Řada mých kamarádů a známých se mě ptá, zda náhodou nemám tip na dobrý seriál. Náhodou mám. A protože se mě ptají poměrně často, rozhodla jsem se svoje tipy sepsat do pěti článků po dvaceti mých nejoblíbenějších seriálech a třeba v nich nejen mí přátelé, ale i vy objevíte něco nového.

 

 

Silicon Valley
Silicon Valley (Zdroj: Pressroom HBO / © 2014 Home Box Office, Inc. All rights reserved.)

1Silicon Valley

Silicon Valley je moje srdcová záležitost. Troufám si to označit za nejvtipnější seriál, jaký jsem kdy viděla. Sympatické postavy, vznik nového projektu v nejprogresivnějším místě na světě, kvalitní hlášky, které snad nikdy neomrzí.
Nicméně se jedná o seriál pro geeky, pokud vám je ukradený Steve Jobs i Steve Wozniak, nepřipadá vám vtipné, že produkt jednoho z hlavních hrdinů v průzkumech dopadl stejně jako Apple Maps (načež onen hrdina začne mlátit pěstmi do zdi a řvát: „Kurva, kurvááá!“), připadá vám divné, proč by někdo nechtěl přivést děti do světa, „ve kterém ještě stále někdo používá Windows“ a Silicon Valley je pro vás prostě jen nějaká díra v Kalifornii, je možné, že vás to zrovna dvakrát nepobaví.
P. S. Silicon Valley má mimořádně povedený český dabing, není třeba to za každou cenu vidět v angličtině.

2Luther

Britská kriminálka, která se bude líbit spíše otrlejším divákům (ne každý snese dvojčata, která chodí ve dne po obchodních domech a bezhlavě sekají bodnou zbraní lidi do obličeje). Idris Elba v roli vrchního inspektora Johna Luthera exceluje, zápletky v jednotlivých sériích nemají chybu.

3The Killing

Seriál původně vznikl v Dánsku/Švédsku/Norsku a nese název Forbrydelsen. Rozhodně stojí za zhlédnutí, ale mně mnohem více k srdci přirostla americká verze s Mireille Enos a Joelem Kinnamanem v hlavní roli. V prvních dvou sériích se vyšetřuje vražda mladé Rosie, ve třetí sérii se seznamujeme s prostředím nezletilých děvčat z ulice a jejich únosy. Čekat můžete ponurou deštivou atmosféru Seattlu, dokonale vykreslené charaktery a vynikající herecké výkony (z matky zesnulé Rosie jde chvílemi až mráz po zádech).

4Most

Mosty máme opět dva, vlastně tři – severskou, americkou a francouzskou verzi. Zde mám na mysli tu severskou (Bron). Velmi syrový detektivní seriál s výraznou ženskou postavou v hlavní roli – sociopatickou detektivkou Sagou Noren, kterou svede dohromady vyšetřování vraždy s veselým a ne příliš pořádným detektivem Martinem Rohdem. Není zde nouze o úsměvné situace, ale více vám bude běhat mráz po zádech. Seveřané umí točit bravurní seriály, nad kterými chvílemi zůstává rozum stát. A Sagu si i přes počáteční nesympatie nakonec zamilujete.
A mimochodem – americká verze The Bridge je sice slabým odvarem originálu, ale s klidem ji mohu doporučit také. Ono duo Diane Kruger a Thomas M. Wright má taky něco do sebe.
Francouzský The Tunnel jsem bohužel zatím nestihla zhlédnout, ale v hlavní roli hraje Stephen Dillane (Stannis z Hry o trůny), což by pro někoho mohlo být velkým lákadlem.

5River

Šestidílná detektivka opět z dílny BBC. Tentokrát se Stellanem Skarsgårdem v hlavní roli, který detektiva Rivera ztvárnil naprosto skvěle. Více než vyšetřování zločinu zaujme osobní příběh hlavního hrdiny, respektive jeho deprese a neschopnost vyrovnat se se smrtí svojí kolegyně.

6The Take

Herecký koncert Toma Hardyho. Čtyřdílná minisérie ovšem není přehlídkou Hardyho svalů a krásné tvářičky. Jde o poměrně brutální dílo, kde Tom Hardy ztvárňuje to největší hovado, jaké si dokážete představit. Braní drog, chlast, rvačky, znásilnění a ještě jeden hrůzný čin, o kterém tady ale psát nebudu, protože by to už byl spoiler jako Brno. Pokud se na to vydržíte dívat až do konce, zjistíte sami, co se stane.

