Hledáte hudební inspiraci a preferujete opravdovou kvalitu? Přinášíme vám další díl námi vybraných nejlepších alb, která měla zásadní vliv na formování hudebního světa. Náš seznam je opravdu rozmanitý, dnes nevynecháme Milese Davise, Oasis a Deep Purple, ale ani Eminema či Gorillaz.

60. Kendrick Lamar – To Pimp a Butterfly

To Pimp a Butterfly je pouze tři roky staré album amerického rappera Kendricka Lamara. Kritiky je opěvováno zejména pro svou originalitu, míšení žánrů a elementů (od funku a soulu až k avantgardním stylům, hard bopu a mluvenému slovu), ovšem je vysoce ceněno i díky Lamarovým textům. Ty se dotýkají závažných sociálních problémů nejen v Americe. Singly s jednoduchými názvy i a Alright získaly cenu Grammy.

59. Madonna – Ray of Light

K devadesátým létům zcela neodmyslitelně patří i Madonna a její nejlepší počin – sedmé studiové album Ray of Light, které bylo velmi dobře přijato nejenom širokou veřejností, ale i kritiky. Obsahuje podmanivý singl Frozen.

58. The Strokes – Is This It

Američtí rockeři The Strokes zaútočili na světové hudební žebříčky hned svým debutem Is This It v roce 2001. Časopis Rolling Stone o albu dokonce poznamenal, že „je vytvořeno ze stejného materiálu jako legendy“. Nejenom kritici byli nadšeni, album si vedlo dobře i komerčně.

57. J Dilla – Donuts

Druhá studiová deska amerického hudebníka a producenta J Dilla se objevuje v seznamech nejlepších hiphopových nahrávek nového milénia. Vyšla v roce 2006 a byla skvěle přijata kritiky. Připravte se na náročnější poslech, jedná se čistě o instrumentální skladby, jen zřídka doplněné krátkými texty.

56. DJ Shadow – Endtroducing…..

Debutové album amerického hudebního producenta vyšlo v roce 1996. DJ Shadow byl kritiky chválen zejména za skvělou práci se samplováním a dodnes se toto album objevuje v žebříčcích nejlepších alb nejenom devadesátých let. Obsahuje hity Midnight in a Perfect World a Stem.

55. Slayer – Reign in Blood

Nejlepší album thrash metalové legendy otevírá její nejproslulejší skladba: Angel of Death. Slayer touto nahrávkou pomohli definovat zvuk amerického thrash metalu osmdesátých let a zařadili se tak mezi nejvlivnější metalové kapely všech dob.

54. Amy Winehouse – Back to Black

Za svůj krátký život nestihla Amy Winehouse nahrát více než dvě alba. To druhé ovšem zaznamenalo fenomenální úspěch, když v roce 2007 získalo cenu Grammy v kategorii Best Pop Vocal Album. Obsahuje hity Back to Black, Rehab a You Know I’m No Good.

53. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)

Americká hiphopová skupina se díky svému debutovému albu zapsala do hudebních dějin, poté už svůj úspěch ale nikdy nezopakovala. Deska vyšla v roce 1993, kdy díky svému zvuku pomohla navrátit newyorský hiphop znovu na výsluní. Dodnes patří do každého žebříčku nejlepších hiphopových alb všech dob.

52. Eminem – The Marshall Mathers LP

V roce 2000 zaznamenal Eminem svůj dosud největší úspěch. Jeho třetí studiová deska získala cenu Grammy a po celém světě se umisťovala na prvních místech hudebních žebříčků. Stala se nejprodávanější hip-hopovou deskou v Americe a i časopis Rolling Stone ji zařadil do svého seznamu 500 nejlepších alb všech dob.

51. Jethro Tull – Thick as a Brick

Pátá a zároveň nejvíce opěvovaná deska britské rockové legendy obsahuje pouze dvě skladby, které mají každá něco málo přes 20 minut. Mělo se jednat o parodii na koncepční alba. V roce 1972, kdy Thick as a Brick vyšlo, sklidilo dost rozdílné recenze, ale dnes se objevuje v žebříčcích nejlepších alb téměř pravidelně.

