51 našich nejoblíbenějších filmů

Před nedávnem jsme vám naservírovali naše nejoblíbenější hudební alba bez ohledu na žánr a datum vydání. Nyní si dovolíme odprezentovat i naše oblíbené filmy, ke kterým se rádi vracíme a milujeme je, i když jsme je viděli už snad tisíckrát.

Neon Demon (Zdroj fotografie: Aerofilms)

51Into the Wild

Film, který vás dovede k zamyšlení nad celou naší společností. Budete ještě dlouho přemítat o hodnotách, které v životě máte. Skvělé myšlenky, dechberoucí záběry americké přírody plus geniální soundtrack Eddieho Veddera činí z tohoto filmu opravdové veledílo. A taky je natočen podle skutečných událostí.

50Killing Bono

Máte rádi U2 a atmosféru osmdesátek? Chcete nahlédnout do zákulisí hudebního byznysu a ještě se u toho skvěle pobavit? Příběh inspirovaný skutečnými událostmi ukazuje, že ne každá úporná snaha končí úspěchem. A že tenkrát v Dublinu vedle U2 existovala i „ta druhá kapela“.

49Sing Street

Znovu osmdesátky v Irsku, tentokrát vyplněné hudbou The Cure a Duran Duran. Krásný příběh o hudbě, mladé lásce a nadějích doplněný o skvělý soundtrack a originální skladby.

48The Road Within

Dojemný a vtipný film o mladých lidech bojujících se svými nemocemi, obtížemi a zábranami. Příběh o tom, že tu nejdelší a nejdůležitější cestu musí člověk podniknout sám v sobě.

47Nowhere Boy

„Proč jsem se nenarodil jako Elvis?“ „Bůh si tě šetřil na Johna Lennona.“ Příběh o dospívání slavného člena The Beatles je podán s úžasnou citlivostí a potěší nejen fanoušky nejznámější kapely světa.

46Captain Fantastic

Je dnešní výchova dětí opravdu ta nejlepší? Tento film vás nejenom dojme, ale vzbudí ve vás nejrůznější pochybnosti a otázky týkající se fungování našeho světa a konzumní společnosti. Doplněno o skvělé výkony Vigga Mortensena a dětských herců.

45Jagten

Dánové natočili silně emotivní a gradující snímek o tom, že život se vám může obrátit naruby naprosto kdykoliv a bez jakéhokoliv vašeho přičinění. Skvělý Mads Mikkelsen se ocitá v bezvýchodné situaci a vám se bude chtít řvát nespravedlností. Ale jak byste se opravdu zachovali v reálné situaci?

44Napapiirin sankarit

Je libo špetku zmrzlé atmosféry a trochu toho severského absurdního humoru? Tvůrci dokázali vystavět jednu z nejlepších finských komedií kolem jednoduché zápletky týkající se nákupu digiboxu. A cesta na sever může začít.

43John Wick

Tři roky stará akční vypalovačka se letos dočkala mladšího brášky, který sklidil úplně stejné ovace. Mrazivý Keanu Reeves mlátí zmetky líp než v Matrixu a Theon Greyjoy dostane strašně na prdel. Navíc se u toho všeho fakt zasmějete.

42The Boat that Rocked

Hvězdně obsazená výprava historií rádia, která kotví v šedesátých letech. Tehdejší stanice okázale ignorovaly rock, a tak se pár týpků sebralo, sehnalo si pořádnou loď a začalo načerno vysílat po svém. Výborná komedie, která vám toho spoustu dá.

41The Witch

Takhle mají vypadat horory. Poctivě odvedená práce, kdy slintáte nad vším od kamery přes herecké výkony až po autentický scénář. Z hlubokých lesů budete mít bobky a přistihnete se, že na nejbližší farmě naháníte černého kozla a chcete od něj love a věčný život.

40Arrival

Nejméně akční a zároveň nejpůsobivější sci-fi film za poslední roky. Majestátní zvuk, originální emzáci a originální děj.

39A Cure for Wellness

Guilty pleasure všech milovníků Lovecrafta, viktoriánské éry a jejích ústavů a blázinců. Co záběr, to potěšení – a vzhledem k sáhodlouhé stopáži je toho potěšení spousta.

38Moonwalkers

Třeskutá komedie o záměně, nasrané mafii, přistání na Měsíci a drogách. Hellboy a Ron Weasley na pouti k dosažení historického milníku ve filmových studiích. Záchvaty nekontrolovatelného smíchu zaručeny.

