- Reklama -

Od prvního dílu našich seriálových tipů uplynula už řada týdnů, venkovní teploty poklesly, dny se zkracují a nepříjemné sychravé podzimní počasí nás nutí trávit čas v teple domova. A protože my si ten čas rádi krátíme právě sledováním seriálů, přinášíme vám druhou várku s dalšími dvaceti tipy.

 

BILLIONS
Zdroj: www.sho.com (promo fotografie Showtime k seriálu Billions)
21. The Fall

Herec Jamie Dornan se proslavil rolí sadomasochistického miliardáře v nesmyslu jménem Padesát odstínů šedi, což je obrovská škoda. Je sice pravda, že vypadá fakt dobře, proto není divu, že ho milují ženy po celém světě, ale není fér, aby ho milovaly pouze kvůli vzhledu a mylné představě, že i v soukromí praktikuje ten samý sex, který byl tak komicky představen ve výše zmíněném filmu. On totiž umí i výborně hrát a dokazuje to v severoirském dramatickém seriálu The Fall. A zdatně mu tam sekunduje Gillian Anderson, známá také jako Scullyová z Akt X. On je navenek spořádáný otec roztomilé rodiny, ve skutečnosti však vraždí lidi. Ona je komisařka, která se ho snaží dopadnout. On je nadprůměrně inteligentní, ona emancipovaná, tvrdá a ráda se oddává sexu s jinými ženami. Oba spolu rozehrávají napínavou hru na kočku a na myš a čím déle se dostáváte do děje a sledujete počínání obou hlavních postav, tím více vám běhá mráz po zádech a nemůžete se rozhodnout, jestli si přejete, aby byl sériový vrah konečně dopaden, nebo aby jeho činy zůstaly navždy nepotrestány. Třetí série je momentálně v plném proudu, zábava na jeden deštivý víkend zaručena! 🙂

 

 

22. The Crimson Petal and the White

Viktoriánská Anglie. Překrásná zrzavá lehká dívka a zámožný spisovatel, který podlehne jejímu kouzlu. Ona je velice chytrá, využije toho, že se do ní spisovatel zamiluje a dostává se díky němu z chladné a špinavé ulice do londýnské vilové čtvrti. On… on je Roy z IT Crowd. A vážná role naivního pisálka mu překvapivě sedla. Temná minisérie je natočená podle bestselleru Michela Fabera, do češtiny přeloženého jako Kvítek karmínový a bílý. Velmi povedená adaptace literárního díla!

 

 

23. Secret Diary of a Call Girl

Když už jsme u těch lehkých děvčat, Tajný deník call girl je seriál natočený podle knihy luxusní londýnské prostitutky, ve které čtenáře seznamuje se svým životem. Hlavní roli si střihla Billie Piper a moc se jí to povedlo. Budete se smát, budete překvapení a sem tam ukápne i nějaká ta slza. Uvidíte krásnou herečku v ještě krásnějších kompletech spodního prádla, uvidíte některé její opravdu odpudivé klienty a hlavně uvidíte sex. Hodně sexu. Ujetého sexu. Vážně – napadlo by vás někdy, že existují muži, kteří se udělají pouze v případě, že po nich někdo hází dorty a do trenek jim lije fazolovou kaši? Nebo se převléknou za mimino, cucají dudlík a prostitutka musí hrát jejich starostlivou matku?

 

 

24. Carnivale

Dvanáct dílů tohoto dramatického seriálu se odehrává při putování cirkusu pouštní krajinou v Oklahomě a sleduje osudy tajemného osmnáctiletého uprchlíka se skrytými schopnostmi a charismatického misionáře, jejichž cesty se zkříží. Je to doba, kdy je zlo na vzestupu po celém světě, protože velká ekonomická i sociální krize napáchala nenapravitelné škody. Po matčině smrti se Ben Hawkinson, který utekl od gangu hledaného pro vraždu, přidá k cirkusu. Vede jej tajemný impresário zvaný „Šéf“. Ve společnosti vyděděnců Hawkins náhodou objeví své nadpřirozené schopnosti… Tvůrci dokonale zachytili atmosféru bezútěšných 30. let, z jednotlivých postav a celkové atmosféry seriálu chvílemi zamrazí. Jedná se o geniální, i když poměrně náročné dílo. Tenhle cirkus totiž není jako ten Humbertův 🙂

