog z filmu Shogun Assassin, textařské odkazy na filosofii, zločin nebo hraní šachů a temná atmosféra se nejdříve kritikům nezdála, ale v průběhu let se album stalo hip hopovou klasikou.

„Je těžké určit, co bude klasika a co ne. Ale mohu říct, že jsem u Liquid Swords cítil kouzlo. Vlastně jsem viděl, jak roste a dává se dohromady. Když jsme na desce pracovali, cítil jsem, že je výjimečná.“ Třetí studiové album Beneath the Surface přineslo převážně jen srovnávání s albem předchozím.

Vědecký hip hop

Pokračování umělcova nejúspěšnějšího alba – Legend of the Liquid Sword – vyšlo v roce 2002. Album upevnilo jeho pozici jednoho z nejvíce nadaných rapperů doby a kritiky bylo přijato pozitivně. Šachy byly inspirací pro album Grandmasters, které vyšlo ze spolupráce s DJ Muggsem – producentem Cypress Hill. „Je to civilizovaná válka. Je to matematická věc, věda a její strategie. Je to život. Plánujete svůj den – být deset kroků napřed a vidět budoucí tahy. O tom všem šachy jsou.“ Evropské a americké turné následovalo po dalším albu Pro Tools v roce 2008 a ani Wu-Tang Clan neupadli v zapomnění.

Rok 2010 přinesl další úspěchy. Spojení hip hopu a vědy přednášel Gary na univerzitách jako Harvard, MIT nebo Oxford. O dva roky později rozjel program Science Genius, věnující se mladým studentům, aby se sblížili s vědou skrz hip hop. Věda, fyzika a vesmír samotný jsou inspirací pro jeho nové album Dark Matter, na které fanoušci dychtivě čekají už od roku 2015.

„Byly chvíle, kdy mi bylo řečeno: ‚Ty děláš album o fyzice? Doufám, že to nebude nuda!‘“ Nechápou to, protože rappeři jsou tak jednodimenzionální, a úzkoprsí,“ prohlásil o vzniku alba. Jeho poslední singl The Spark vyšel 30. června 2016 jako oslava k misi NASA – Juno. V roce 2018 vystoupil na Hip Hop Kempu v Hradci Králové.

GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, © Kulturio.cz)
GZA 2018 (Autor fotografie: Kamil Pekař, © Kulturio.cz)