Kontroverzní vítěz hlavní ceny Magnesie Litery

385

Knihou roku 2022 se stal titul Gott: Československý příběh od hudebního publicisty Pavla Klusáka, který úspěchy i neúspěchy české legendy zasadil do proměn pop-music minulého století. Kniha v neděli při vyhlašování cen Magnesia Litera zvítězila i v kategorii publicistika. 

I přesto, že Klusákova nová kniha u porotců zvítězila, u čtenářů se na ni objevují rozporuplné názory. Někteří jeho dílo považují doslova za odpad, který se snaží pošpinit jméno Karla Gotta. 

„Jsou i lidé, kteří mi píšou zprávy na sociální sítě a nadávají mi tam. Když jim chci ale odpovědět, častokrát zjistím, že si mě rovnou zablokovali. S některými ale dokonce vedu i slušnou debatu. Mám Karla Gotta rád, ale chtěl jsem ukázat, že byl také jen člověk. Nechci, aby kniha vyzněla nenávistně, ale spoustu věcí o něm jsou jen legendy, mým cílem bylo napsat to, co ještě nebylo řečeno,“ řekl Pavel Klusák na předčítání své knihy.

Jsou však i tací, kterým se kniha o několikanásobném slavíkovi líbí. Čtenáři na knize často oceňují nejen nové poznatky, ale i ty dobře známé, které jsou zasazené do politického a kulturního kontextu dané doby.

V kategorii prózy, kde bylo nominováno nejvíce knih, vyhrála Destrukce Stanislava Bilera. Děj sleduje třicetiletého učitele prchajícího z města do vesnice, kde chce najít klid a řád. Místo toho ale nachází smrt, odklon od přírody a lidi předstírající, že se nic neděje, aby si ochránili vlastní pohodlí. Kniha nakonec nabízí i optimistický nadhled, který ukazuje, že v životě jsou horší věci než smrt. Tento román s tématem klimatické krize a s ní souvisejícími společenskými problémy se snaží poukázat na celosvětovou problematiku, která je neustále upozaďována.

U tématu přírody zůstala i vítězná kniha v kategorii naučná literatura jíž je Ohroženi hmyzem? napsaná celoživotním entomologem Janem Žďárkem. Autor chtěl svoji starší knihu o hmyzu pouze zmodernizovat, kniha však nabyla mnoho nových informací a zároveň byla přepsána natolik, že se jedná spíše o zcela nový titul. Publikace se zabývá samotným zkoumáním hmyzu a velká část je věnována feromonům. Nicméně i přes odbornost autora je kniha přístupná i naprostým laikům.

Debutem roku se stalo Tajemství – Neskutečný příběh Anežky České od Terezy Dobiášové. Jak sama autorka uvádí, vypráví příběh Anežky, který se nemohl stát, a to od jejího narození až po vstup do kláštera a duchovního hledání sebe samé. Díky tomuto vyprávění čtenář už na Anežku Českou nepohlíží jen jako na svatou ženu z legend, která je mu vzdálená, ale jako na dívku, která skutečně kráčela po Zemi a měla bohatý vnitřní život.

Magnesii Literu za poezii dostal Vladimír Mikeš se svojí sbírkou Odkud to přichází? Autor ve svých epických básních vzpomíná na minulost a v deníkových záznamech se snaží zachytit přítomnost.

Vítězem nakladatelského počinu se stala Lipnická bible, která vyšla minulý rok, když byl České republice z Washingtonu zapůjčený originální rukopis. Ten slavil 600. výročí svého vzniku. Na české lipnické bibli pracovalo hned několik desítek autorů.

Nakonec cenu za literaturu pro děti a mládež dostala kniha Kabát a kabelka od Marky Míkové a cenu za překlad získal titul Led od polského autora Jacka Dukaje. Led je alternativním zpracováním ruské historie, jak by asi země vypadala, kdyby v ní ještě v roce 1924 vládli Romanovci.

Hlavním cílem udílení cen Magnesia Litera je především hledat a poté zvýrazňovat kvalitní tituly v různých žánrech. Ocenění je tak rozvržené do devíti kategorií, které zahrnují veškerou domácí literární tvorbu. 

Vítězové roku 2022:

Kniha roku: Pavel Klusák – Gott: Československý příběh (Host)

Palmknihy Litera za prózu: Stanislav Biler – Destrukce (Druhé město)

Moleskine Litera za poezii: Vladimír Mikeš – Odkud to přichází? (Protimluv)

Litera za knihu pro děti a mládež: Marka Míková – Kabát a kabelka (Argo)

Litera za naučnou literaturu: Jan Žďárek – Ohroženi hmyzem? (Academia)

Litera za nakladatelský čin: Lucie Doležalová, Karel Pacovský a kol. – Lipnická bible (Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého)

Litera za překladovou knihu: Jacek Dukaj – Led (Přel. Michael Alexa a Michala Benešová, Host)

Aktuálně.cz Litera za publicistiku: Pavel Klusák – Gott: Československý příběh (Host)

DILIA Litera za debut roku: Tereza Dobiášová – Tajemství. Neskutečný příběh Anežky České (Jota)

Magnesia Blog roku: Kateřina Panou – Řecké štěstí (Facebook)

Kosmas Cena čtenářů: Pavel Tomeš – Až na ten konec dobrý (OTOČ)