- Reklama -

Ve třetím díle seriálových tipů přinášíme dalších 20 položek, které doporučujeme zhlédnout. Dnes se podíváme jak na zbrusu nové seriály, tak i na starší kousky a konečně zařadíme také několik českých počinů. A jako bonus přidávám srdcovku The Grand Tour.

 

Young Pope
The Young Pope (Zdroj: Pressroom HBO / © 2016 Home Box Office, Inc. All rights reserved.)

 

Richard Hammond, Jeremy „Jezza“ Clarkson a James „Captain Slow“ May provázeli přes 10 let motoristický pořad Top Gear britské stanice BBC. Bohužel s Clarksonem však BBC smlouvu ukončila a jeho dva loajální kamáradi ho nenechali ve štychu a odešli s ním. Začali připravovat nový pořad pro Amazon s názvem The Grand Tour a první díl je konečně na světě. Pánové budou tentokrát se svým cestovním stanem putovat po celém světě, každý díl se odehraje na jiném místě, poznáme řadu nových aut, dobrodružství a servírováno nám bude větší než malé možství skvělého humoru a trefných hlášek. Budou mít také novou dráhu, kde je místo pro reklamu, je tam stádo ovcí, občas přes cestu přeběhne jelen nebo zajíc, v těsné blízkosti je dům staré paní a nechybí nevybuchlá bomba z války. A také se dozvíme šokující novinku… KAPITÁN ŠNEK dostal pokutu za rychlou jízdu! 😀 U sledování zbrusu nové show s oblíbenými moderátory přeji příjemnou, doslova královskou zábavu!

 

 

41. This Is Us

Seriál sleduje osudy čtyř lidí, kteří slaví 36. narozeniny. Jack očekává každou chvíli narození trojčat, Randall pátrá po svém biologickém otci, Kate bojuje s nadváhou a Kevin je nespokojený se svou prací herce v hloupém sitcomu.
Skvěle natočené rodinné drama. Příběhy jsou propracované a srozumitelné a ač má každý z nich svoji samostatnou linku, krásně se proplétají a tvoří velice zajímavý celek. Sympatické postavy, výborné herecké výkony, seriál s každým dílem graduje a já se nemohu dočkat posledního (desátého) dílu, který světlo světa spatří 6. prosince.
A pozor! Ačkoliv seriál natočili tvůrci filmu Crazy Stupid Love, nejedná se o romantickou slaďárnu.

 

 

42. Springfloden

Studenti policejní školy dostávají na prázdniny za úkol rozebrat nevyřešený, skoro třicet let starý případ vraždy mladé těhotné ženy. Olivia Rönning se do případu zakousne, byl to totiž jeden z případů, na kterém pracoval její nedávno zemřelý otec. Pomalu, s pomocí dalšího bývalého vyšetřovatele Toma Stiltona, se začíná rozplétat tento složitý případ.
Ač seriál tentokrát neprovází ona proslulá severská syrovost, rozhodně svým kolegům (Most, Zločin) ostudu nedělá. V hlavní roli potěší Julia Ragnarsson a odkud ji známe? Správně, z výše zmíněného Mostu. To jsou už dvě záruky, že se jedná o kvalitní záležitost (výborná herečka a severští mistři), ta třetí může být Kjell Bergqvist v roli Toma Stiltona, kterému jeho postavu 100% věřím, hraje brilantně.

 

 

43. The Job Lot

Pokud se rádi smějete, milujete černý humor a Velkou Británii, určitě se podívejte na sitcom The Job Lot. Je zasazen do prostředí pracáku, což slibuje velkou jízdu a samozřejmě to jízda i je. Šílené postavy, sarkasmus, nespočet povedených gagů a stopáž 30 minut na jeden díl tvoří skvělý celek. Potěší i Russell Tovey v roli úředníka Karla Lyndhursta.

 

 

44. Vicious

Ian McKellen a Derek Jacobi v roli hašteřivého stárnoucího páru, který spolu žije už 48 let. Do jejich domu se nastěhuje mladý a krásný Iwan Rheon, na návštěvu se sem tam staví koketa Frances de la Tour a senilní Marcia Warren. A v této sestavě se divákovi nabízí mimořádně povedený britský sitcom plný neskutečných hereckých výkonů a brilantního humoru. Co slovo, to perla. A ano, nesmím zapomenout na psa, kterému je 20 let a občas je potřeba do něj strčit koštětem, aby se zjistilo, zda je ještě vůbec naživu.

