Se stoupajícími teplotami má jeden čím dál větší chuť trávit volný čas venku. Tomu perfektně nahrávají letní kina, v nichž si můžete vychutnat skvělý film na čerstvém vzduchu a stánek s nějakým tím chutným mokem také nebývá daleko. Zbývá jen otázka, které filmy jsou ty skvělé. Nabízíme vám deset tipů na snímky, které nás nějakým způsobem chytly za srdce.

Nice Guys

Nad tímhle filmem se vznáší jeden velký otazník – kdo sakra rozhodl, že se bude v Čechách uvádět pod názvem Správní chlapi? Někdo z ÚV KSČ? Ale asi je zbytečné se něčemu divit v zemi, kde píší knihy lidé bez špetky intelektu, jako Anna Geislerová, a kde může být hlavou státu kříženec exkrementu a slimáka. Nice Guys je výborná komedie s výbornými hereckými výkony Russela Crowea a Ryana Goslinga. Akce, vtip, nadhled a stylové sedmdesátky. Návštěvy kina v tomto případě nebudete litovat.

Příběh lesa

Dokumentů o přírodě jsou kvanta a většinou splývají v jednu masu nudných záležitostí pouštěných na kabelovce dokola a dokola. Příběh lesa ale nabízí detailní pohled na evropský les, tedy na prostředí, které je nám vlastní, ale o které klidně můžeme vlastní vinou přijít. Zblízka ukazuje, jak bohatý život je v přírodě kousek za městy, v nichž žijeme. Tento film zdobí nádherné záběry, úsporný nevtíravý komentář a příjemně subtilní příběhová linie.

Rudý kapitán

Kriminálka situovaná do začátku devadesátých let vlastně není nikterak zázračným filmem. Příběh, který je adaptací knihy o mnoha stranách, působí jako film dost zhuštěný a místy zmatený. Psychologie některých postav poněkud hapruje, mnoho situací je přestřelených… Přesto jde o zajímavý počin, jehož největší předností je výborné vykreslení atmosféry zběsilé porevoluční doby.

Já, Olga Hepnarová

Ideální film na letní večery, kdy budete chtít po promítání zajít ještě někam posedět s přáteli. Tento snímek totiž poslouží jako vděčný námět hovorů nad pivem nebo vínem. Dost možná si postesknete nad tím, že vám u psychologického filmu chybělo psychologické vykreslení postav. Ale Já, Olga Hepnarová je i tak velmi zajímavým debutem, který by neměl ujít vaší pozornosti.

Warcraft: První střet

Údajně se jedná o nejlepší převedení hry do filmu. Kdo ví. Každopádně Warcraft je legenda, kterou znají i ti, kdo hru nikdy nehráli. Svět Warcraftu je ovšem natolik bohatý a zajímavý, že se jeho přesun na filmové plátno nabízel. Na diváky čeká působivý a barvami zářící svět, dobrodružství a spektakulární bitvy.

Rodinný film

Jde o další celovečerní debut z našich luhů a hájů, který právě běží v kinech. Říká se, že po dlouhé době zase přišlo pár světýlek naděje pro českou kinematografii a jedním z těch světýlek je i Rodinný film. Otázku, nakolik jasně tato světélka září, nechť si každý zodpoví sám. Další nová vlna na nás asi nečeká, ale Rodinný film patří do kategorie filmů, které alespoň malinko vyčnívají z davu.

Případ pro začínajícího kata

Ano, jde sice o film z roku 1969, ale některá kina jej hrají i toto léto a navíc jde o záležitost, kterou český divák rozhodně nemůže být přehlcen, protože se v našich skvělých televizích v podstatě neobjevuje. Jde ale o film výtvarně tak nádherný, že oslní i dnes. Vedle tohoto surrealistického zázraku působí David Lynch jako břídil bez fantazie.

Ikarie XB 1

Vžžžžžuuuum! Do českých kin přilétá z roku 1963 kultovní československá sci-fi. Kdo neviděl, ať si utíká pro lístek. Díky tomuto filmu můžeme vzpomenout na doby, kdy sci-fi filmy utvářel silný příběh a ne prázdné efekty.

Vzkaz v láhvi

Těžko říct, kdy pomine trend severských detektivek. Zatím se ale zdá, že se k něčemu takovému neschyluje. A tak směle vyražme na dánské kriminální drama podle knihy Jussiho Adler-Olsena! Napětím nebudeme dýchat, ale aspoň zvýšíme kapacitu svých plic. Výhodou je navíc podívaná na neokoukané herce.

Zkáza krásou

Pokud jde o Lídu Baarovou, máme letos v kinech dvě možnosti: buď se válet smíchy u paskvilu Filipa Renče, nebo nahlédnout na život jedné z našich nejslavnějších hereček pohledem Heleny Třeštíkové. A jelikož v našich tipech figuruje snímek Nice Guys, u kterého se nasmějete až až, doporučujeme tu druhou variantu.