37Good Will Hunting

Kamarádi Ben Affleck a Matt Damon sepsali scénář k naprosto úžasnému snímku, který sleduje osud mladého geniálního matematika a rváče Willa Huntinga (Matt Damon) a jeho přátel. Film je plný skvělého, inteligentního humoru, excelentních hereckých výkonů a jedinečné atmosféry. Soundtrack taky rozhodně stojí za pozornost. Dle mého názoru nejvýraznější role Matta Damona, kterou skvěle podpořili Robin Williams a Stellan Skarsgård.

36August Osage County

Mysleli jste si, že vaše rodinné srazy jsou katastrofa? Tak mrkněte na film Daleko od sebe. Pravda, dějově se nejedná o nic převratného, ale z hereckých výkonů a scénáře vám spadne brada. Jedná se čistě o herecké orgie v podání Meryl Streep, Julie Roberts, Ewana McGregora nebo Benedicta Cumberbatche a dalších. Film vznikl z divadelní hry, která byla oceněna Pulitzerem. Pokud se vám snímek zalíbí, určitě doporučuji jeho francouzského dvojníka s názvem Je to jen konec světa.

35Neuvěřitelný život rockera Coxe

Jedna z nejulítlejších komedií, které jsem viděla. Pokud si libujete v trapnohumoru à la Will Ferrell, určitě zkuste. Jedná se o parodii na život country zpěváků, ale i rockerů. Dewey Cox (John C. Reilly) je buran z venkova, který se zapsal mezi hudební legendy (že se jedná o parodii především na život Johnnyho Cashe asi poznáte záhy). Budete se bavit od začátku do konce.

34Magnolia

Opus magnum Paula Thomase Andersona. Do teď si pamatuju, když Magnolii poprvé vysílal Filmový klub ČT2. Po dvaceti minutách mi spadla čelist a další tři hodiny (které mi připadaly jako pár minut) zůstala dole.

Několik vzájemně propletených příběhů, podmanivá hudba, ale hlavně – HLAVNĚ – naprosto geniální práce s kamerou (trademark P.T.A.), která v dlouhých nepřerušovaných záběrech (náhodně vybraná sekvence má 128 vteřin bez viditelného střihu; fakt bych rád věděl, jestli to opravdu dali celé na jeden záběr) volně pluje prostorem, na okamžik chytí postavu a důsledně ji sleduje jen proto, aby v mžiku přeorientovala svou stalkerskou pozornost na někoho úplně jiného, kdo zrovna prochází okolo…

To vše dělá z Magnolie film, který prostě musíte vidět. Spoiler alert: na konci prší žáby. P. T. Anderson má samozřejmě na kontě i další výborné filmy (Boogie Nights, The Master, There Will Be Blood), ale Magnolii mám nejradši; snad proto, že jsem ji viděl jako první.

33Nije kraj

Film chorvatského režiséra Vinko Brešana je ten pravý Balkán. Trochu bizár, chvíli se smějete a o sekundu později vás mrazí v zádech. Nedávnou traumatickou minulost své země i její přesahy do současnosti si podává s gustem a humorem černým jak lakýrky pohřebáka. To vše proložené moudry z úst vypravěče, pornoherce Djura.

Spousta věcí, které by nám přišly jako notně za vlasy přitažené, jsou ovšem v bývalé Jugoslávii realitou; i když jsou i situace, kdy je celkem jedno, kdo je Srb (Četnik) a kdo Chorvat (Ustaša).
P.S.: Přišpendlit kamaráda vojenskou dýkou za límec ke kulečníkovému stolu za to, že si vyskakoval na vaši milou, je proste über macho mega cool.

32The Life Aquatic With Steve Zissou

Zase Anderson, ale tentokrát Wes. Samozřejmě, Grandhotel Budapešť je boží, ale TLAWSZ je prostě ještě víc boží, ok? Typický Wes Anderson, pastelové barvy, nádech surreálna a celý ten film vypadá lehce zvláštně… hm, jak to popsat… prostě vypadá, jako by ho natočil dvanáctiletý kluk. Výpravy do hlubin? Super! Problémy s otcem? Super! Vysílačky v helmách? Super! Pokračovat nebudu, ten film je přeplněný super věcmi, které spolu překvapivě dobře fungují. Tváří se roztomile naivně, ale někde pod pastelovým povrchem je i hlubší poselství.

31Platoon

Oliver Stone je kontroverzní režisér. Ve všech možných smyslech toho slova. Ale Platoon (Četa) je prostě dobrý film. Nic pro slabé povahy ovšem. Film sleduje mladého vojáka, studenta, který po maturitě dobrovolně narukoval do Vietnamu.