 

 

45. House M.D.

Ano, čtete správně. House M.D. je vynikající seriál z lékařského prostředí. Doktor Gregory House vede diagnostické oddělení, nerad se stýká s pacienty, je sarkastický, razí heslo, že všichni lžou a nenechá si ujít jedinou příležitost rýpnout si jak do týmu svých podřízených, tak i do sexy šéfové. Charismatický Hugh Laurie s berlí, v téměř neustálém vicodinovém rauši a v zřejmě nejzásadnější roli svého života. Osm sérií, lékařské záhady, kvalitní hlášky a ne úplně šťastný konec.
Pokud se náhodou stalo, že vás geniální doktor minul, zkuste mu dát šanci. A klidně i v českém dabingu, Martin Stránský Lauriemu dokonale sedí.

46. Chance

Hugh Laurie podruhé. A opět v roli doktora – forenzního neuropsychiatra Eldona Chance. Ten je proti své vůli vtažen do násilného a ne příliš bezpečného světa policejní korupce a psychických nemocí. Dojde to tak daleko, že si musí změnit identitu. Celá situace mu začíná přerůstat přes hlavu a dostává se k temnému jádru San Francisca. Kromě toho řeší i problémy s dcerou a rozvodem.
Ač Laurie opět ztvárňuje lékaře, jedná se o zcela odlišnou postavu. Řada lidí by asi čekala dalšího Gregoryho House, ale Eldon Chance je na rozdíl od House klidný, příjemný k pacientům, vážný. Tento seriál rozhodně není humorný ani oddechový. A je skvělý. Divák nemá díky mimořádnému hereckému výkonu Hugha Laurieho problém se odpoutat od legendárního doktora z Princeton-Plainsboro a Eldona Chance vnímá jako zcela odlišnou postavu s jiným příběhem.

 

 

47. The Night Manager

A do třetice všeho dobrého – opět Hugh Laurie. Tentokrát v záporné roli. A zase je to skvělé. Jedenáct hvězd z deseti.
Jonathan Pine (Tom Hiddleston) je hotelový recepční, který dříve sloužil v armádě. Důstojnice britské tajné služby, agentka Burrová (Olivia Colman) ho přiměje ke spolupráci. Má za úkol zjistit, co má anglická a americká tajná služba společného s ilegálním obchodem se zbraněmi. Jako krytý agent se musí dostat do co nejtěsnější blízkosti mocného obchodníka se zbraněmi Richarda Onslowa Ropera (Hugh Laurie), jeho přítelkyně Jed (Elizabeth Debicki) a jeho společníka Corcorana (Tom Hollander).
Šestidílná minisérie nabízí slušnou dávku napětí a i když jsem si myslela, že se to nikdy nemůže přihodit, postavu Hugha Laurieho jsem upřímně nesnášela. Od prvního do posledního dílu člověk drží pěsti Tomu Hiddlestonovi, který se své role zhostil s grácií a Hugh Laurie potvrdil, že je prvotřídní herec. Ono strávit zhruba 170 třičtvrtěhodinových dílů s doktorem, kterého milujete a potom narazit na šest dílů něčeho, kde vás onen milovaný doktor přesvědčí, abyste ho nesnášeli, to je úctyhodný výkon.
Dalším velkým plusem je překrásná Elizabeth Debicki. Dámy, až uvidíte její garderobu, budou vám přecházet oči.

 

 

48. Westworld

Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton, pojednává o futuristickém zábavním parku obydleném robotickými bytostmi. Vítejte ve Westworldu! Poznejte svět, který uspokojí všechny vaše touhy… Dramatický seriál z produkce HBO je temnou odyseou, která nás zavede do počátku umělého vědomí a evoluce hříchu. Westworld nám představí svět, kde se protíná blízká budoucnost s minulostí, s níž se dá dle představivosti manipulovat. Svět, ve kterém lze splnit každou lidskou touhu, ať už ušlechtilou, nebo zvrhlou.
A ačkoliv je velkým lákadlem Anthony Hopkins v hlavní roli, mnohem lepší herecký výkon předvádí Ed Harris. Je pravda, že jsem si někdy v pátém díle říkala, že se děj zvláštně táhne a začíná nudit… Ale jak se příběh postupně rozvíjí, je čím dál zajímavější a diváka postupně vtahuje do svého světa. Zde není třeba nic uspěchat, všechno má svůj čas.

