Druhý díl ságy Píseň ohně a ledu mapuje pokračování osudů oblíbených hrdinů. Seveřané pod vedením Robba Starka táhnou na jih, bojovat proti armádě Tywina Lannistera. Na trůnu sedí násilnický Joffrey, celou zemí zmítají zmatky a nepokoje. Daenerys se svými draky hledá útočiště a muži Noční hlídky se vydávají na dlouhou cestu za Zeď. Objevují se nové postavy a jiné nečekaně umírají. Jaké zvraty a události přinesl Střet králů?
Oproti Hře o trůny najdeme v příběhu Střetu králů velké množství momentů, které v seriálovém zpracování nebyly. Je samozřejmé, že si seriálový tvůrci mnohé přikrášlili. Skvělé jsou kapitoly s Tyrionem, mapující dění v Králově přístavišti. Jeho přátelství s Varysem obohacuje knihu o chytře strukturované rozhovory. Intriky na královském dvoře se rozvíjí v celé své šíři. Můžeme také pozorovat lásku Tyriona k děvce Shae, která ho vede do pekel. Za nejlépe napsanou část knihy považuji tu, kdy královská rodina projíždí městem zpět do paláce. Celý průvod provází pochmurná atmosféra, protože město hladoví a lidé se začínají bouřit. Všechno ústí v krvavou a zběsilou vzpouru, která je brzy potlačena. Z textu panika přímo čiší.
Kapitoly Jona Snowa, které vypráví o putování Noční hlídky na daleký sever, jsou také mnohem bohatší a záživnější, než v seriálu. Muži Hlídky dostávají větší prostor a jejich charaktery se mohou plně rozvinout. Stejně tak příběh malé vlčice ze severu – Arye Stark. Ta putuje s rekruty Noční hlídky a po přepadení zůstává v rozvalinách Harrenova, kde potkává Jaquena H’ghara. Ten ovlivní celý její osud, když vysloví známé Valar Morghulis.
Jsem docela vděčná tvůrcům seriálu, že Daenerys po svém plamenném čísle nezůstala plešatá, jako v knize. Upřímně raději koukám na její krásné vlasy. Co se týče příběhu matky draků, její osud je po zničení Khalasaru nejistý. Bloudí se svými lidmi pouští, zastavuje se ve vypleněném městě, kde nějakou dobu přebývá, až do té doby, než přijíždí tři vyslanci z města Qarthu. Sem je Dany následuje a stává se terčem zákeřných obchodů a machinací.
Mnohem širší jsou i pasáže s Catelyn a Branem Starkovými. Catelyn a její vyjednávání s Renlym, či příjezd do Řekotočí, roztáčí celé soukolí příběhu a dotváří mnohé souvislosti. Představuje také v seriálu dost opomíjený rod Tullyů. Hlavní změnou ohledně Brana je jeho přátelství se sourozenci Reedovými, které vzniká už na Zimohradu. Příběh Theona Greyjoye je takřka neměnný, jen jeho pocity jsou čtenáři více přiblíženy.
Vyprávění Františka Dočkala je stejně jako u první audioknihy vláčné, poklidné a z mého pohledu prostě postrádá dostatečnou změnu dynamiky a intonace. U díla takto rozsáhlého (4 CD celkem o 45 hodinách) by se vyplatilo angažovat více lidí. U nudnějších pasáží je poměrně obtížné udržet pozornost a posluchač je až ukolébáván ke spánku.
Co se týče designu audioknihy, je její přebal pěkný na pohled a hezky zapadne do „knihovny”. Oceňuji úzké přihrádky na jednotlivé disky, nezabírá díky tomu více místa, než je třeba.
Audiokniha: Hra o trůny – Střet králů
Autor: George Raymond Richard Martin
Interpret: František Dočkal
Délka: 44 hod. 33 min.
Série: Píseň ledu a ohně
Kategorie: Fantasy a sci-fi
Typ: Audiokniha kompletní
www.tympanum.cz