Koloraturní sopranistka Edita Gruberová vystoupila v rámci pražského festivalu Prague Proms za doprovodu Českého národního symfonického orchestru. Zazněly skladby od Mozarta, Bernsteina i Dvořáka. V hledišti sice zůstalo pár volných míst, ale zasloužených bouřlivých ovací ve stoje se zpěvačka dočkala.

Autor fotografie: Jan Malý (Prague Proms)

Smetanova síň pražského Obecního domu hostila už třetí koncert letošního Prague Proms. Po Mnozil Brass a Dianne Reeves vystoupila česká sopranistka Edita Gruberová spolu s Českou národní filharmonií pod vedením dirigenta Petera Valentoviče. Celý večer orchestr otevřel předehrou k Mozartově opeře Figarova svatba. Následovala árie hraběnky z 3. dějství „E Susanna non vien!…“. I další dvě árie byly z děl rakouského skladatele. Zazněla árie Donny Anny „Crudele!… Non mi dir“ z opery Don Giovanni a árie Elektry „D’Oreste, D’Ajace“ z opery Idomeneo. Jednotlivé skladby orchestr proložil předehrou právě k Donu Giovannim a předehrou k Italce v Alžíru od Gioacchina Rossiniho.

Autor fotografie: Jan Malý (Prague Proms)

Po přestávce orchestr předvedl hravou koncertní předehru Karneval od Antonína Dvořáka. Edita Gruberová vyměnila blyštivé stříbrné šaty, které zvolila pro první část koncertu, za růžovou róbu se zlatými květy a zazpívala píseň „Villanelle“ od belgické autorky s italskými kořeny Evy Dell’Acqua. Tím odstartovala odlehčenou půli koncertu, kdy žertovala s orchestrem i s publikem. Za dynamickou Lehkou kavalerii od Franze von Suppého se orchestru dostalo bouřlivého potlesku. Po kavalerii přilétl Slavík Alexandra Alabieva a opera Candide, ze které zazněla předehra a dovádivá árie „Glitter and Be Gay“. Publikum propuklo v jásot a zpěvačce se dostalo dlouhých ovací ve stoje. Získalo si tím dva přídavky. Árii Adély z operety Netopýr a árii Barči ze Smetanovy Hubičky.

Autor fotografie: Jan Malý (Prague Proms)

V koncertní síni sice zelo několik prázdných míst, ale na potlesku a nadšení publika se to nijak nepodepsalo. O přestávce bylo slyšet pochvalné mumlání a nevyhnutelné „Vzhledem k jejímu věku je neuvěřitelná.“ Edita Gruberová letos oslaví své sedmdesátiny a ač samozřejmě nemá stejnou pěveckou kondici jako v mládí, stále je její hlas úžasný.