 

 

49. The Young Pope

Nový seriál od režiséra oscarového snímku Velká nádhera vypráví kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII., vlastním jménem Lennyho Belarda. První americký papež je složitá a rozporuplná postava, která je ve svém počínání tak konzervativní, že to hraničí až s obskurností. Přesto má ale hluboký soucit s chudými a potřebnými. Je to velice vlivný muž, který si zatvrzele drží odstup od vatikánských pochlebovačů, aniž si připouští možné důsledky svého postoje. V desetidílné sérii se představí držitel dvou nominací na Oscara Jude Law v hlavní roli Pia XIII. a oscarová Diane Keaton jako řádová sestra Mary, jeptiška ze Spojených států žijící ve Vatikánu.
Jedná se o seriál, který vřele doporučuji – zde vůbec nezáleží na tom, jak moc překrásný a sexy Jude Law je. Jde o to, jak hraje. A tento herecký koncert se nedá přejít mlčením. Dalším velkým plusem je Paolo Sorrentino, který seriál natočil (dechberoucí záběry na různé části Vatikánu i hlavní postavy z nejrůznějších úhlů jsou famózní) a sladkou třešničkou na dortu je soundtrack.
Jak řekla moje kolegyně Šárka Motyčková: „Je to vlastně takové House of Cards po vatikánsku.“ Uhodila hřebíček na hlavičku 🙂

 

 

50. Modus

Vánoční svátky ve Stockholmu, sněží. Inger Johanne Vik, která má autistickou dceru, zjišťuje, že jsou obě zataženy do šetření podezřelých úmrtí. Díky nim potkává Ingvara Nymanema ze stockholmské policie. Nyman odjíždí na Štědrý den do Uppsaly vyšetřit brutální vraždu farářky a ve Stockholmu jsou zatím nalezena další a další těla.
Modus je povedený a napínavý příběh, ve kterém nechybí otázky náboženství a lidských práv. Vybočuje ze zavedených kolejí detektivky, aby se věnoval i problematice politiky a nesnášenlivosti.
Než se na tento seriál podíváte, zapomeňte na Most. Vážně. Řada lidí Modus s Mostem srovnává a je to zásadní chyba, která jinak výbornému Modusu jen škodí. Saga Norén je jenom jedna a žádná jiná už nikdy nikde nebude. Most má velice specifickou ponurou atmosféru, které Modus tolik nedosahuje. Ale odpoutáte-li se od Mostu a budete se na to dívat bez předsudků, očekávání a bez srovnávání, nebudete zklamaní.

 

 

51. Borgen

Borgen (v češtině Vláda) se vymyká stereotypům severské tvorby. Nejedná se o mrazivou detektivku, ze které se tají dech, divákovi však nabízí vhled do politiky a její provázanosti s médii. Hlavní hrdinka Birgitte Nyborgová (která hraje i ve výše zmíněném seriálu Westworld) se v prvním díle stává překvapivě vítězkou voleb a celý seriál potom sleduje její kariéru na postu premiéry Dánska. Sledujeme nejen její pracovní život, který zaujme díky faktu, že Birgitte je idealistka a učí se fungovat ve vládních jednáních a tvrdých mocenských bojích nejen na tuzemské, ale i mezinárodní scéně, ale i život rodinný, který podléhá řadě složitých zkoušek.
Další klíčové postavy, které divákovi rozplétají své osudy, jsou premiérčin spin doctor Kaspel Juul a velice ambiciózní novinářka Katrine Fonsmarková.

 

 

52. The Suits

Seriál z právního prostředí z centra New Yorku. Právník, který „případy vždy uzavírá“, Harvey Specter, vede pohovory na pozici svého asistenta. Zcela náhodou se na pohovor dostane ztroskotanec Mike Ross, který má kufr plný trávy. Harvey zjistí, že Mike má fotografickou paměť, zná veškerá znění zákonů i pozpátku, dokonce se živil i tím, že za řadu studentů udělal přijímací zkoušky na Harvard. Jen se zkrátka špatně narodil a práva si nemohl dovolit. Harvey ho okamžitě přijme jako svého asistenta, zfalšuje mu veškeré papíry a udělá z něj regulerního právníka.
A co nás čeká? Designové kanceláře, překrásné ženy v luxusních outfitech, krásní muži v oblecích na míru, řada kauz, řada výměn názoru… a ano, ještě zde je Louis Litt, možná nejvtipnější postava celého seriálu, ale rozhodně ne nejhloupější. Našim oblíbeným hrdinům bude neustále někdo dýchat na záda, zejména potom Mikovi, který praktikuje právo nezákonně.
Je to zábavné a ačkoliv tam jsou krásní lidé, luxusní kanceláře, nad kterými nejednomu designérovi zaplesá srdce a naši hrdinové se šikovně dostanou z nejedné šlamastyky, nejedná se o prostoduchou zbytečnost, jak to obvykle u takových záležitostí bývá.
Uvidíte sami, že budete toužit ponořit se s Louisem do bahna a vzájemně se „trollit“ hláškami z ostatních seriálů 😉

