Kvalitní dokumenty, které přijdou vhod místo vánočních pohádek

Každý z nás si rád vychutná cukroví u pohádky, nebo romantické komedie. Co se ale místo Lásky nebeské podívat na zajímavý dokument? Máme jich pro vás celkem deset a věříme, že si z nich pro jeden z mrazivých večerů s čajem v ruce určitě vyberete.

1Děkujeme za déšť

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak mezi sebou souvisí jídlo, které do sebe dáváme, a klima, ve kterém žijeme? Vysvětlí vám to poutavý příběh mladého farmáře z Keni, který vzal do ruky kameru, aby začal dokumentovat život sebe, své rodiny, a především jejich boj proti klimatické změně. Když jeho domov zasáhne zničující bouře, rozhodne se jednat a dostane se až do politické sféry. Má šanci něco změnit a zachránit tak svou zemi?

2Život v jednom dni

Originální projekt, ve kterém se naplno využila popularita YouTube. Jedná se o dokument skládající se z 80 tisíc zpracovaných videí, které lidé z různých koutů světa přidali v jeden den na internet. Vznikl tak ojedinělý snímek, který divákům poskytne náhled do 24. července roku 2010, kdy se uživatelé YouTube ze 197 zemí podělili se záznamy z jejich dne.

3Woodstock

Oscarový dokument, který tu určitě nesmí chybět. Hudební festival Woodstock, jeden z největších klíčových okamžiků populární hudby, tak získal vzpomínku, kterou si jistě pustí každý rockový fanoušek. Film vás bezprostředně vtáhne do roku 1969, kdy se festival odehrál, a ukáže vám nejenom skvělé výkony účinkujících.

4Baraka

Americký režisér Ron Fricke přišel s počinem, který divákům nabízí pohled na Zemi z různých úhlů. Její nevšední různorodost je zde dokázána z každé scény, které se od sebe sice liší, ale ve výsledku říkají to samé. Dokument, který ve své době lámal rekordy kin, dokazuje, že pouze hudbou a obrazem se dá ukázat vše. Tuto nádhernou záležitost o naší planetě by měl vidět každý, komu na ní aspoň trochu záleží. Baraka v muslimském jazyce znamená „štěstí, vůně, dech a esence života“.

5Samsara

Dvacet let po premiéře filmu Baraka přišel Fricke s velmi podobnou, podle kritiků ještě úchvatnější podívanou. Film nám opět nabídne sérii fascinujících scén z nejrůznějších koutů Země, poskládaných do jednoho obrazce beze slov a doprovázených pouze hudbou, která do nich dokonale sedí.

6Koyaanisqatsi

Dokument Koyaanisqatsi byl natočen jako první díl z osobité trilogie o naší Zemi. Režisér Godfrey Reggio se v díle soustředí na vztah člověka a moderní technologie a na nezvyklé úhly zrychlených a zpomalených záběrů, kterými jednoznačně vyniká. Jedná se o nadčasový dokument, který s nadhledem vypovídá o stavu naší civilizace. Hudba je, jako u předchozích dvou dokumentů, úzce spojena se scénářem a dohromady tak vytváří dokonalou souhru. Koyaanisqatsi v jazyce Indiánů znamená „život volající po změně“.

7Powaqqatsi

Druhé dílo je věnováno různým kulturám, národnostem a jejich projevům radostí a každodenních strastí. Hudba je zde pozitivnější, radostnější a navodí vám příjemný pocit energie. Při sledování filmu, ve kterém se opět jedná pouze o hudbu a obraz, se vám v těžkých chvílích vrátí chuť do života.

8Naqoyqatsi

Třetí a poslední díl této fascinující trilogie se od starších bratrů liší tím, že v něm režisér z velké části použil již existující záběry ze zpravodajských, vojenských, sportovních a nejrůznějších instruktážních snímků. U všech tří filmů režisér dokázal, že můžou být fascinující i bez zkušených herců a vypilovaného scénáře.

9Religulous

Dokumentární komedie, která se satirickou formou snaží dokázat, že náboženství je porucha myšlení. Režisér Larry Charles a politický komentátor Bill Maher vedou rozhovory s věřícími, navštěvují různé náboženské skupiny a destinace. Snaží se tím zpochybnit, co se dá, a jsou až neuvěřitelně radikální. Dokument je ale natočen takovým způsobem, že se u něj téměř každý pobaví.

10Tatínek

Nakonec tu máme dokument z české tvorby. Celovečerní film Tatínek je portrétem herce Zdeňka Svěráka, líčící jeho životní cesty a okamžiky z dětství. Natočil jej jeho syn, režisér Jan Svěrák společně s kolegou Martinem Dostálem. Ukazuje, jak Svěrák starší čerpal z reálných postav a situací do vlastních filmů. Dokument je dokonale prokládán scénami ze známých snímků a také her Divadla Járy Cimrmana.