Jubilejní knižní tipy s pořadovým číslem 50 jsou tentokrát věnovány třem titulům nakladatelství Paseka. Přečteme si vynikající krimi, příběh skvělého kolumbijského autora a nahlédneme do lidské mysli i na nejpřekvapivější místa světa.

 

RICHARD PRICE – SRÁČI

Prozaik a scénarista Richard Price (1949) je autorem osmi románů. Za scénář k filmu Barva peněz získal nominaci na Oscara, je nositelem ceny Edgar za podíl na scénáři k seriálu televize HBO The Wire – Špína Baltimoru a pro stejnou stanici napsal i oceňovanou minisérii Jedna noc.
V polovině devadesátých let byl Billy Graves jedním ze skupiny mladých newyorských policistů zvyklých čelit zločinu ve východním Bronxu podle hesla „účel světí prostředky“. Poté, co mu vyhlídky na postup pokazilo neúmyslné postřelení desetiletého chlapce, pracuje dnes jako seržant v manhattanské noční hlídce, připravující poklady pro vyšetřovatele v denní službě.

Když se ukáže, že zavražděný muž, k němuž je Billy jednoho rána povolán na nádraží Penn Station, je jedním ze „sráčů“ – pachatelů těžkých zločinů, které se nepodařilo usvědčit a stali se obsesí svých pronásledovatelů –, Billyho se zmocní nepříjemné podezření a začne pátrat po souvislostech případu. V tu chvíli ještě netuší, že návrat do problematické minulosti se promění v dosud nejtěžší zkoušku jeho profesní dráhy a že jeho rodina bude vzápětí čelit dalšímu, zcela nečekanému ohrožení.
Nový strhující román Richarda Price je v podstatě odkazem na veledílo Bílá velryba. Paralely k Melvillovu dílu jsou zřejmé: všechny postavy jsou šílené, posedlé minulostí a honbou za spravedlností.
Tyto postavy jsou policisté nebo bývalí policisté a autor knihy vykresluje jejich každodenní rutinu, pracovní úkoly i detektivní práci skutečně mistrně. Kniha je psaná svižným a zábavným tempem, od první do poslední stránky.

Potkáváme zde policisty a detektivy, kteří i po x letech stále hledají svoje „sráče“.
Price má vynikající smysl pro užívání pouličního jazyka a rozhodně si při psaní nebere servítky. Jeho povedená próza čtenáře lehce ponoří do odvrácené strany života velkoměsta. A jeho mimořádná schopnost mapovat vnitří prožitky všech postav – všechny sny, vzpomínky, kruté rány a jejich následky – dělá z románu téměř mistrovské dílo.
Za mě osobně jedna z nejlepších letošních publikací.
Knihu zakoupíte za 239 Kč zde.

JUAN GABRIEL VÁSQUEZ – REPUTACE

Juan Gabriel Vásquez (1973) patří k předním současným latinskoamerickým prozaikům. Po studiích v rodné Kolumbii a na pařížské Sorbonně strávil několik let v Belgii a Španělsku, dnes žije v Bogotě. Na mezinárodní scéně se prosadil svým třetím románem Hluk padajících věcí (2011), který získal i prestižní cenu International IMPAC Dublin Literary Award a jeho české vydání bylo týdeníkem Respekt zařazeno mezi nejlepší knihy roku.
V zatím posledním románu Tvar trosek (2015) pokračuje ve zkoumání fenoménu paměti a znovu se vrací k nedávným kolumbijským dějinám a k jejich dopadu na životy obyčejných lidí. Vásquez je nositelem řady literárních ocenění včetně Ceny Rogera Caillose a Ceny Gregora von Rezzoriho, za román Reputace (2013) byl vyznamenám Cenou Španělského královské akademie.

Pětašedesátiletý kreslíř a karikaturista Javier Mallarino je žijící legenda kolumbijské politické satiry, člověk, jehož pero má už léta moc rozhodovat o osudech druhých. Právě ve chvíli, kdy se ocitá na vrcholu kariéry a přebírá vysoké státní vyznamenání, jej však setkání s mladou neznámou ženou náhle konfrontuje s téměř třicet let starou událostí, kterou mezitím vytěsnil z paměti, a zásadně zpochybní jeho reputaci a hodnotu jeho celoživotního díla.

Mistrně komponovaný text nového Vásquezova románu, připomínající vrcholné prózy Iana McEwana či J. M. Coetzeeho je působivým zamyšlením nad dvojsečnou mocí médií i lidské paměti. Jeho autor, považován dnes za nejpozoruhodnějšího představitele současné latinskoamerické prózy, v něm po strhujícím Hluku padajících věcí znovu potvrzuje svůj vypravěčský a stylistický talent.
Knihu zakoupíte za 199 Kč zde.