 

 

25. Billions

Zapomeňte na Nicholase Brodyho z Homeland. Přichází Bobby Axelrod, zábavný, chytrý a pekelně sexy miliardář, který se často a rád pohybuje na hraně zákona. Naproti němu stojí Chuck Rhoades, státní zástupce, který se s Bobbyho majetkem nemůže srovnat a snaží se dokázat, že k penězům nepřišel legální cestou. Vydáváme se tak na cestu lží, intrik a adrenalinu, herecký koncert Damiana Lewise a Paula Giamattiho je perfektní třešničkou na dortu už tak vydařené dějové linky. Nahlédneme pod pokličku světa finančníků, zažijeme koncert Metallicy a zjistíme, jak nám mohou naše specifické sexuální choutky zlomit vaz. Upřímně doufám, že se seriál dočká druhé série, rozhodně si to zaslouží. (Update: Druhá série bude, startuje 19. února 2017!).

 

 

26. Jekyll

James Nesbitt v roli doktora Jackmana, který se snaží čelit své rozdvojené osobnosti. Jedna její část plní roli spořádaného manžela, hodného chlápka od vedle. Ovšem druhá část našeho hrdinu mění v sebevědomého egoistického frajera, který dělá věci pro běžnou společnost nepřijatelné. Doktor Jekyll a pan Hyde. Excelentní herecký výkon hlavního hrdiny ve scénáři mistra Stevena Moffata. Šest hodinových dílů vám zaručí ďábelskou jízdu v tom nejlepším slova smyslu.

 

 

27. The Walking Dead

Zemi ovládla zombie apokalypsa. Světem se šíří nákaza, která z lidí dělá hnijící monstra na pochodu, lačnící po lidské krvi. Sledujeme osudy skupiny lidí, kteří se snaží přežít. V čele stojí charismatický policista Rick Grimes, kterého ztvárnil Andrew Lincoln. Jeden by si řekl, co může být zajímavého na bandě lidí, kteří pořád utíkají před zombíky? Ačkoliv za pár dní uvede stanice AMC už sedmou sérii, je stále na co se dívat. Naše skupinka se dostává do nejrůznějších hrozivých situací, naráží na jiné skupinky lidí, se kterými musí obvykle bojovat a že se často jedná o krvavou řežbu… Je až s podivem, jak se hlavní hrdinové dokázali za odvysílaných šest sérii charakterově proměnit, jednotlivé postavy zrají jako víno a častokrát překvapí nejen vás, ale i sami sebe. Pokud vás od tohoto seriálu někdo odrazuje, nevěřte mu a udělejte si na něj názor sami. Neexistuje nic, co by mě i po čtyřech letech sledování dokázalo šokovat neuvěřitelnými dějovými zvraty, udržovat mě konstantně v napětí a donutilo se těšit na každý nový díl jako malé dítě na Vánoce. Na světě jsou už i dvě série spin-offu s názvem Fear the Walking Dead, ale pro mě osobně je to ztráta času, už jen díky mimořádně nesympatickým postavám.

 

 

28. Whitechapel

Píše se rok 2008, přesně 100 let po sérii vražd spáchané Jackem Rozparovačem. Zdá se, že v ulicích Londýna řádí jeho napodobitel. Na scénu přichází obsedantně kompulzivní detektiv Chandler a vyšetřování může začít. Seriál nešetří napjatou, chvílemi až hororovou atmosférou. Velmi příjemná podívaná a Rupert Penry-Jones je okouzlující.

 

 

29. Flesh and Bone

Drama Pot a slzy sleduje mladou tanečnici Claire, jež má za sebou hodně bouřlivou minulost, od chvíle, kdy se stane členkou prestižního baletního souboru v New Yorku. Temný a drsný seriál nekompromisně zkoumá zářivou i odvrácenou stranu baletního světa a dramata, která přináší život v New Yorku. Černou labuť nečekejte, ale děsivé je to dostatečně. Pokud ve skutečnosti mezi těmi holkami panuje taková nevraživost a zášť, jsem opravdu ráda, že se můj dětský sen o baletní sukýnce nikdy neuskutečnil.

