10 knih, které potěší duši i tělo

337

Ať už jste vášnivými čtenáři detektivek, nebo celý den sledujete statusy na sociálních sítích, či si radši pustíte audioknihu, čas od času měl každý z nás věnovat čas kvalitní oddechové knize. Seberozvojové a motivační knihy pěstují pozitivní myšlení a pomáhají zvládat stresové situace. Pojďme si představit deset publikací, které vřele doporučujeme. 

Stefan Einhorn – Umění být hodný

Profesor molekulární onkologie Einhorn vyvrací mýty o tom, že být hodný znamená být naivní, hloupý a submisivní. Podle autora jsou naopak hodní lidé ti nejvíce chytří a zdůrazňuje, že být hodný je opravdovým uměním. Kniha ve čtenářích vyvolává nenásilným způsobem otázky k zamyšlení a předkládá i konkrétní situace. 

Stephen R. Covey –  7 návyků skutečně efektivních lidí

Poněkud náročnější čtení, které ale stojí za to. Covey detailně popisuje 7 návyků, které mezi sebou nesou určitou spojitost, přičemž sedmý návyk „kruh“ uzavírá. Tato kniha patří mezi jednu z těch známějších a celosvětově uznávaných, proto by měla přijít pod ruku i vám.

Henry David Thoreau – Walden 

Henry David Thoreau, transcendalista silně ovlivněn mentorem Emersonem, v knize nezaznamenává pouze  zážitky ze svého života v chatrči u rybníka, ale zejména důležitost vztahu člověka a přírody pro duchovní pohodu. Thoreau v knize současníky nevyzývá k životu v přírodě dle jeho příkladu, ale jde mu především o to, aby lidé nezapomínali, odkud přišli z hlediska vývoje a kam podstatou nadále patří.

Tolle Eckhart – Moc přítomného okamžiku 

Podle Eckarta Tolleho je žití v přítomnosti tou jedinou správnou cestou.  Autorův styl psaní je poněkud komplikovanější, ale hlavní myšlenky jsou jasné. 1) Chceme-li ze světa udělat lepší místo, začněme u sebe. 2) Minulost ani budoucnost neexistují, neboť žijeme právě teď.

Pierre Franckh – Jednoduše buďte úspěšní 

Pierre Franckh dokazuje, že úspěch je mnohem více než jen peníze nebo uznání ostatních. Čtenáři pomáhá s objevením jistého životního plánu. Autor na úspěch pohlíží z několika úhlů pohledu a objasňuje, jak si ho vážit. Nachází se zde i fenomén zákonu přitažlivosti a to, jak si sami můžete přilákat úspěch do svých životů, vybočovat z davu a maximalizovat potenciál.

Michelle Obama – Můj příběh 

Kniha bývalé první dámy USA popisuje dětství a začátky černošské dívky vyrůstající v době genderové nerovnosti a rasismu. Michelle upozorňuje i na novodobé problémy, z celé knihy srší charisma a obrovská inteligence, kterou autorka oplývá. Kniha je z části také „návodem“ na úspěšné manželství, zároveň ale otevřeně popisuje i manželské neshody a krizi. Autorka je sama o sobě velmi inspirativní osobou, i když kniha je spíše biografie, než motivační/seberozvojová.

Carmine Gallo – Mluv jako Ted

Kdo by neznal TEDx konference a alespoň občas nezáviděl speakerům jejich dovednosti? Pokud patříte k lidem, kteří s výstupem před publikem mají problémy či se stále ostýchají, tato kniha rozhodně stojí za přečtení. Kniha prozrazuje 9 tajemství, která dobří řečníci aplikují dennodenně. Dobrý projev a sebevědomý přednes je v dnešní době absolutním klíčem k úspěchu, jelikož dobře formulované myšlenky dokáží měnit svět.

Osho – Nepřekážejte sami sobě

Kniha je napsaná velmi čtivě a srozumitelně, Osho má ale osobitý styl psaní, který nemusí sednout každému. Jak už název napovídá, v knize se zabývá tím, jak člověk sám sobě brání v dosažení štěstí, úspěchu a žití ve spokojenosti. Většina knihy je psána ve formě otázek a odpovědí či formou příběhů.

Jen Sincero – Jsi prostě borec

Český název knihy zní poněkud humorně, ale určitě vás překvapí. Vtluče vám do hlavy to, že jste prostě skvělí a jediné, co potřebujete, je žít naplno. Kniha je velmi motivační a čtivá. Zábavně předává spoustu rad a tipů, které se vám můžou hodit v běžných situacích každodenního života. 

Elizabeth Gilbert – Velké kouzlo

Další kniha autorky bestselleru Jíst, meditovat, milovat nás vybízí k tomu, abychom přijali svou přirozenou zvídavost a zahodili obavy. Na názorných příkladech ukazuje, jak uchopit vše, co milujeme, a také jak čelit tomu, čeho se nejvíce bojíme.