 

 

53. Kosmo

Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy.
Žánrově Kosmo připomíná klasickou českou komedii, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016.
Já u toho brečela smíchy. Jen je velká škoda, že Jana Plodková zde hrála pouze dva díly a potom ji vystřídala Miss Kurník, která seriálu nic moc nenabídla, ale zase tu byl pan Hrabiš v podání Martina Dejdara a pan ministr (Martin Myšička), kterému začaly z kuřat růst prsa 🙂

 

 

54. The Inbetweeners

Velmi vtipný seriál o čtyřech totálních idiotech ze střední školy. Film Prci Prci Prcičky hezky po britsku. Jen krapet sprostější 🙂 Nečekejte však žádný hluboký divácký zážitek ani pokračování seriálů jako jsou Skins nebo Misfist – jedná se spíše o takovou roztomilou teenage blbinu, ale na oddych je to ideální a navíc se u toho člověk častokrát opravdu od srdce zasměje.

 

 

55. Eyewitness

Dva kamarádi si vyjedou na výlet na motorce. Jedou na chatu, která patří otci jednomu z nich, kde pijí pivo a potom mezi nimi dojde k intimnímu styku. Vyruší je však příjezd auta, ze kterého vystoupí několik mužů s pistolemi, chlapci dostanou strach a oba se schovají. Dále sledujeme muže z auta – zjišťujeme, že jeden je svázaný v kufru a ostatní ho plánují zabít… ale jeden ze zabijáků je agent FBI, který má v plánu ho zachránit. V chatě dojde k přestřelce, agent FBI všechny zastřelí, ale svázaný muž, ač mu agent říká, že je z FBI, mu také provrtá kulku hlavou. Pak si všimne jednoho ze schovaných chlapců a chce ho také zabít. Druhý kamarád však muže několikrát udeří do hlavy a oba utečou a dohodnou se, že o incidentu nikomu neřeknou.
Jeden z chlapců je nyní v náhradní rodině a jeho novou mámou je místní šerifka. Ta hned druhý den dostane ohlášení, že se stala několikanásobná vražda a rozjede se velké vyšetřování, do kterého zasahuje FBI a šerifce hází klacky pod nohy a chlapci o tom, co viděli, neustále mlčí. Ovšem onen svázaný muž, kerého jeden z chlapců udeřil do hlavy, přežil a má v plánu mladíka zabít.
Rozbíhá se tak napínavá zápletka, kdy sledujeme vztah obou chlapců, kteří jsou gayové, ale jeden z nich si to odmítá přiznat a hlavně je pojí jejich svědectví několikanásobné vraždy. Nevlastní matka jednoho z nich se snaží odhalit celý případ, brání jí v tom však FBI. Dochází k více vraždám, strach zesiluje a napětí by se dalo krájet…

 

 

56. Případy prvního oddělení

Případy 1. oddělení je kriminální seriál inspirovaný skutečnými případy, které řešili po roce 1989 policisté oddělení vražd na území Prahy.
Spoluautorem scénáře je šéf oddělení vražd Josef Mareš. Kriminální seriál Případy 1. oddělení se tak opírá o mimořádnou míru autenticity a přesnosti v popisu policejního prostředí, žargonu i vyšetřovacích postupů. Pro ty je typické, že policisté většinou relativně brzy vědí, kdo je pachatelem. Mnohem těžší ale je dopadnout ho a zločin mu dokázat. Důležitou roli hrají i zdánlivé maličkosti. Způsob pátrání a usvědčení zůstal u všech případů do velké míry zachován.
A také nechybí vynikající herecké výkony Ondřeje Vetchého, Bolka Polívky, Petra Stacha nebo Filipa Blažka.
Výborný český seriál, který si doporučení jistě zaslouží.