Ovšem na základě pořádně zkreslených informací. Což mu dojde už ve chvíli, kdy se promoklý, někde uprostřed zasr*ný džungle, snaží dostat zpod mundúru dotěrné mravence, zatímco mu zkušenější kolegové probírají ruksak a vyhazují z něj jeho oblíbené knihy (protože ty ti, kámo, tady k ničemu nejsou, to je zbytečná zátěž, jasný?). Zážitek z Čety je skoro fyzický, člověk se při sledování přesune do Vietnamu konce 60. let minulého století a zažije nesmyslnou válku – všechno z ní: strach, hnus, nudu, euforii a znovu strach a znovu hnus.

Jen ti mravenci za límcem a voda v botách chybí. A opět, geniální hudba – Adagio for String vám uvízne hluboko, hluboko pod kůží. A mimochodem, všimněte si malého camea, mihnou se v něm legendární produkty Zbrojovky Brno – samopaly Sa-58.

30Fargo

Seriál Fargo momentálně dost frčí. Prý je dobrý, ale neviděl jsem. Zato film, kultovní v původním slova smyslu, ten jsem viděl. Film, na kterém si bratři Coenové udělali jméno. Zimní Minessota je nepříjemná. Lezavá zima prostupuje tělem do té míry, že může někoho napadnout „geniální nápad“ – zbavit se finančních problémů fingovaným únosem vlastní manželky s cílem získat výkupné od bohatého tchána (o které se s vykonavateli únosu podělíte).

No, a pak si na to najmete ty největší paka v okolí (ještě větší, než jste sám). Celé se to trochu zvrtne, na stopě je vám zvědavá těhotná policajtka a vy se zamotáte do svých vlastních lží. Co víc si člověk může přát, že? To celé zapadá sněhem, skrz který prosakuje krev. Protože jsou i kreativnější způsoby využití drtiče větví, než je drcení větví.

29Wild

Občas se stane, že máte život v prdeli. Myslím jako v prdeli. Úplně. Totálně. V prdeli. A pak na benzínce uvidíte knížku o Pacific Crest Trail, trase, která vede horami podél západního pobřeží USA od hranic s Mexikem až do Kanady. 4 286 kilometrů. Pěšky.

A napadne vás, že tohle je možná způsob, jak svůj život zase hodit zpátky na koleje normality. Takže si pošlete zásoby a náhradní boty na několik míst na trase a vyrazíte. Sama. Nejste totiž dvoumetrový svalnatec, ale subtilní blondýnka. True story, bro. Životní lekce a úchvatná příroda stojí i za nějaký ten puchýř, pár nehtů na nohou a občasnou srážku s idiotem.

28Tracks

Trochu podobný film jako Wild, ale jen trochu. Všichni máme své sny. Někdo chce nadělat prachy. Někdo chce teplý domov a spokojenou rodinku. A někdo si vezme do hlavy, že musí sehnat pár velbloudů a vyrazit z Alice Springs k Indickému oceánu. Proč? Proč ne?
Mrkněte na mapu. Alice Springs je skoro přesně uprostřed Austrálie.

Indický oceán začíná (logicky) na samém okraji Austrálie. Mezi Alice Springs a Indickým oceánem je 3 000 kilometrů. Pouště. Šutry, písek a spalující slunce. Navíc jediným kontaktem s civilizací je trochu otravný fotograf National Geographic, jenž za vámi občas přijede udělat fotky k článku, který jste National Geographic prodala dopředu, aby byly peníze na nutnou výbavu. Ty fotky jsou mimochodem boží. Článek vyšel v NG v květnu 1978.

27Gone Baby Gone

Boston. Smažka. Dítě. Únos. Soukromé očko v podání Casey Afflecka se snaží přijít na kloub zločinu. Normálně krimi nedělá, ale ze známosti… Příběh je temný až depresivní. Morální dilemata tíživá. She‘s gone, baby. Gone! Režijní debut Caseyho staršího a slavnějšího bratra Bena snad nemohl dopadnout lépe. A protože se vám Gone Baby Gone bude líbit, tak si dejte rovnou taky The Town a Argo. Ben Affleck je za kamerou o dost lepší než před ní.

26The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Je jen málo filmů, které mají spoiler přímo v názvu, a přesto jsou dobré. Vlastně, Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem je jediný, který mě napadá. Příběh patolízala, který se rozhodne získat si slávu tím, že střelí svůj idol do zad.