 

 

30. Sense8

Osm lidí z nejrůznějších koutů světa, kteří se díky tragické smrti vzájemně propojí. Jeden mocný muž se je snaží spojit, druhý se je pokouší zavraždit. Každá epizoda je zaměřena na jeden charakter a jeden příběh, aby se na konci všichni spojili dohromady. Ač uznávám, že scénář lehce pokulhává, považuji Sense8 sestrer Wachowských (ano, to jsou ti dva ex-bráchové, co natočili Matrix) za skvělý počin, zejména co se vizuální stránky týče. A na krásné věci se krásně dívá.

 

 

31. Olive Kitteridge

Čtyřdílné drama, které v produkci HBO natočila režisérka Lisa Cholodenko, vzniklo podle stejnojmenného románu Elizabeth Stroutové. Jeho děj se odehrává v novoanglickém městečku Crosby, ležícím ve státě Maine. Poklidný život v této zapadlé enklávě naruší intriky, zločiny i tragédie zdejších obyvatel. Titulní hrdinkou je učitelka matematiky ze základní školy Olive, která svým škodolibým žertováním a drsným chováním zakrývá svou vnitřní zranitelnost i víru v pevné morální zásady. Vyprávění mapuje pětadvacet let jejího života. Zobrazuje její vztahy s manželem, lékárníkem Henrym, a jejich synem Christopherem… V úvodní epizodě Olive spolu s kolegou sveze ze školy spolužáka Kevina, což se nelíbí jejímu synovi. Lékárník Henry najme do obchodu novou asistentku a zúčastní se lovu s tragickou dohrou… Myslím, že ani nemusím nic dodávat. Fantastická Frances McDormand vás rozesměje i rozpláče, jejího manžela Richarda Jenkinse si zamilujete a skvělý Bill Murray… je prostě skvělý Bill Murray. Seriálová lahůdka.

 

 

32. Mildred Pierce

Když už jsme u seriálů se silnými ženskými hrdinkami, miniseriál z produkce HBO představuje Mildred Pierceovou, hlavní postavu úspěšného románu Jamese M. Caina z roku 1941, který pojednává o hrdosti a cti americké střední třídy. Hlavní roli ztvárnila hvězdná Kate Winslet, spoluautorem scénáře a režisérem je uznávaný filmař Todd Haynes. Pětidílné drama vypráví příběh neobyčejné, nezávislé ženy, která se v nelehkém období Velké hospodářské krize 30. let, čerstvě rozvedená, snaží znovu najít štěstí pro sebe i svou rodinu. Drama sleduje Mildrediny spletité vztahy, její přehnanou starostlivost o sobeckou dceru (vážně, budete mít chuť jí nafackovat) i peripetie s vesměs netečnými a línými muži jejího života, jako je milenec Monty Beragon (Guy Pearce), nebo ex-manžel Bert Pierce (Brian F. O’Byrne).

 

 

33. Manhattan

Manhattan je seriál sledující osudy mužů a žen, kteří pracují v horách Los Alamos na projektu Manhattan. Ten má za cíl postavit atomovou bombu a ukončit tak druhou světovou válku. Nepopsatelná atmosféra, výborný scénář a dokonale vykreslené charaktery. A neřeší se zde „pouze“ výroba bomby, ale i mezilidské vztahy, které dotahují obě série k dokonalosti. Nečekejte však hlubokou sondu do dějin, ale spíše oddychovou záležitost s příjemným nádechem minulosti.

 

 

34. Vikings

Vikingové oslavují největšího hrdinu své doby, vikingského bojovníka Ragnara Lothbroka. Statní muži, krásné ženy, krvavé bitvy. Syrová atmosféra, ze které naskakuje husí kůže. John Snow i se starým Lannisterem se můžou jít klouzat, Travis Fimmel a jeho crew je s přehledem strčí do kapsy.

 

 

35. The Hour

Zpravodajská stanice BBC v době maďarského protisovětského povstání a Suezské krize. Investigativní novináři v 50. letech. Skvěle zahrané, děj příjemně odsýpá a retro atmosféra podtrhuje celkový dojem ze seriálu. BBC je v každém ohledu sázka na jistotu.