TIMOTHY SNYDER – TYRANIE: 20 LEKCÍ Z 20. STOLETÍ

Zvolení Donalda Trumpa na post amerického prezidenta nenechalo chladným nikoho po celém světě, nejméně pak ty, kterých se to přímo dotýká, tedy Američany. Timothy Snyder (narozen 1969) je profesorem historie na univerzitě v Yalu. Jeho specializací jsou dějiny střední a východní Evropy a zejména dějiny holokaustu. Není proto divu, že právě tyto dva totalitarismy – nacismus a komunismus – jsou středobodem jeho nové práce Tyranie. Jak však souvisí tyto režimy s událostmi ve Spojených státech? Vysvětlení je celkem jednoduché – Snyder se obává o budoucnost liberální demokracie a vcelku otevřeně naznačuje, že Trump by nejen mohl mít ambice stát se autoritářským vládcem, ale dokonce by se mu to mohlo i povést.

Příklady, jak by k tomu mohlo dojít, ukazuje právě ve své publikaci Tyranie, jež má být zároveň varováním a poučením, proto tedy dovětek o 20 lekcích. Každá z lekcí je uvedena radou, již by si lidé měli vzít k srdci, a následně rozvinuta v historický příklad toho, jak dopadli naši předci, když se tímto neřídili. A také ukazuje, jak dopadnou američtí občané dnes, nebudou-li se Snyderovými radami, místy až příliš imperativně znějícími, řídit. Upozorňuje na paralely mezi výroky vůdců fašismu i komunismu a výroky Donalda Trumpa. Obává se, že pokud Američané nezačnou včas bránit demokracii, nemusejí brzy žádnou mít. Je škoda, že příklady lekcí autor čerpá opravdu jen z těchto dvou milníků historie 20. století, na druhou stranu nic horšího se v té době snad ani nestalo, je tedy logické, že právě nacismus a stalinismus mají být oněmi odstrašujícími příklady, i vzhledem k autorově specializaci. Nakolik jsou Snyderovy obavy reálné a nakolik přitažené za vlasy, neboť lidstvo se ze svých chyb už poučilo dávno, nechám pak na vašem uvážení.
Knihu zakoupíte za 134 Kč zde.

JOSEF SCHOVANEC – VÍTEJTE V AUTISTÁNU

Josef Schovanec, ve Francii narozený syn českých emigrantů, je doktorem filosofie, přičemž bakalářský titul má z matematiky. Ovládá deset jazyků, mezi nimi i takové jako perština a amharština. Létá po celém světě, přednáší a má vlastní pořad ve francouzském rádiu Europe 1. A také je to autista s diagnostikovaným Aspergerovým syndromem. Jeho první kniha O kolečko míň – Můj život s autismem vyvolala senzaci po celém světě, neboť je jen málo publikací, které by byly vyprávěny „z první ruky“ a které popisují vlastní prožitky a vlastní vnímání autismu.

Nejnovější kniha s názvem Vítejte v Autistánu vznikla za přispění redaktorky Europe 1 Sophie Larmoyerové, která se na Josefa obrátila s žádostí o spolupráci na cestovatelské rubrice. Jelikož Josef často cestuje, je tato kniha zajímavou sondou do vnitřního světa a vnímání cestování. To, co nás otravuje, Josef vítá. To, co vnímáme jako nadstandardní služby leteckých společností, Josefa otravuje. Tak se dozvíme, že dává přednost nízkonákladovým společnostem, aby během letu nebyl vystaven stresujícímu rozhodování mezi rybou a kuřetem a komunikaci se stevardy.

A také že i přes četnost svých letů odmítá využívat věrnostních karet právě proto, aby jej letecké společnosti nepřeřadily do vyšší zákaznické třídy. Na obyčejné věci tak nahlédneme novou optikou a také s Josefem poznáme nová zákoutí. Vyhýbá se totiž klasickým přelidněným památkám, ale raději navštěvuje hřbitovy, na nichž je klid. Jazyk, kterým vše vypráví, je možná příliš vzletný, bohatý a třeba i nabubřelý, mějme však stále na mysli, kdo je autorem a že psaný projev je možná tím jediným způsobem komunikace, kde se cítí naprosto svobodný. Proč by si tedy neměl užít své slovní zásoby na maximum?

Kniha obsahuje přes 40 krátkých zamyšlení, které nás mnohdy ani nepřivedou do konkrétní země, ale spíš do Autistánu, nitra autora. Tak kapitola o Vánocích není o cestování, ale spíše rozborem nitra a vypovídá o touze před nimi uniknout. Josef tedy cestuje do zemí, kde se Vánoce neslaví. Možná tak z řádků nepoznáte exotické země jako v cestovatelských průvodcích, ale zato poznáte jedno místo, a tou je lidské nitro člověka, pro kterého cestování znamená něco jiného než pro nás.
Knihu zakoupíte za 159 Kč zde.

 

Na článku spolupracovaly: Soňa Hanušová (Tyranie, Vítejte v Autistánu) a Šárka Hromádková (Sráči, Reputace)