Nicméně, ten biják se fakt povedl. A spoiler to až tak velký není, protože v Americe je příběh Jesseho Jamese notoricky známý. „Jesse W. James zemřel 3. dubna 1882, stár 34 let 6 měsíců a 28 dnů, zavražděn zbabělcem, jehož jméno si nezaslouží být zde uvedeno“, stálo na náhrobku Jesseho Jamese.

25Before…

Ok, tohle je trochu cheat. Nejde o jeden film, ale tři. Before Sunrise, Before Sunset a Before Midnight je trilogie mistra časosběru Richarda Linklatera – příběh jednoho páru, který na ploše několika hodin sledujeme vždy po deseti letech.

Ethan Hawke a Judie Delphy v hlavních rolích zrají se svými postavami – od vášnivé nezávazné romance v noční Vídni, přes náhodné setkání v Paříži o deset let později, až po partnerské problémy o dalších deset let později na dovolené v letním Řecku, kdy ti na tom druhém vadí už snad i způsob, jakým si ráno čistí zuby. Doporučuji zhlédnout popořadě, klidně ale bez těch deseti let mezi jednotlivými filmy.

24Constantine

Keanu Reeves jako John Constantine, lovec démonů, který by měl po smrti přijít do pekla. Tam se mu ale moc nechce, dobré polovině obyvatel totiž zatrhl jejich řádění na Zemi a poslal je zpátky jak malé usmrkance. A božská, krásná Rachel Weisz, která nevěří, že její dvojče spáchalo sebevraždu. Za tím je určitě něco víc a přijít na to může jen Constantine.

S pomocí Satana, neboť jen on může svého nezbedného synka odkázat do patřičných mezí. Vezme s sebou zrovna i Constantina? Fantasy podívaná plná démonů, andělů a udělátek, která by Constantinovi záviděl i Van Helsing.

23Van Helsing

Když už jsme ho zmínili… Wolverine Hugh Jackman se utká s legendárním Draculou v epickém souboji. Ale nejprve musí vyřídit jeho nevěsty. Film je poctou klasickým hororům studia Universal ze 30. až 50. let minulého století, proto se v něm mihnou i další postavy jako Frankenstein, pánové Jekyll a Hyde či vlkodlaci. A když se budete pozorně dívat, najdete v drobných rolích Danu Morávkovou či Marka Vašuta.

22Nocturna

Malý sirotek Tim nemá rád tmu a usnout dokáže jen při pohledu na svou milovanou hvězdu Adharu. Ale ta jednoho dne z oblohy zmizí a Tim nastoupí dobrodružnou výpravu na její záchranu. Při tom potká plno obyvatel Nocturny, s nimiž se spřátelí a zjistí, že noc není tak hrůzyplná, jak se domníval. Kocoura Tobermoryho, lenocha, jenž vzdoruje příkazům Pastora koček, si okamžitě zamilujete, stejně jako hubdu Nicolase Errèry, jež film provází.

21Pulp Fiction

Vážně jste si mysleli, že se bez tohohle filmu naše tipy obejdou? V žádném případě! Nadčasový kultovní trhák plný hollywoodských hvězd v režii Quentina Tarantina je nejlépe hodnoceným filmem všech dob a je takřka povinnost ho vidět. I moje máma ho viděla. A vy určitě taky, takže si prostě odškrtneme čárku za Pulp Fiction a popojedeme.

20Fear and Loathing in Las Vegas

Johnny Depp. Benicio Del Toro. Terry Gilliam. Vážně musím pokračovat? Novinář Raoul Duke má odjet do Las Vegas a napsat reportáž o závodu terénních motocyklů a bugin. Jeho právník Dr. Gonzo rozhodne, že bez něj se Raoul ve Vegas neobejde. Bez něj a arzenálu drog, jenž se postará o tu pravou zábavu po cestě do Vegas i přímo v něm. Asi je jasné, že Raoul žádný článek nenapíše. Ale těch zážitků, co bude mít!

19Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas

Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu, Ospalá díra, Alenka v říši divů. Burtonovy filmy jsou zkrátka klasa. A ačkoli na tomto se Tim Burton podílel jen námětem a produkcí, mám ho spojený právě s jeho osobou. Jack Skellington už má plné zuby halloweenského strašení a rozhodne se, že by bylo fajn mít na starosti svátek plný radosti a dobra. Třeba Vánoce. Jenže svěřte Vánoce upírům a dalším halloweenským hnusákům. Z toho vyjde katastrofa. Film skvěle doprovází i hudba Dannyho Elfmana, osobně mám ale raději předělávky od Marilyna Mansona či Korn.