7Poldark

Kostýmní drama zasazené do 18. století, propast mezi bohatými a chudými, ekonomická krize, snaha o přežití a milostný trojúhelník… to vše dokázala stanice BBC zpracovat bez zbytečných klišé a prvoplánové romantiky. Aidanu Turnerovi hlavní role vyloženě sluší a ačkoliv nemám historická dramata příliš v lásce, tohle je pecka. Výjimka potvrzuje pravidlo!

8Halt and Catch Fire

Aneb Jak seriál Mad Men (ke kterému se časem taky dostaneme) převzali počítačoví nadšenci a udělali to po svém. Seriál zasazen do raných 80. let, kdy započala revoluce v počítačovém průmyslu. Pomalý rozjezd, který však postupně rozkvete do velice povedeného dramatu. A nemusíte být génius ani člen skupiny, která se účastní „brutálních pařeb fakulty informatiky“. Tvůrci seriálu zbytečně nehýří IT hantýrkou, které rozumí jen hrstka vyvolených a jednou z hlavních postav je fakt krásná ženská (Mackenzie Davis), která kompům rozumí, což se cení! 🙂

9American Horror Story

Ale pouze první, druhá a pátá série. V první sérii se můžete těšit na povedenou duchařinu, potom si tvůrci asi dali hodně kvalitní LSD a během toho tripu natočili sérii druhou z prostředí ústavu pro choromyslné, pak začaly drogy vyprchávat a přišla série třetí, která nikdy neměla spatřit světlo světa (zoufalejší čarodějky najdete už jen v seriálu Sabrina, mladá čarodějnice). Čtvrtá série byla zbytečná stejně jako český sitcom Jetelín (freak show sice vypadala nadějně, ale nakonec z toho vznikla nebetyčná nuda s otravnými charaktery), s pátou sérií se však zablesklo na lepší časy (hotel, upíři, mrtvá štětka, ztracené dítě, nešťastná matka, sériový vrah, hodně sexu a… Lady Gaga… někoho to může odradit, ale jí role hraběnky padne jako ulitá… je pekelně sexy a i když nepředvádí žádný dechberoucí herecký výkon, neumím si představit nikoho jiného, kdo by se do její role hodil).

10Bates Motel

Seriál vychází z Hitchcockova klasického hororu Psycho. Matka se synem si otevřou motel v zapadákově, kde se nachází mnoho zvláštních lidí, ale ten nejvíc divnej je Norman Bates. Má výpadky, během kterých páchá ne zrovna hezké věci, ale na nic z toho si nepamatuje. Matka o výpadcích ví, ale nikomu o tom neřekla a syna se snaží před vším uchránit tím, že si ho drží pevně u těla, až se jí to samotné vymstí. Seriál s každou sérií neskutečně graduje, Freddie Highmore se pro roli vyšinutého Normana snad narodil a když už máte pocit, že horší to být nemůže, budete překvapení, kam až jsou tvůrci schopní zajít… ostatně poslední díl čtvrté série vám zajisté vyrazí dech 🙂

11Dead Set

145 minut skvělé jízdy. Natáčení reality show Big Brother se rázem změní v boj o přežití – vilu totiž navštíví pár zombíků lačnících po krvi. Děj hezky odsýpá, občas se od srdce zasmějete některým dialogům a hlavně nebudete mít ani minutu čas se nudit.

12Orphan Black

Když se Sarah stane svědkyní sebevraždy neznámé ženy, které je podezřele podobná, rozhodne se převzít její identitu. Předpokládá, že vyřeší všechny své problémy tím, že se zmocní úspor mrtvé. Místo toho se však ocitá ve spirále záhadných událostí a brzy zjišťuje nečekanou pravdu – ona sama a mrtvá žena jsou klony. Když pak ve svém pátrání pokračuje, odpovědí na její snahu je objev, že někde venku jsou další lidé, kteří vypadají přesně jako ona. Geneticky přesní jedinci, kteří byli rozdáni náhodným párům a vychováváni v odlišných prostředích. Nemá sebemenší tušení, kdo stojí za stvořením klonů, každopádně má opravdu dobrou motivaci k další práci. Její klony totiž někdo vraždí… Tatiana Maslany hned v několika rolích napínavého a neotřelého seriálu. A nenechte se odradit jeho popisem, nejedná se o žádné béčkové sci-fi, ale o opravdu kvalitní a zajímavou věc. Sářin homosexuální brácha Felix je boží!