50. PJ Harvey – Stories from the City, Stories from the Sea

Páté album alternativní rockové zpěvačky PJ Harvey se v roce 2001 dočkalo ceny Mercury Prize. Dlouhou dobu se drželo na předních místech hudebních žebříčků po celém světě a i dnes se objevuje v seznamech nejlepších alb nultých let. Úspěch zaznamenaly singly This Is Love či Good Fortune.

49. Deep Purple – Machine Head

Nejenom legendární skladba Smoke on the Water zapříčinila, že se šesté studiové album britských Deep Purple stalo jejich nejúspěšnějším počinem. V žebříčku Billboardu se drželo dlouhých 118 týdnů a mělo zásadní vliv na formování zvuku heavy metalu sedmdesátých let.

48. Alice in Chains – Dirt

Jedna z nejzásadnějších desek devadesátých let pomohla zformovat typický zvuk žánru grunge. Byla skvěle přijata kritiky a vynesla Alice in Chains do povědomí komerčního publika vedle Nirvany a Pearl Jam. Obsahuje hitové singly Would?, Them Bones a Angry Chair.

47. Nick Cave and the Bad Seeds – The Boatman’s Call

Desáté studiové album kapely Nicka Cavea bylo kritiky opěvováno v roce 1997, kdy spatřilo světlo světa, a je jimi oslavováno i dnes. Line se v pomalejším, romantickém tempu a hlavní roli zde hraje klavír. Obsahuje legendární skladbu Into My Arms.

46. Oasis – (What’s the Story) Morning Glory?

Hity Wonderwall a Champagne Supernova definovaly začátek druhé dekády devadesátých let. Druhé album udělalo z nezávislé britské kapely neuvěřitelný hudební fenomén. Skupina zaznamenala nejen komerční úspěch, ale chválu pěli i kritici, kteří s ní nepřestávají ani dnes.

45. Gorillaz – Demon Days

Druhé studiové album Demon Days (2005) vyneslo britské virtuální kapele Gorillaz komerční slávu s hity Feel Good Inc. nebo Dare. Nadšení byli i kritici, kteří opěvali originální mix rocku, dark popu, hip-hopu a dalších žánrů. Rozhodně se jedná o jedno z nejlepších alb, jež nové milénium prozatím přineslo.

44. Nine Inch Nails – The Downward Spiral

Za nejlepší album americké industrial rockové kapely je považováno to
nejtemnější – konceptuální The Downward Spiral. Jeho námětem byl sestupný pád člověka až k pokusu o sebevraždu. V roce 1994 si díky němu udělala partička okolo zpěváka a producenta Trenta Reznora opravdu zvučné jméno na hudební scéně. Obsahuje dva výborné sigly – March of the Pigs a Closer.

43. Tool – Lateralus

Pouhý týden od vydání se album objevilo na prvním místě žebříčku magazínu Billboard a bylo prodáno přes 555 000 kopií. To už svědčí o fenomenální kvalitě třetí nahrávky amerických temných rockerů Tool. Singl Schism byl v roce 2002 oceněn cenou Grammy v kategorii Best Metal Performance.

https://www.youtube.com/watch?v=j5daBpRf-Uo

42. Miles Davis – Kind of Blue

S tímto albem se hravě přesunete zpátky do roku 1958 a usadíte se v jazzovém klubu, kde hráli jedni z nejlepších hudebníků všech dob, mezi nimi trumpetista Miles Davis a tenorsaxofonista John Coltrane. Album nechybí v žádném moderním žebříčku nejlepších a nejgeniálnějších alb všech dob.

41. John Lennon – Imagine

Druhé sólové album Johna Lennona, které vyšlo v roce 1971, přijali kritici s nadšením. Titulní skladba téměř okamžitě obsadila hudební žebříčky v USA, Británii i jinde po světě. Stala se jakýmsi symbolem myšlenky světového míru. Deska obsahuje i další výborné skladby, např. Jealous Guy nebo Oh My Love, kterou Lennon složil společně s Yoko Ono.