Skupina Two Steps from Hell přivezla kousek pekla i do Prahy

610

Ztraceni v jiném světě. Žádné smysly nedokázaly člověka ukotvit v realitě. V Česku, a přece pár kroků od pekla. Hudební skupina Two Steps from Hell (TSFH) zahájila své první koncertní turné po Evropě a v Praze všem ukázala, co skutečná hudba dokáže.

Všechny to stálo roky čekání a když měl nastat den D, koncert kvůli epidemiologické situaci pořadatelé zrušili. Nakonec se ho fanoušci dočkali po dvou letech a 28. 6. a 29. 6. 2022 americká skupina s orchestrem a se sborem vystoupila v pražském O2 Universu. 

Pořadatelé i fanoušci byli už poslední dva roky lehce nervózní, kdy a zda se koncert vůbec uskuteční. Zdravotní podmínky nepřály žádným kulturním akcím, a proto i první evropské turné této významné skupiny pomalu začalo odcházet ze scény. Jisté však bylo, že se někdy v budoucnu uskuteční, otázkou bylo kdy, a jak k němu po tak dlouhé době fanoušci přistoupí. 

Nakonec se vše povedlo. V úterní koncertní den bylo sem tam nějaké sedadlo volné, ale sál bylo přesto slyšet. Druhý den by se však na koncert už nikdo nedostal. Jediný lístek nebyl volný a pekelná hudební skupina si tak mohla naplno užít české podpory.

Než to začalo…

Chvilka čekání ve frontě, kontrola jako na letišti, vyčůrat, koupit pití a rychle najít místo, než to všechno vypukne. Na pódium jako první přišel přidružený orchestr se sborem. Poté začali nastupovat členové skupiny TSFH. S obrovským potleskem došli nakonec na jeviště i hlavní představitelé a skladatelé Thomas Bergersen a Nick Phoenix. 

Konečně zazněly první tóny klavíru a houslí, přidali se cellisté a s počátečním vstupem bubnů se zastavilo srdce, rozšířily zorničky a posluchači byli až do přestávky v transu. Zklamaný nemohl být nikdo. Hrály se starší skladby jako třeba Everlasting (album Archangel) nebo Victory a Star Sky (album Battlecry). Z těch novějších to byla úžasná Impossible (album Unleashed), která trvá téměř devět minut a doslova zvedla celý sál ze židlí.

Český/americký sen

Na pódiu si se skupinou zazpívala také česká zpěvačka Kamila Nývltová, která se spoluúčastní evropského turné s TSFH a shodou okolností v den jejich vystoupení v Praze oslavila své 33. narozeniny. Bylo příhodné oslavit Kristova léta se skupinou, která stojí na opačné straně barikády. 

K TSFH se Kamila dostala v roce 2018, když byla na jejich koncertu a zaujala oba skladatele natolik, že se ji rozhodli přizvat na své první evropské turné.

Ta, na kterou čekalo celé Universum

O půl jedenácté Bergersen oznamoval poslední skladbu večera, po níž přišel obrovský potlesk, který neustával, dokud se skupina nevrátila a nezačala znovu hrát. A i když všechny písně byly naprosto ne božské, ale pekelně skvostné, všichni čekali na tu jednu, bez níž by nemohl koncert skončit. Poté následovaly ještě další tři písně. Ta třetí byla ta pravá – jedna z nejslavnějších skladeb nesoucí název Heart of Courage, která byla v roce 2012 použita na začátku poháru UEFA Euro a na finále atletiky na OH v Londýně.

Poslední tón dozněl a publikum své nadšení skupině vrátilo obrovským potleskem a pískotem. Bergersen popřál všem krásnou dobrou noc a mnoho zážitků s magií, kterou hudba nabízí. Poté se všichni začali pomalu vzpamatovávat z toho, co právě zažili – opravdovou magii, a rozešli se domů.

Hans Zimmer, nebo TSFH?

Člověk se při poslechu orchestrální hudby často dostane ke srovnávání. V tomto případě dochází ke srovnávání Hanse Zimmera a TSFH. Kdo je lepší? Na to prostě neexistuje dopověď. Řekla bych to tak, že Hans hraje andělskou čistou hudbu, která v člověku vyvolává klid, pocit nekonečnosti. TSFH hraje divokou, opravdu pekelnou hudbu. Posluchače v těle pořád něco svrbí, ale hudba ho pohltí stejně jako ta Zimmerova. Takže kdo je lepší? Nejde jen o úchvatné protiklady? Ve výsledku je to jedno, důležité je, že je z čeho vybírat.

Kdo jsou TSFH?

Skupina Two Steps from Hell byla založena roku 2006 Thomasem Bergersenem a Nickem Phoenixem. Jejich skladby zazněly v mnoha známých filmových trailerech, jako jsou poslední tři díly Harryho Pottera, v ukázce Star Treku, Star Wars: The old Republic, Pirátech z Karibiku: Na konci světa, Captain America: První Avenger a v mnoha dalších. Původně chtěli skladatelé tvořit pouze trailerovou hudbu krátkých upoutávek, s jejich narůstající popularitou však začali skládat i pro veřejnost. 

Jedno je jisté, ať peklo je, či ne, TSFH tu budou s námi, aby nás všechny přivedli tam, kam se jen tak někdo bez jejich tónů nedostane – do místa mimo tuhle Zemi.