18The Forbidden Kingdom

Tak trochu jiný čínský akční film. Jet Li a Jackie Chan jako věčně opilý mnich se ujímají mladého Jasona, který se z drsných ulic Bostonu náhle přenese do starověké Číny a musí vrátit Opičímu králi, co mu patří. Nebude to ale jednoduché, protože Nefritový císař o to v nejmenším nestojí a snaží se Jasona zastavit. Navíc je Jason schopný asi tolik jako Kung Fu Panda před svým výcvikem. Ale od toho tu máme veterány čínských akčňáků, aby mladému Američanovi předali něco ze svých schopností.

17Spirited Away

Cesta do fantazie, v originále Sen to Chihiro no kamikakushi, je nejslavnější film Hayao Miyazakiho a jeden z nejznámějších japonských filmů vůbec. Chihiro se ocitá v lázních Yubaby, kde s pomocí Hakua pracuje na záchraně svých rodičů, kteří se kvůli své nenasytnosti proměnili ve vepře. Film je plný kouzel a bohů, jak se na japonské anime sluší a patří. Dalším Myazakiho filmem, který můžu směle doporučit, je Zámek v oblacích (Howl’s Moving Castle).

16The Fountain

A zase ta božská a krásná Rachel Weisz, které tentokrát dělá partnera Hugh Jackman. Pohádka nepohádka o lidské smrtelnosti a Tomově snaze najít lék na rakovinu, aby zachránil svou milovanou Izzy. Jeho putování a hledání Fontány mládí však není omezeno jen na současnost, ale sledujeme jeho snažení i v 16. století, kdy jeho láskou je španělská královna Isabela, a ve 26. století, kdy jako poutník vesmírem konečně dojde poznání.

15Mazaný Filip

Nejspíš vám neuniklo, že zatím nedoporučujeme žádný český film. Copak opravdu v našich končinách není nic, co byste museli nutně vidět? Samotáři? Obsluhoval jsem anglického krále? Venkovský učitel? Perfect Days?

Nebo některý ze starších jako Světáci a podobně? A pak jsem si vzpomněla na Mazaného Filipa. No jasně, ta parodie všech parodií inspirovaná povídkami Raymonda Chandlera, ale také hollywoodskými trháky, soap operami i koňskými operami. To vše s obsazením českých hvězd Tomášem Hanákem počínaje a Pavlem Liškou konče.

14KungFury

Jedna z nejstřelenějších komedií, které jsem měl kdy možnost vidět. Krátkometrážní snímek švédského autora Davida Sandberga ukazuje příběh vyvoleného – policisty, kterému tajemný mistr Kung Fu zabije parťáka.

V tu chvíli ale do něj uhodí blesk, kousne ho kobra a on se naučí nejobtížnější bojové umění nazvané KungFury. To vše, aby se poté vrátil v čase a spolu s valkýrami, tyranosaurem, Thorem a policejním triceratopsem porazil Hitlera, který si nechává říkat KungFührer. Od filmu můžete očekávat spoustu drsných hlášek, jinde neviděnou choreografii a poctivou atmosféru osmdesátek.

1325th Reich

Toto je záležitost pro největší filmové masochisty a sebemrskače. Pokud jste jedním z nich, pak vřele doporučuji. V opačném případě můžete s klidem přeskočit na další filmový tip a neztrácet cenné vteřiny své existence. Během sledování se vám totiž otevře příběh, který byste nevymysleli ani po dvoudenním olizování jedovatých amazonských žab. A znovu v tom jedou i náckové. Tak ve zkratce: v roce 1943 se uprostřed Austrálie projíždí jednotka amerických mariňáků. Proč právě u protinožců?

Hitler totiž vyhrává válku a Austrálie se stala poslední baštou odporu spojenců. Prostě geopolitika, nevrtejte v tom. Tihle američtí vojáci mají ve svém jeepu neznámou plechovou krabici, o které zjistí, že ji lze využít jako stroj času. Takže pokud vlastníte nějakou kovovou bednu, doporučuji si s ní moc nehrát.

Celý děj směřuje k tomu, aby se hrdinové dostali do 25. století, kdy Austrálie už není, čím bývala. Jmenuje se totiž Nová Germánie a ovládají ji obří nacističtí robotičtí pavouci, kteří se chystají proniknout do 25. dimenze a bojovat se samotným Bohem. Chybět v téhle magořině nemůže ani znásilnění jednoho z vojáků robotickým pavoukem. Vymyslíte-li větší bizarnost, kontaktujte svého psychiatra.

