Po dvou týdnech vám opět přinášíme náš tipy na nejlepší a nejkvalitnější hudební alba všech žánrů, která by měl znát každý hudební nadšenec. Vyberete si z naší dvacítky legendárních, ale i novějších alb nepostrádajících kvalitu? Tentokrát nechybí The Smiths, The Who ani Portishead, ale nabízíme k poslechu třeba i Lorde a Muse.

 

40. Portishead – Dummy

Britská kapela svým debutovým albem Dummy (1994) zpopularizovala trip-hopový žánr. Nahrávka byla oceněna Mercury Music Prize a dnes se objevuje v žebříčcích nejlepších alb devadesátých let. Zaposlouchejte se do pomalého a tklivého vokálu skvělé Beth Gibbons.

39. MGMT – Oracular Spectacular

MGMT je rozhodně jedna z nejkvalitnějších kapel, které vyprodukovalo nové milénium. Jejich debut Oracular Spectacular (2007) zařadil časopis Rolling Stone do svého žebříčku nejlepších alb všech dob. Komerční úspěch nebyl fenomenální, ale kritici album cení opravdu vysoko. Vychutnejte si skladby Time to Pretend, Electric Feel nebo Kids.

38. The Chemical Brothers – Dig Your Own Hole

Elektro hudba britského dua The Chemical Brothers měla v devadesátých letech úspěch nejenom u kritiků, ale dostala se i na první místo britského albového žebříčku. A to v roce 1997 s druhým (a nejlepším) albem Dig Your Own Hole, kde hostují Noel Gallagher a Beth Orton.

37. Blur – Parklife

Blur jsou jedna z kapel, které v 90. letech definovaly britpop. Jejich třetí a nejúspěšnější album se drželo na špici britské hitparády dlouhé týdny a vyhrálo čtyři kategorie na Brit Awards. Úspěch sklízely zejména singly Girls & Boys, To the End a Parklife.

36. System Of A Down – Toxicity

Celá tvorba System Of A Down je ceněna zejména za svou originalitu. Druhá deska Toxicity (2001) je mixem nejrůznějších žánrů a vlivů (od nu metalu až k hudbě Blízkého východu), je zde slyšet i nespočet hudebních nástrojů. Nad tím vším ční majestátní hlas Serje Tankiana. Obsahuje hity Chop Suey! či Aerials.

35. Muse – Absolution

Třetí studiový počin britské kapely Muse je hodnocen jako její nejzdařilejší. Deska vyšla v září roku 2003 a ihned se vyšplhala na vrchol britské albové hitparády. Zabodoval zejména singl Time Is Running Out, ale album obsahuje i další klenoty alternativního rocku.

34. Red Hot Chili Peppers – Blood Sugar Sex Magik

Pátým studiovým albem si američtí funk rockeři zajistili celosvětovou popularitu a uznání. Vyšlo v roce 1991 a vyšplhalo se na vrchol hitparád i v Austrálii, na Novém Zélandu nebo v Kanadě. Obsahuje jeden z největších hitů „redhotů“ Under the Bridge i skvělý singl Give It Away.

33. Genesis – Selling England By the Pound

Z dlouhého seznamu diskografie britské kapely hodnotíme nejenom my jejich páté studiové album jako to nejlepší. Světlo světa spatřilo v roce 1973 a obsahuje skvělý singl I Know What I Like (In Your Wardrobe), se kterým se kapela poprvé vyšplhala do Top 30 britské hitparády.

32. Leonard Cohen – Songs of Leonard Cohen

Geniální debutové album amerického písničkáře předznamenalo jeho vzestup na výsluní i úspěch ve světových žebříčcích. Vyšlo v roce 1967 a dodnes je zmiňováno ve všech seznamech nejlepších alb všech dob.

