I divadla mají svou obdobu Netflixu

114

V současné – mnohdy velmi uspěchané době – je někdy velmi těžké udržet si bohatý kulturní život. Nyní je však možné tento problém do značné míry vyřešit pomocí platformy Dramox – jakéhosi „domácího divadla online“. Díky trojici zakladatelů Martinu Zavadilovi, Radimu Horákovi a Martinu Hájkovi se nyní divadlo, respektive známé (i méně známé) divadelní inscenace mohou dostat každý večer do našich domácností a věru je z čeho vybírat, streamovací služba disponuje více než 300 divadelními představeními od více než stovky uměleckých souborů.

Celý projekt funguje na obdobné bázi jako Netflix, divák získá skrze měsíční předplatné přístup ke všem možným záznamům divadelních představení jak z Česka, tak ze zahraničí. Myšlenka k založení projektu se objevila během pandemie covidu-19 s cílem podpory divadelního umění. Tento záměr si platforma ponechala a stále většinu z výtěžku předplatného dává divadlům, tvůrcům nebo samotným hercům. Navíc je skrze jejich stránky možné své oblíbené divadlo podpořit i částkou navíc. 

Nespornou výhodou Dramoxu je možnost objevovat nové žánry a styly divadelních inscenací. Platforma nabízí nejen legendární tituly jako například Bratry Karamazovy z prken Dejvického divadla (v hlavní roli Otce Karamazova s Ivanem Trojanem), ale také moderní inscenace nezávislých uměleckých souborů z Čech i ze zahraničí. Nové tituly jsou pravidelně přidávány a divák má zkrátka neomezený přístup k rozmanitým představením napříč žánry, na své si tak přijdou milovníci nejen činohry, ale také baletu nebo opery. 

Další výhodou je také skutečnost, že divák má přístup i k inscenacím, které už mají po derniéře a není možné je tedy znovu vidět. Mezi taková představení patří například inscenace Jedlíci čokolády v hlavní roli s Pavlou Tomicovou, která se na jaře tohoto roku s diváky rozloučila na prknech královehradeckého Klicperova divadla. 

Platformě se navíc ještě před začátkem ruské invaze na Ukrajinu podařilo navázat spolupráci s některými ukrajinskými uměleckými soubory, takže pokud skrze Dramox zkusíte některou z ukrajinských inscenací zároveň pomůžete tamním umělcům, v praxi to znamená, že pokud budou diváci sledovat ukrajinská představení, zároveň tak podpoří tamější umělecké soubory. 

Dramox je zkrátka platformou, která pomáhá spojit diváka s jeho oblíbeným divadlem a zároveň mu představit divadla nová, která by sám neměl možnost objevit. Neváhejte proto a zkuste novou platformu také, první týden používání je zdarma, takže platforma umožňuje jedinečnou příležitost k důkladnému prozkoumání všech dostupných inscenací. 

www.dramox.cz