 

 

36. The Lost Room

Detektiv Joe Miller se dostane ke klíči, který dokáže otevřít dveře do zvláštního motelového pokoje. Z něj bylo vyneseno kolem stovky předmětů se zvláštními schopnostmi. Například právě onen klíč, který dokáže otevřít každé dveře nebo hřeben, který umí zastavit čas. V pokoji však předměty nefungují, ale vždy zůstanou na svém místě. Naopak věci, které do pokoje nepatří, mizí. A v pokoji číslo 10 zmizela Joeova dcera…
Nápadité sci-fi s Peterem Krausem v hlavní roli. Šest třičtvrtěhodinových dílů dokáže udržet napětí a nesklouzává do zbytečného natahování děje, neruší nadbytečnými scénami. A Peter Krause je skvělý herec, který se role zhostil velice obstojně.

 

 

37. Jedna noc

Mladý muslimský student medicíny Naz se vypraví na mejdan otcovým taxíkem, když k němu přistoupí neznámá dívka. Uchvátí ho natolik, že se s ní rozhodne strávit noc. Zobnou si spolu nějakou tu drogu a následuje vášnivý sex. Naz se nad ránem probouzí a zjišťuje, že krásná neznámá je mrtvá. On si ale vůbec nic nepamatuje. Putuje do vazby a rozbíhá se vyšetřování. Jaké to musí být, když vás všichni podezřívají z brutální vraždy a dívají se na vás přes prsty už jen proto, že jste potomkem pákistánského přistěhovalce a muslim? Jaké to je, když nemáte absolutně tušení, komu můžete věřit? A jak přežít ve vazební věznici?
Strhující drama Stevena Zailliana a Richarda Price nabízí šestidílnou vynikající podívanou s neuvěřitelně propracovaným vývojem charakteru hlavní postavy. Riz Ahmed předvedl dechberoucí herecký výkon, který podtrhuje hořkosladký závěr celého příběhu.

 

 

38. Mob City

Seriál se odehrává v Los Angeles ve 40. a 50. letech 20. století. Zkorumpovaná policie versus mafie. Děj, ve kterém proti sobě stojí policejní šéf Parker a šéf mafie Cohan, je založen na skutečných událostech. Dokonalou dobovou atmosféru podtrhuje skvělý soundtrack a hlavně hvězdné obsazení. Povedená gangsterka, celých šest dílů si užijete od první do poslední minuty.

 

 

39. A Young Doctor’s Notebook

Televizní minisérie natočená podle knižní předlohy povídkové knihy Michaila Bulgakova „Zápisky mladého lékaře“. Mladý lékař je po studiích vyslán vést nemocnici v Murjevu, což je díra nacházející se kdesi v ruské tundře. Zde se setkává s podivínským felčarem, porodní asistentkou a pověrčivými pacienty. Část děje se odehrává 17 let poté, kdy je ten samý lékař vyšetřován NKVD a vzpomíná na své mládí. Řeknu vám jedno – tento seriál není pro slabší povahy. Uklouznutí na useknuté ruce nebo trhání zubu, kdy se omylem vytrhne celá čelist? Ne, nic pro slabé žaludky. Ale kdo to dá, bude se královsky bavit. Jsou tam tak bizarní a neuvěřitelné situace, že se buď budete smát na celé kolo, nebo se začnete pídit po tom, co za drogy tvůrci berou. A třešničkou na dortu je fakt, že mladého nezkušeného doktora hraje Daniel Radcliffe a jeho starší já John Hamm. Humor černější než oblíbené šaty Morticii z Addamsovy rodiny.

 

 

40. Silk

Londýnská právní kancelář v seriálu, který se pyšní věrohodností a je takřka totožný s realitou. Intriky, právní postupy a kličky, hromady spisů k prostudování za rekordní dobu, velké kauzy. Ačkoliv si na americký seriál z právního prostředí The Suits nenechám kydat hnůj (seznámím vás s ním v příštím článku), jeho britský kolega Silk je zkrátka lepší, respektive reálnější. Žádní právníci v drahých oblecích, žádné megalomanské kanceláře, žádná luxusní auta s osobním řidičem. Jen dřina, dřina a zase dřina. A to je sympatické.