Animované filmy od Ghibli nejsou jen pro děti

Existuje již mnoho animovaných filmů, které zaujmou na první pohled: jak příběhem, tak i zpracováním. Filmy od japonského studia Ghibli nejsou výjimkou a jsou známé po celém světě, především způsobem animace. Zakladatel anime studia Hayao Miyazaki chce dětem i dospělým prostřednictvím svých příběhů ukázat, že nesmí propadat zoufalství a musí problémy řešit. Proto jsou hrdinové jeho filmů stavěni do nelehkých situací.

Klasické schéma pohádek, kdy hlavní postavy žijí spokojeně na věky věků, zde nefunguje. Jsou ukázány i temnější stránky života, jež připraví možné dětské diváky na realitu. Kromě toho jsou filmy ovlivňovány samotnou dětskou fantazií, která se prolíná s japonskými tradicemi, buddhismem či přírodou, proti které nelze bojovat.

1Zámek v oblacích

Svět, kde se prolíná 21. století s kouzly, se ocitl ve válce mezi královstvími. Mladá dívka Sophie vyrábí klobouky v poklidném městečku, dokud ji nezakleje zlá Čarodějnice z pustin a nepromění ji v 90letou stařenu. Sophii nezbývá nic jiného než vyhledat pohledného mladého čaroděje Howla, jenž má vskutku prapodivné obydlí.

Jeho dům na muřích nohách zná úplně každý. Do domu se dostane za pomoci Tuřína, který si ji oblíbí a následuje ji, kam jen může. Sophie se záhy seznamuje s ohnivým démonem Calciferem, zde drženém proti své vůli, a s chlapcem Marklem, mladým učněm. Pomalu ale jistě začne zapadat do Howlova světa, který je zahalen tajemstvím.

Howl se totiž každou noc vypaří a vrací se celý zubožen a vysílen. Její kletba v jeho přítomnosti začne polevovat, ale do jejich osudu zasáhne všudypřítomná válka, do které je Howl jistým způsobem zapleten. Zlomí nakonec Sophie svoji kletbu a nastane mír?

2Cesta do fantazie

Cesta do fantazie je jeden z nejznámějších filmů anime světa. V roce 2003 získal Oscara za Nejlepší celovečerní animovaný film. Děvče Čihiro se nedobrovolně stěhuje s rodiči do nového města. Cestou zabloudí k opuštěnému tunelu, který vede k zpustošené vesnici a Čihiro cítí, že něco není v pořádku.

Rodiče se chopí šance najíst se zadarmo ve stánku s jídlem, zatímco Čihiro hledá alespoň jednu živou duši. Je v šoku, když nalezne své rodiče v podobě prasat. Od té chvíle se začnou dít nevysvětlitelné věci a do opuštěné vesnice začnou přicházet všelijací bohové.
Za pomoci tajemného čarodějnického učně jménem Haku zjišťuje, že se nachází v lázních pro božstvo, které vede čarodějnice Jubaba. Během chvíle se z bázlivé Čihiro stává statečná dívka odhodlaná vysvobodit rodiče.

Čarodějnice ji připraví o jméno a dá jí nové, aby byla v její moci. Haku jí znovu připomene, kdo je, jelikož on sám si své pravé jméno nepamatuje a nechce, aby zde Čihiro zůstala.
Dívka v lázních začne pracovat a nevědomky do nich vpustí Muže bez tváře, který všem zaměstnancům velmi znepříjemní život. Vydejte se spolu s Čihiro na cestu do fantazie, ve které musí zachránit nejenom sebe, ale i své blízké.

3Království koček

Představte si, že po cestě ze školy zachráníte kocoura před přejetím autem. Máte dobrý pocit ze záchrany živé duše, ale v noci za vámi přijde celá delegace koček v čele s kočičím králem, jenž se vám chce odvděčit za záchranu jeho syna, mladého kočičího prince.

Přesně tohle se stane mladé studentce Haru. Na druhý den je jí vzkázáno, že si má mladého prince vzít za muže. Sama má podle ní těžký lidský život a vidina kočičího života se jí zamlouvá, i přesto je varována kočičím hlasem, který jí radí, aby našla velkého bílého kocoura, jehož jméno zní Muta.

Ten ji seznámí s obživlou figurkou kocoura Barona, ale vzápětí je unesena do Království koček. Po chvíli se z ní začne stávat opravdová kočka, aby jako princova nevěsta nevypadala jako člověk. Baron jí přijde na pomoc a společně uprchnou z hradu tunelem, který jim ukázala mladá kočka Yuki.

Aby utekli z království, musí se dostat přes bludiště a věž, bohužel král je připravený Haru držet v království proti její vůli. Bude hlavní hrdinka schopna uniknout a vyhnout se tak svatbě s princem?

4Princezna Mononoke

Harmonie mezi přírodou a člověkem je již minulostí. Lidé odjakživa chtěli vládnout jak sobě, tak i duchům lesa, a proto mezi nimi vznikla válka. Přesně v tomto období se setkáváme s princem Ashitakou, jenž chrání svoji vesnici spolu se svým jelenem Yakulem.

Po nečekaném souboji s démonem v podobě kance je proklet neznámým kouzlem, které z něj postupně vysává život. Ashitaka, odhodlaný kletbu zrušit, opustí vesnici a vydává se na dalekou cestu, při níž narazí na pár konfliktů. Při jednom se seznámí s mnichem Jigem. Ten mu prozradí, že jeho kletbu by mohl zlomit Duch lesa, jelikož on je život samotný.

Při hledání Ducha lesa narazí na Železné město paní Eboshi. Ta rozpoutala válku mezi ní a přírodou tím, že mýtí okolní lesy a neustále čelí nájezdům vlčí bohyně Moro a její adoptované lidské dcery San. Ashitaka moc dlouho ve městě nezůstane. San se znovu pokusí zabít Eboshi, bohužel selže a je zachráněna Ashitakou.

Princ se nachází mezi dvěma stranami a sám chce válku ukončit. Stihne to dřív, než kletba vysaje všechnu jeho životní sílu?

5Hrob světlušek

Film, který ve vás zanechá natolik silné pocity, že už ho pravděpodobně nebudete chtít znovu vidět. Jeho emociální podtext je často označován za citové vydírání. To v podstatě ukazuje již první scéna. Podzim 1945. Čtrnáctiletý chlapec Seito umírá na nádraží z důsledku vyhladovění.

Uklízeč mu prohrabe jeho osobní věci a nalézá krabičku od bonbónů, kterou zahodí. Z krabičky vyletí duch Seitovy mladší sestřičky Setsuko a znovu se spolu setkávají. Náhle se ocitáme pár měsíců před jeho smrtí.

Na Japonsko jsou pořádány nálety. Při jednom z nich shoří většina domů a bohužel umírá i matka malých sourozenců. Seito jeho sestřičce neřekne pravdu o matčině smrti a odvádí ji ke vzdálené tetě, aby mohli mít spokojený život.
Bohužel teta je po chvíli svým chováním odradí a sourozenci jsou nuceni od tety odejít. Útočiště naštěstí naleznou ve starém krytu v zemi. Díky světluškám mají alespoň trochu světla v temné noci.

Ráno je Setsuko zděšena jejich náhlou smrtí a pohřbí je. Nechápe, proč jsou světlušky mrtvé a stejně tak nechápe, proč jejich matka musela zemřít. Dojemný příběh o sourozenecké lásce zasáhne každého, kdo jej alespoň zhlédne.