12The Last Emperor

Čekali jste další bejkárnu? Ale kdeže. Moje poslední volba padla na výpravný velkofilm Poslední císař, který režíroval Bernardo Bertolucci. Jak již název napovídá, snímek vypráví příběh posledního monarchistického vládce Číny. Ten se stal císařem už v necelých třech letech, nicméně osud mu příliš nakloněný nebyl.

Postupem času jeho moc upadá ve prospěch revolučních hnutí, stává se loutkou Japonska a končí jako opuštěný stařec, který pracuje jako zahradník. Divák díky filmu zažije život člověka, kterému se na začátku jeho života všichni klaněli, přičemž o několik desítek let později si musel koupit vstupenku do Zakázaného města, kde jako dítě trávil veškerý čas.

Příběh vyvolává zvláštní pocity, když sledujete, jak o osudu hlavního hrdiny rozhodují jiní. Snímek Poslední císař získal mnoho ocenění, včetně těch nejvyšších – Oscarů za kameru, režii i za nejlepší film.

11200 Cigarettes

Hvězdně obsazená komedie, kde se můžeme kochat hereckými výkony Bena i Caseyho Afflecka, Courtney Love, Christiny Ricci, Davea Chapelleho či Kate Hudson. Film mapuje jednu osmdesátkovou silvestrovskou noc.

Setkáte se zde s taxikářem, který má opravdu stylově vyzdobené auto, dvě kamarádky, které přijely do New Yorku Nový rok oslavit z díry, o které nikdy nikdo neslyšel, máme tu nejhoršího milence všech dob, organizátorku večírku, na který nikdo ne a ne přijít, pankáče hledajícího skutečnou lásku i největší smolařku všech dob s psím hovnem na zádech. Český dabing tohoto snímku je velmi povedený a často se od srdce zasmějete.

10Blinkende lygter

Torkild (Soren Pilmark), vůdce gangu drobných, ale bezohledných kodaňských zlodějíčků, touží provést svůj poslední zločin, který mu zajistí bezstarostný život v cizině. Potká ho štěstí v podobě Muže z Fara (Peter Andersson), otrlého kriminálníka, který ho najme spolu se třemi kumpány, aby ukradli pytel se čtyřmi miliony dánských korun.

Povedený čtyřlístek se rozhodne uprchnout do Barcelony. Cestou se jim ale rozbije auto, přičemž objeví opuštěný dům, jenž býval restaurací. Torkilda napadne ho zrekonstruovat. Anders Thomas Jensen, jenž napsal scénáře filmů V Číně jedí psy a Mifune, popisuje v sérii retrospektivních scén hrozné rodiny, v nichž čtveřice mužů vyrůstala. Život v partě jim nahrazuje život, který nikdy nepoznali.

9Chasing Amy

Dva komiksoví nadšenci Holden McNeil a Banky Edwards, kteří žijí v New Jersey, jsou nerozluční kamarádi už dvacet let. Přes den tráví čas společně ve svém studiu a večer se chodí ven bavit. Jejich přátelství má však poprvé v životě dostat povážlivou trhlinu poté, co jim zkříží cestu nádherná mladá lesbička Alyssa Jonesová. Holden se do ní zamiluje a záhy musí čelit Bankyho žárlivosti i barvité minulosti své nové přítelkyně.

8Blades of Glory

Když Will Ferrell a Jon Heder přijdou na šampionátu v krasobruslení o medaile jako jednotlivci, rozhodnou se je dva rivalové získat společně – v soutěži párů. Netradiční krasobruslařskou dvojici však čeká spousta nástrah…

„Ledově ostří je čistá zábava, vítěz zlaté medaile za komedii“, ve které hrají komickou superstar Will Ferrell a Jon Heder. Velcí krasobruslařští soupeři Chazz Michael Michaels a Jimmy MacElroy se spolu porvou o zlatou medaili na světovém šampionátu. Tito dva rivalové doživotně vykázaní z mužské kategorii obejdou zákaz a najdou zadní vrátka, která je přivedou zpět, ale v kategorii párů!

