Nakupovat v sekáči už dávno není hanba, spíše naopak. Jak jinak ukázat světu, že se zajímáte o životní prostředí, umíte nakládat s penězi a rádi se oblékáte originálně? V second handech po celém světě můžeme mnohdy najít poklady světoznámých značek za zlomek ceny. Je navíc známo, že móda se opakuje. Co tedy nosily naše babičky a dědečkové, se vrací do módy každý rok a často za daný outfit nedáte celou výplatu. Nebuďte zklamaní, když budete mít na začátku smůlu. Chce to jen hodně „prohrabování“ a trochu štěstí. Pojďme si představit několik second handů, které rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se v Praze, ale většina z nich provozuje i e-shop. Pokud tedy nejste z Prahy, nezoufejte. Takový jednodenní výlet plný nákupů v hlavním městě není vůbec špatný nápad.

5th Avenue (K Brusce 281, Hradčany)

Tak trochu jiný sekáč. Dají se zde pořídit i velmi kvalitní značkové kabátky, saka, obleky a řada dalších skvělých outfitů. Cena je sice o trochu vyšší, ale pokud odmítáte výše zmiňované „přehrabování hadrů“, 5. Avenue je právě pro vás. Nachází se na několika místech v Praze, pobočka na Hradčanské se dělí na dvě části. V jedné najdete elegantní módu, ve druhé spíše sportovnější kousky. 

Lula Vintage Prague (Řipská 11, Vinohrady)

Lula je mezi sekáči opravdovým skvostem. Zakladatelka a majitelka Lucie Kratochvílová každý kousek pečlivě vybírá a vykupuje, případně prodává své věci. Mezi oblíbenými materiály, které v Lule naleznete, je kůže, kašmír a vlna. Dříve obchůdek fungoval pouze virtuálně, v lednu tohoto roku byla otevřena prodejna v Řipské na Vinohradech. Lucie si potrpí zejména na české výrobce a vysokou kvalitu oblečení z druhé ruky, proto jsou ceny poměrně vyšší.
Nezapomeňte Lucii sledovat na Instagramu, každý den totiž přidává nejnovější kousky.

Textile House (Charvátova 11, Nové Město)

Snad nejznámější řetězec sekáčů, fenomenální Textile House, patří k mým nejoblíbenějším. Nachází se na mnoha místech po celé České republice, ale jeden dvoupatrový je u Quadria na Národní třídě. Zde jsem například pořídila oversized saka za 50 korun, na která dostávám nespočet komplimentů. Zejména v období sezónních slev je Textile House tou nejlepší a nejlevnější volbou, a oblečení seženete i za směšných 20 korun.

Crashily (Ječná 14, Nové Město)

Výběrový second hand Crashily na Instagramu sleduje přes 17 tisíc shopaholiků. Zakladatelky originální oblečení a doplňky dováží zejména z Anglie. V obchodě prodávají i díla menších českých návrhářů, výběr je tudíž bohatý.

1981 secondhand (Oldřichova 427, Vinohrady)

Velmi oblíbený second hand 1981 se specializuje zejména na vintage oblečení, jak už nám sám název napovídá. Bonusem je i komunikace přes sociální sítě a možnost online prodeje. 1981 nabízí i speciální akce, jako například pop-upy či časté slevy.

Vinted

Kdo by neznal dříve webovou stránku Votočvohoz, nyní Vinted. Já na něj nedám dopustit. Je pravda, že věci spíše prodávám, než nakupuji, ale když sháníte něco specifického a nechcete hledat v kamenné prodejně, Vinted je perfektní. Věci si buď necháte poslat poštou, nebo se můžete domluvíte na osobním předání. Dají se zde sehnat dražší doplňky či boty, dámská i pánská móda.

Vestiaire Collective

Původně francouzský koncept na podobné bázi jako Vinted, ale zaměřuje se na luxusnější, značkové věci. Na Vestiaire můžete jak prodávat své vlastní věci, tak kupovat značky jako Chanel, Dior, Bottega Venetta, Fendi a další. Prodejce nejdříve musí bezplatně daný kousek poslat na pobočku, kde zkontrolují pravost a kvalitu. Poté věc zabalí a pošle novému majiteli. Nalézt zde můžete jak dámskou, tak i pánskou módou včetně doplňků.  Nechybí ale ani nábytek a dekorace do bytu či značkové sportovní vybavení.