 

 

57. Čtvrtá hvězda

Čtvrtá hvězda vypráví příběh mladého Štěpána, který získal místo jako druhý noční recepční v tříhvězdičkovém hotelu Meteor na periferii Prahy. Štěpána zajímá Pavlínka, která zde pracuje jako denní recepční. Pavlínku ovšem nezajímá Štěpán, ale agresivní hotelový údržbář David, který se snaží uniknout vyčerpávajícímu erotickému zájmu své nadřízené, hotelové manažerky Terezy. Ta se kromě Davida snaží i o získání čtvrté hvězdy, jež by zvýšila prestiž a úroveň hotelu. Její snahy ovšem naráží na sobectví, pohodlnost, lenost a zištnost podřízených. Vysněná čtvrtá hvězda ze všech zaměstnanců hotelu zajímá nejméně bývalého manžela Terezy a ředitele hotelu Teodora. Jeho jediným zájmem je zdokonalit se v hraní čínské hry mahjong. Terezino úsilí maří osobní zájmy i dalších podřízených: ambiciózní a záludný kuchař Smutný dychtí po místu šéfkuchaře, melancholický šéfkuchař Tichý bojuje s trvalými následky po úrazu, denní recepční František kšeftuje s podsvětím a paktuje se s nebezpečným zločincem Majorem, hotelová prostitutka Libuška trénuje oddíl mladších dorostenců lakrosu, hotelový taxikář Jindra je asi gay se silným mateřským pudem a barmanka Jiřina má manko.
Ivan Trojan, Martin Myšička, Simona Babčáková, Lenka Krobotová… Každý díl zaručuje velkou zátěž bránice a o slzy v očích také nebude nouze – ale ne smutkem, nýbrž smíchy!

 

 

58. Labyrint

Nález těla krajského politika Karase, kterého vrah zabil v duchu středověkých mučících praktik a tělo pečlivě naaranžoval v podivné scéně, rozpoutá policejní honbu za sadistickým pachatelem. Ten staví vyšetřovacímu týmu do cesty složitou sérii vražd, které svojí krutou obřadností otřásají místním regionem i samotnými kriminalisty.
Kořeny složitého případu sahají až k vraždě mladé dívky ze Slovenska, která zemřela podobně záhadným způsobem jako Karas. Případu se tak ujímá tým s dvojicí zdánlivě nesourodých vyšetřovatelů. Jsou jimi kriminalista Michal Remeš (Jiří Langmajer), negativně ovlivněný ne příliš stabilním soukromým životem, a Tamara Berkyová (Zuzana Kanócz), policistka z Bratislavy trpící absencí schopnosti komunikovat se svým okolím bez předpojatosti a předsudků.
Na konci sérií vražd, loupeží a naaranžovaných nehod najdou policisté cestu na konec „labyrintu“ a uvěří naději na dopadení pachatele. Důležitou pomocí je jim paradoxně také obraz Hieronyma Bosche Poslední soud, kterým se pachatel v provedení svých krutých činů nechává zjevně inspirovat…
Mimořádně povedený seriál, který zlehka šlape na paty těm severským. Dokonalá atmosféra, skvělé herecké výkony, neotřelý příběh a spojitost s Boschovým posledním soudem jen podtrhuje napětí.
V současné době se natáčí druhá série, tentokrát bude parťačkou Lukáše Langmajera Tatiana Vilhelmová, což se nezdá být správnou volbou, ale doufejme, že budeme stejně mile překvapeni jako u série první.

 

 

59. Mad Men

Seriál Mad Men je časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí fiktivní reklamní agentury Sterling Cooper, v níž sleduje osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Dona Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za fenomenální úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí lákavý únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti“. Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky“.
Není nouze o řadu vtipných situací, Jon Hamm se pro roli Dona Drapera snad narodil a rozhodně potěší i charismatický John Slattery nebo sexy Christina Hendricks.

 

 

60. Miranda

Nezáleží na tom, o co se Miranda (Miranda Hartová) ve svém životě snaží – ať už je to rande, snaha zrušit své členství v posilovně, anebo se jednoduše vypořádat se se svou panovačnou matkou – většinou spadne na ústa, a to téměř doslova.

 

 

Groteskní sitcom Mirandy Hartové představuje ženu, která se zoufale snaží zařadit se a vést normální život. Jenže… Miranda se nedokáže postavit své výstřední matce Penny, která činí neustále trapné a zoufalé pokusy Mirandu provdat. Do maléru ji nejednou dostane také její soupeření se spolužačkou z internátní školy Sloane Tillyovou, protože Miranda si zkrátka nemůže pomoci a vymýšlí si všechno možné, jen aby na ni udělala dojem. A úplně nejhorší je Mirandina posedlost Garym. Všechny její snahy často končí tím, že se dokonale ztrapní. Potřebnou podporu bohužel Miranda nenachází ani u své staré kamarádky Stevie, která většinou jen nečinně přihlíží, směje se a zbytečně zdůrazňuje to, co kde udělala špatně.
Další britský mimořádně povedený sitcom, tentokrát s Mirandou Hartovou v hlavní roli, která si sama ze sebe dokáže dokonale utahovat.