Chazzi stojí v jednom kuse, je závislý na sexu a je to prokletí. Jimmymu se líbí Chazzův kartáč, který ale není kartáčem, nýbrž Verticoli za několik tisích dolarů a jeho vlasy díky němu září jako Orionův pás. Chazz se koupe zásadně v přípravku s názvem Hříva a ocas a napsal úspěšnou sbírku básní Šoupnu ho tam jako báseň. A ta blondýna, to je vážně ženská?

7De grønne slagtere

Svend a Bjarne pracují v malém dánském městečku jako řezníci. Každý den musejí poslouchat urážky od svého šéfa, až se nakonec rozhodnou pro založení vlastního malého krámku. Začátky podnikáni jsou značně bezútěšné, příliš se jim nedaří, několik náhod jim ale pomůže k získání velké zakázky.

Od té doby je jim štěstěna nakloněna a obchody se pomalu hýbají k lepšímu. Pak ale Bjarne přichází se šíleným nápadem, jenž se týká jeho bratra, který je po vážné autonehodě dlouhodobě v komatu. Slogan filmu „Na chuť lidského masa nikdy nezapomenete…“ napoví, o co že to půjde.

Přejete si vidět věčně upoceného Madse Mikkelsena s ustupujícími vlasy a ochutnat jeho vynijající kuřecí nebíčka? Jak je libo!

6Venuto al mondo

Svobodná matka Gemma (Penélope Cruz) přijíždí se svým dospívajícím synem Pietrem do Sarajeva, aby poznal zemi, ve které se narodil. Před 16 lety ji museli kvůli bosensko-srbské válce opustit. Gemma se tak vrací do míst, která v ní probouzejí dávné vzpomínky. Před lety se tu zamilovala do Diega (Emile Hirsch), Pietrova otce.

Tehdy zoufale toužili po dítěti, Gemmě se však nedařilo otěhotnět. Společně našli řešení, kterého Gemma poté trpce litovala. Když prchala z obléhaného města, Diego se rozhodl zůstat… Nyní na Gemmu čeká minulost, která ji postaví tváří v tvář ztrátě milovaného manžela, ale také poznání síly lásky.

Doporučuji vám, abyste se na tento snímek opravdu duševně připravili. To, co tam musí hlavní postavy podstoupit, je děsivé a téct slzy budou i mužům. Pokud jste nikdy v životě nepocítili úzkost, díky tomuto filmu s ní budete rozhodně mít tu čest.

A až film skončí, budete tupě civět na titulky a nebude se schopní pohnout. Je to velmi, velmi psychicky náročná podívaná a najednou vám ranní hádka s partnerem kvůli neumytému nádobí či s dětmi kvůli špatné známce z matematiky přijde naprosto malicherná.

5Adams æbler

Severský absurdní humor ve svém plném rozkvětu. Adam – toho času neonacista – přijede na faru, aby si zde odpracoval veřejně prospěšné práce. Faru vede farář Ivan, který je Adamovi na první pohled velmi nesympatický.

Zajímá se jen o fotku Hitlera, kterou si pověsil nad postel a na to, až se z fary dostane pryč. Ivan se rozhodne, že s ostatními obyvateli fary určí Adamovi poslání, který by na faře měl splnit a tak má Adam za úkol upéct jablečný koláč. Před farou přece roste velká jabloň.

Už jen to, že farář dal za úkol neonacistovi, který si v pokoji nad postel pověsil fotku Hitlera, na kterou se zálibně každý den dívá, vám připadá absurdní? Počkejte si na zbytek filmu. Takovou absurditu umí natočit jen na severu a Mads Mikkelsen opět – jak je jeho dobrým zvykem – doslova v roli faráře perlí.

4Neon Demon

Jesse je mladá, krásná a má onu tajemnou esenci, která ji vyčleňuje ze zástupu dokonalých krásek ucházejících se o svých pár let slávy na módních molech v Los Angeles. „Kdo by chtěl zkyslý mlíko, když může mít čerstvý maso,“ utrousí na její adresu jedna ze závistivých kolegyň. Neonový puls fashion světa pohlcuje Jesse natolik, že přehlíží varovné signály. Za marnivými kulisami kultu krásy totiž dříme dávné zlo, které se živí nevinností.