13The L Word

Seriál o lesbických ženách. Vtipný, se skvělým soundtrackem a jednu z rolí hraje Pam Grier (jo, to je ta letuška z Tarantinova filmu Jackie Brown). A až, milé dámy, uvidíte Katherine Moenning aka Shane v akci, začnete pochybovat o svojí heterosexualitě.

14Girls

Takový reálnější Sex ve městě. Čtyři holky v New Yorku řeší nedostatek peněz, práci, vztahy a všechno, co v dnešní době holky po dvacítce zajímá. Girls je dílem Leny Dunham, která se v seriálu často a zřejmě ráda ukazuje nahá, přestože má nějaké to kilo navíc, ale o to je celý seriál sympatičtější. Neláká na dokonale krásné herce, ale ukazuje víceméně reálný život obyčejných lidí. Upozornění: v seriálu se nachází větší množství opravdu bizarního sexu.

15Looking

Gayové v San Franciscu. Je to roztomilé, zábavné a ukazuje nám to, jak to teda vlastně mezi těmi kluky chodí.

16House of Cards

Zdroj: www.netflix.com

Kevin Spacey (toho představovat asi nemusím) a Robin Wright (to je sladká Jenny, kterou ve Forrestu Gumpovi miloval Tom Hanks) ve vrcholné formě. Seriál z politického prostředí, který se nebojí poodhalit nejrůznější nekalé praktiky, tvrdý boj o nejvyšší křesla a ukázat, jak snadno se vám může zhroutit život: přesně jako domek z karet.

17American Crime Story

Zdroj: promo fotografie FX Networks

O. J. Simpson, veleúspěšný hráč amerického fotbalu, je obviněn z vraždy svojí manželky a číšníka. Během 10 dílů první série nahlédneme do soudního procesu, který skutečně v roce 1994 probíhal a zanechá v nás hořkou chuť. Jaké to je žalovat celebritu, kterou miluje celá Amerika a věří v jeho nevinu? A jak to celé uhrát na rasovou nenávist? V hlavní roli se představuje John Travolta, který sice vypadá, jako by měl obličej z plastu, ale přesto stále neztratil svoji pověstnou jiskru.

18Mad Dogs

Mad Dogs (britská verze) není vlastně nijak mistrovsky napsané dílo, ale herecké obsazení zaručuje výbornou zábavu. John Simm (znáte určitě jako Chipa z filmu Human Traffic), Max Beesley, Marc Warren a Philip Glenister si vyrazí na pánskou jízdu za svým kamarádem, který si žije na vysoké noze a všichni se skvěle baví, dokud se nezačne vraždit. To pak nastane vlna neuvěřitelných událostí a vám zbývají dvě věci: buď si o tom řeknete, že je to naprostý odpad a nedojdete ani k druhému dílu, nebo se do toho zamilujete a budete se smát na celé kolo. Já jsem pochopitelně ten druhý případ.

19Secret State

Charismatický Gabriel Byrne v roli britského vícepremiéra, který musí řešit rozsáhlou průmyslovou havárii v Teesside, jež si vyžádala devatenáct mrtvých a vyvolala otázky týkající se bezpečnostních postupů americké petrochemické společnosti PetroFex. Výborná minisérie, opět zasazená do kalných vod politického prostředí. Ale Gabriel Byrne v nich obratně plave a divákovi nabízí skvělou podívanou. A Byrnovi zdatně sekunduje Charles Dance, kterého známe jako starýho Lannistera z Hry o trůny.

20Bloodline

Vaší rodině může ublížit cokoliv. I váš syn, který se vrátí na Floridu, aby s rodiči oslavil 45. výročí založení jejich hotelu. Jenže ten syn je černá ovce rodiny Rayburnovy, která není běžnou americkou rodinou, ale docela pokřivenou famílií s temnou minulostí, do které se narodit opravdu nechcete. V hlavních rolích potěší Kyle Chandler, Ben Mendelsohn a Linda Cardellini.