Uskupení Souls of Mischief je jednou z nejdéle trvajících hip hopových kapel vůbec a dodnes svojí tvorbou ovlivňuje umělce různorodých stylů. Jejich debutové album 93 ‘til Infinity patří mezi hip hopové klasiky a poklady. Nejen, že v době své největší slávy bortili žebříčky hitparád, ale zároveň měnili celou kulturu. Dokonce jako jedni z mála měli v devadesátých letech vlastní internetový obchod.

Oakland, Kalifornie. Teprve osmiletí kluci Tajai Massey a A-Plus vytvářeli své první rýmy už na základní škole. A-Plus, pravým jménem Adam Carter, od raného věku mířil za svým hudebním snem, a proto své dovednosti piloval od dětství. K mladé dvojici se o něco později připojil také Damani Thompson neboli Phesto a poté na střední škole Opio Lindsey. V tomto uskupení se přidali do kolektivu Hieroglyphics, kde figurují další rappeři z Oaklandu.

Souls of Mischief (Autor fotografie: Kamil Pekař)

Minulý rok tomu bylo 25 let od jejich vzniku a je jasné, že o nich ještě uslyšíte. „Naše přátelství, tam to všechno začalo. Je opravdu hnací silou naší dlouhé životnosti, motivuje nás a je to to, co nás drží na této cestě,“ prozradil Phesto. Silné přátelské pouto je pro ně tím nejdůležitějším prvkem.

Souls of Mischief (Autor fotografie: Kamil Pekař)

Experiment přinesl úspěch

Svůj debut si odbyli v roce 1993 albem 93 ‚til Infinity pod záštitou společnosti Jive Records. Stejnojmenná píseň a celé album začalo vznikat v roce 1991, kdy psali první dema a verše. Chtěli něco nového, rytmus, který se neoposlouchá. A-Plus začal experimentovat s písní Heather na desce Crosswinds od Billyho Cobhama, a tak vznikl hudební podklad pro jejich nejúspěšnější píseň. „V průběhu let popularita písně jen rostla a dotkla se mladší generace,“ přiznává Opio. Nikdo nemohl uvěřit náhlému obrovskému úspěchu.

Souls of Mischief (Autor fotografie: Kamil Pekař)

O dva roky později se společnost Jive Records začala měnit a s ní i její nové preference na pop a R&B. Po čtveřici požadovala formát typu Fresh Prince, ti jej však razantně odmítli. I přesto zde ještě vydali své druhé studiové album No Man’s Land, ve stejném roce však společnost Jive Records opustili a fungovali pod vlastní značkou Hieroglyphics Imperium Recordings, kterou pomáhali založit společně s dalšími umělci. Tento kolektiv oaklandských rapperů pojmenovali Hieroglyphics.

Nová generace

Spolu s nimi chtěli vydat album, ale předtím museli myslet na vlastní finance. Řešením byl nový merch s originálním logem, který rozjeli na své webové stránce a jelikož s fanoušky nebyl problém komunikovat, mohli se vydat na turné společně s A Tribe Called Quest. Pro ně, jako pro nováčky, to byla obrovská pocta a Opio na toto období vzpomíná s respektem: „Bylo to, jako bychom byli hlasem nové generace, a všichni tito lidé s námi souznili.“ Společné album Hieroglyphics – 3rd Eye Vision nakonec vyšlo v roce 1998.

Pouhý merch na turné nestačil. Chtěli nový materiál, a proto si sehnali pásky, mixážní pulty a písně pro nové SoM album začali nahrávat prakticky na cestě podle vzoru jejich kamaráda Del tha Funkee Homosapiena. Ještě týž rok vyšla deska Focus. Ta byla podle jejich slov označována za undergroundové album. Po tomto počinu chtěli uzavřít celou velkou kapitolu své hudební kariéry, a to byl také důvod vzniku alba Trilogy: Conflict, Climax, Resolution z roku 2000.

Vše vyšlo podle plánu a hip hopu se otevřely nejen všemožné kluby, ale i místa do té doby daným žánrem nepolíbená. Na turné už nevystupovali jen jako předskokani, stali se hlavními hvězdami večera. Kromě toho se jim dařilo vést sólo projekty a zároveň mít úspěšné rodinné životy.

Zpátky k tradicím

Následující album Full Circle v uskupení Hieroglyphics mělo obrovský úspěch. Nahrávalo se v pronajatém domě ve Venice a za vydělané peníze koupili hlavní sídlo společnosti. Právě zde se i nahrávalo sólo celého alba. I v časech, kdy se každý věnoval něčemu jinému, vystupovali jako jednotní Souls of Mischief. Phesto si v té době prošel menší uměleckou krizí.

Souls of Mischief (Autor fotografie: Kamil Pekař)

Devět let trvalo, než vyšlo další album Montezuma’s Revenge, na kterém spolupracoval producent Prince Paul. „Pronajali jsme si dům v lese asi hodinu severně od Bay Area. Bylo to opravdu v lese a společně s námi tam byl i Prince Paul. Bylo šílené ho tam mít, protože jsme k němu vzhlíželi,“ vzpomíná A-Plus na nahrávání alba, kdy nesměli používat telefony nebo televizi. Vše mělo svůj účel a album je znovu vyšvihlo mezi hip hopové špičky.

Ovlivnění Oaklandem a místní kulturou je přimělo uspořádat vlastní akci zvanou Hiero Day. Ta úplně první se konala v roce 2012 a překonala veškerá očekávání. Možná proto se stala kultovní akcí, na které se lidé rádi setkávají s dalšími fanoušky. Následně vydali Hiero album The Kitchen a pracovali na svém dalším albu There Is Only Now.
.

Způsob, jakým vznikala jejich alba, ovlivňoval spoustu dalších, dnes již velmi úspěšných, jmen. Například John Mayer nebo Kanye West jim veřejně poděkovali za to, že jejich produkci ovlivnili hudebně, stylově i lyricky. Souls of Mischief přímo ovlivňovali kulturu kolem surfařů nebo skateboardistů.

Souls of MIschief (Autor fotografie: Kamil Pekař)

Navzdory tomu, že se každý věnuje i jiným věcem, nadále společně prozkoumávají další žánry, se kterými chtějí experimentovat. Například A-Plus přiznal, že chce vytvořit hybrid hip hopu a EDM. Hudba je zkrátka jejich minulostí, přítomností, ale i budoucností.