Tento film se nemůže chlubit zrovna mimořádným dějem a příběhem, sledujeme mladou a nádhernou modelku, která se dostává do světa světového módního průmyslu. Starší či méně obsazované modelky jí závidí, začínají intriky, naschvály, klasická rivalita mezi ženami.
Co je však dechberoucí, je vizuální stránka filmu. Precizní záběry, úchvatné líčení i šaty, vše to vypadá, jako by v pozadí stál Paolo Sorrentino a přes vysílačku celý štáb instruoval, jak má která scéna vypadat. A proto Neon Demon doporučuji. Kvůli kráse, kterou si zde užijete dosyta…

3Leon

Film, ve kterém exceluje Jean Reno a mladičká Natalia Portman. Strhující thriller o dvanáctileté dívce, která osudově zasáhne do života stárnoucího profesionálního zabijáka.
Neobyčejný milostný příběh profesionálního vraha a mladé dívky. Leon je nájemný vrah, člověk, kterého nedokáže nic zastavit před splněním úlohy.

Do jeho života vstoupí 12letá Mathilda. Rodina nevinné Mathildy byla vyvražděná zkorumpovaným policajtem a ona se rozhodla pro krutou pomstu. 99 % z vás film jistě vidělo, a většina se mnou bude zajisté také souhlasit, že nezařadit tento film do našich tipů by byl hřích…

2American Beauty

Ne, nebudeme zde řešit 30 let starou věc týkající se sexuálního obtěžování, kterou před pár dny na Kevina Spaceyho vytáhl nějaký muž, kterému v té době bylo 14 let. Ať to celé dopadne, jak chce, Americká krása ja vynikající film a Kevin Spacey v něm exceluje.

Na první pohled jsou Burnhamovi šťastnou rodinou, jejíž život je zalit sluncem. Pohodlný dům, auto kvalitní značky, půvabná dospívající dcera studující na správné škole, rodiče úspěšní ve svém povolání. Nikdo se tedy nediví, že paní Burnhamová (Annette Bening) je věčně samý úsměv – alespoň na veřejnosti. Ve skutečnosti je ale všechno jinak. Obraz dokonalosti matce Carolyn a dceři Jane neustále kazí otec Lester (Kevin Spacey), kterého po vyhazovu z práce zastihne krize středního věku a začne dělat věci, ze kterých ani manželka ani dcera nemají dvakrát velkou radost.

„Je těžké zůstat rozlobený, když je na světě tolik krásy. Někdy cítím, že ji vidím všecku najednou a je jí tolik, že mi zaplní srdce jako balón a chce prasknout a pak si vzpomenu, že se mám uvolnit a přestat zkoušet se toho držet, a pak to mnou proplouvá jako déšť a já necítím nic jiného než vděk za každou chviličku mého malého, pitomého života… určitě nemáte ponětí o čem tady mluvím… nic si z toho nedělejte, jednou to poznáte…“ Třeba po zhlédnutí tohoto filmu.

1Vanilla Sky

Mladý newyorský nakladatel a vyhlášený sukničkář David Aames (Tom Cruise) umí žít. Proč ne, když je pohledný, charismatický mladý muž plný elánu a navíc ani zdaleka nemusí počítat každý dolar. Přesto má pocit, že mu stále něco uniká. Jedné noci potká dívku svých snů, Sofii (Penelope Cruz), a i když je velkým stratégem milostných pletek, vzápětí ji ztratí.

Davidova partnerka (Cameron Diaz) brzy pochopí, že on se Sofie jen tak nevzdá. Julie jí zase nemíní postoupit své místo. Automobilová nehoda, při níž je David těžce zraněn v obličeji, je důsledkem a tečkou za jejich vyhroceným vztahem. Pro Davida se ale možná otvírá zcela nová životní kapitola…

Na článku spolupracovali: Martin Kyral (Magnolia, Nije kraj, The Life Aquatic with Steve Zissou, Platoon, Fargo, Wild, Tracks, Gone Baby Gone, The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, Before…), Soňa Hanušová (Constantine, Van Helsing, Nocturna, Pulp Fiction, Fear and Loathing in Las Vegas, The Forbidden Kingdom, Sen to Čihiro no kamikakuši, The Fountain, Mazaný Filip), Šárka Urešová (Into The Wild, Killing Bono, Sing Street, The Road Within, Nowhere Boy, Captain Fantastic, Jagten, Napapiirin sankarit), Lucie Martincová (John Wick, The Boat That Rocked , The Witch, Arrival, A Cure for Wellness, Moonwalkers), Petra Rašková (Good Will Hunting, August: Osage County, Walk Hard: The Dewey Cox Story), Martin Roháček (KungFury, 25th Reich, The Last Emperor), Šárka Hromádková (200 Cigarettes, Blinkende lygter, Chasing Amy, Blades of Glory, De grønne slagtere, Venuto al mondo, Adams æbler, Neon Demon, American Beauty, Vanilla Sky).