Řada mých kamarádů a známých se mě ptá, zda náhodou nemám tip na dobrý seriál. Náhodou mám. A protože se mě ptají poměrně často, rozhodla jsem se svoje tipy sepsat do pěti článků po dvaceti mých nejoblíbenějších seriálech a třeba v nich nejen mí přátelé, ale i vy objevíte něco nového.
1. Silicon Valley
Silicon Valley je moje srdcová záležitost. Troufám si to označit za nejvtipnější seriál, jaký jsem kdy viděla. Sympatické postavy, vznik nového projektu v nejprogresivnějším místě na světě, kvalitní hlášky, které snad nikdy neomrzí.
Nicméně se jedná o seriál pro geeky, pokud vám je ukradený Steve Jobs i Steve Wozniak, nepřipadá vám vtipné, že produkt jednoho z hlavních hrdinů v průzkumech dopadl stejně jako Apple Maps (načež onen hrdina začne mlátit pěstmi do zdi a řvát: „Kurva, kurvááá!“), připadá vám divné, proč by někdo nechtěl přivést děti do světa, „ve kterém ještě stále někdo používá Windows“ a Silicon Valley je pro vás prostě jen nějaká díra v Kalifornii, je možné, že vás to zrovna dvakrát nepobaví.
P. S. Silicon Valley má mimořádně povedený český dabing, není třeba to za každou cenu vidět v angličtině.
2. Luther
Britská kriminálka, která se bude líbit spíše otrlejším divákům (ne každý snese dvojčata, která chodí ve dne po obchodních domech a bezhlavě sekají bodnou zbraní lidi do obličeje). Idris Elba v roli vrchního inspektora Johna Luthera exceluje, zápletky v jednotlivých sériích nemají chybu.
3. The Killing
Seriál původně vznikl v Dánsku/Švédsku/Norsku a nese název Forbrydelsen. Rozhodně stojí za zhlédnutí, ale mně mnohem více k srdci přirostla americká verze s Mireille Enos a Joelem Kinnamanem v hlavní roli. V prvních dvou sériích se vyšetřuje vražda mladé Rosie, ve třetí sérii se seznamujeme s prostředím nezletilých děvčat z ulice a jejich únosy. Čekat můžete ponurou deštivou atmosféru Seattlu, dokonale vykreslené charaktery a vynikající herecké výkony (z matky zesnulé Rosie jde chvílemi až mráz po zádech).
4. Most
Mosty máme opět dva, vlastně tři – severskou, americkou a francouzskou verzi. Zde mám na mysli tu severskou (Bron). Velmi syrový detektivní seriál s výraznou ženskou postavou v hlavní roli – sociopatickou detektivkou Sagou Noren, kterou svede dohromady vyšetřování vraždy s veselým a ne příliš pořádným detektivem Martinem Rohdem. Není zde nouze o úsměvné situace, ale více vám bude běhat mráz po zádech. Seveřané umí točit bravurní seriály, nad kterými chvílemi zůstává rozum stát. A Sagu si i přes počáteční nesympatie nakonec zamilujete.
A mimochodem – americká verze The Bridge je sice slabým odvarem originálu, ale s klidem ji mohu doporučit také. Ono duo Diane Kruger a Thomas M. Wright má taky něco do sebe.
Francouzský The Tunnel jsem bohužel zatím nestihla zhlédnout, ale v hlavní roli hraje Stephen Dillane (Stannis z Hry o trůny), což by pro někoho mohlo být velkým lákadlem.
5. River
Šestidílná detektivka opět z dílny BBC. Tentokrát se Stellanem Skarsgårdem v hlavní roli, který detektiva Rivera ztvárnil naprosto skvěle. Více než vyšetřování zločinu zaujme osobní příběh hlavního hrdiny, respektive jeho deprese a neschopnost vyrovnat se se smrtí svojí kolegyně.
6. The Take
Herecký koncert Toma Hardyho. Čtyřdílná minisérie ovšem není přehlídkou Hardyho svalů a krásné tvářičky. Jde o poměrně brutální dílo, kde Tom Hardy ztvárňuje to největší hovado, jaké si dokážete představit. Braní drog, chlast, rvačky, znásilnění a ještě jeden hrůzný čin, o kterém tady ale psát nebudu, protože by to už byl spoiler jako Brno. Pokud se na to vydržíte dívat až do konce, zjistíte sami, co se stane.
7. Poldark
Kostýmní drama zasazené do 18. století, propast mezi bohatými a chudými, ekonomická krize, snaha o přežití a milostný trojúhelník… to vše dokázala stanice BBC zpracovat bez zbytečných klišé a prvoplánové romantiky. Aidanu Turnerovi hlavní role vyloženě sluší a ačkoliv nemám historická dramata příliš v lásce, tohle je pecka. Výjimka potvrzuje pravidlo!
8. Halt and Catch Fire
Aneb Jak seriál Mad Men (ke kterému se časem taky dostaneme) převzali počítačoví nadšenci a udělali to po svém. Seriál zasazen do raných 80. let, kdy započala revoluce v počítačovém průmyslu. Pomalý rozjezd, který však postupně rozkvete do velice povedeného dramatu. A nemusíte být génius ani člen skupiny, která se účastní „brutálních pařeb fakulty informatiky“. Tvůrci seriálu zbytečně nehýří IT hantýrkou, které rozumí jen hrstka vyvolených a jednou z hlavních postav je fakt krásná ženská (Mackenzie Davis), která kompům rozumí, což se cení! 🙂
9. American Horror Story
Ale pouze první, druhá a pátá série. V první sérii se můžete těšit na povedenou duchařinu, potom si tvůrci asi dali hodně kvalitní LSD a během toho tripu natočili sérii druhou z prostředí ústavu pro choromyslné, pak začaly drogy vyprchávat a přišla série třetí, která nikdy neměla spatřit světlo světa (zoufalejší čarodějky najdete už jen v seriálu Sabrina, mladá čarodějnice). Čtvrtá série byla zbytečná stejně jako český sitcom Jetelín (freak show sice vypadala nadějně, ale nakonec z toho vznikla nebetyčná nuda s otravnými charaktery), s pátou sérií se však zablesklo na lepší časy (hotel, upíři, mrtvá štětka, ztracené dítě, nešťastná matka, sériový vrah, hodně sexu a… Lady Gaga… někoho to může odradit, ale jí role hraběnky padne jako ulitá… je pekelně sexy a i když nepředvádí žádný dechberoucí herecký výkon, neumím si představit nikoho jiného, kdo by se do její role hodil).
✱ Pokračování na další stránce…