31. Lorde – Melodrama

Novozélandská zpěvačka nám na svém druhém albu dokazuje, že právem patří k největším objevům posledních let. Její melancholický electropop podtržený půvabnou barvou hlasu z ní udělal celosvětovou megahvězdu. Deska vyšla v roce 2017 a obsahuje například hit Green Light.

30. Sinéad O’Connor – I Do Not Want What I Haven’t Got

Druhá studiová nahrávka z roku 1990 vynesla irské zpěvačce celosvětovou slávu. Kdo by neznal její srdceryvný cover Princova Nothing Compares 2 U. Album ale určitě není jen o jednom singlu, najdete zde i další výborné skladby – například I Am Stretched on Your Grave nebo Black Boys on Mopeds.

29. Pulp – Different Class

Na pátém studiovém albu Different Class (1995) dovedli Pulp svůj typický britpop k dokonalosti. Album bylo skvěle přijato kritiky i posluchači. Okamžitě skočilo na vrchol britské albové hitparády a také obdrželo Mercury Music Prize.

28. Eric Clapton – Slowhand

Pátý studiový počin Erica Claptona s názvem Slowhand (1977) zaznamenal největší komerční úspěch, ale je také nejlépe hodnocen kritiky. Není divu – na albu vynikají skvělé kytarové party i Claptonův emocionální přednes.

27. The Smiths – The Queen Is Dead

Ze všech alb britských The Smiths dosáhlo největšího úspěchu jejich třetí – The Queen Is Dead. Obsahuje skvělé skladby There Is a Light That Never Goes Out a The Boy with the Thorn in His Side. Časopis NME desku dokonce postavil na vrchol svého seznamu nejlepších alb všech dob.

26. The Who – Who’s Next

Pátému albu legendární britské kapely The Who vždy patří jedno z předních míst v hodnocení nejlepších nahrávek všech dob. V roce 2007 bylo Who’s Next (1971) dokonce uvedeno do Síně slávy Grammy za jeho nepomíjivou kvalitu a historický význam.

25. The Police – Synchronicity

Páté album britských The Police dosáhlo opravdu mimořádného úspěchu. Bylo skvěle hodnoceno kritiky, získalo tři ceny Grammy (a pět nominací), umístilo se na prvním místě britské albové hitparády, časopis Rolling Stone ho v roce 1938 označil za „album roku“ a v roce 2009 bylo uvedeno do Síně slávy Grammy. The Police byli po jeho vydání označováni jako „největší kapela na světě.“ A ne, opravdu to nebylo jenom o hitu Every Breath You Take.

24. Guns N’ Roses – Appetite For Destruction

Appetite For Destruction (1987) se řadí k jedněm z nejúspěšnějších a nejprodávanějších debutů vůbec. Není divu – pětice amerických rockerů v čele s Axlem Rosem pobláznila celý svět svými teď již legendárními hity Sweet Child O’Mine, Paradise City, Welcome to the Jungle a dalšími.

23. Lou Reed – Transformer

Americký rockový zpěvák a kytarista vydal své druhé studiové album v roce 1972 a produkce se ujal samotný David Bowie. Kritici jej nejdříve přijali se smíšenými pocity, ale kvalitu nahrávky skutečně prověřil až čas. Jedná se o geniální album, které dnes již nechybí v žádném seznamu nejlepších desek.

22. Stevie Wonder – Innervisions

V předlouhé diskografii amerického zpěváka je těžké vybrat jeho nejkvalitnější nahrávku. Největšího uznání se ovšem dostalo (a stále dostává) jeho šestnáctému (!) studiovému albu Innervisions z roku 1973. Kritici pějí nekonečnou chválu na genialitu alba, stejně tak bylo úspěšné i komerčně.

21. Janis Joplin – Pearl

Na svém druhém albu Janis konečně zcela ukázala sílu svého hlasu. Nemluvíme pouze o hitu Cry Baby, šanci dejte celé desce, která vás vezme zpátky do sedmdesátek a časů volné lásky.