Vývojáři z největšího českého herního studia Bohemia Interactive fanouškům mil-sim titulů Arma poodhalili budoucnost této série. Prvním důležitým milníkem je vydání novinky Arma Reforger. Ta se již nyní objevila v programu Early Access na Steamu a Game Preview pro Xbox. Současně české studio během představovacího streamu oficiálně potvrdilo počáteční fázi vývoje očekávané Arma 4. 

Arma Reforger, která je nyní k dispozici na PC (Early Access) a Xbox Series X / S (Game Preview) za 29,90 EUR, představí dosavadní pokrok studia a možnosti nového enginu EnfusionArma Reforger je zároveň kreativní platforma, která hráčům nabídne zásadně přepracované nástroje pro moddování. Arma Reforger poskytne fanouškům možnost objevovat nové vlastnosti a možnosti enginu Enfusion a zároveň vývojářům z Bohemia Interactive předat cennou zpětnou vazbu pro pokračující vývoj Arma 4.

Návrat na Everon

Arma Reforger čerpá z odkazu debutové hry Bohemia Interactive Arma: Cold War Assault a vrací hráče na ostrov Everon – do známého prostředí během osmdesátých let minulého století. Samotný terén, který je součástí fiktivního maldenského souostroví, byl od základu přetvořen a díky možnostem enginu Enfusion vylepšen o objekty jako jsou jezera, rybníky a tekoucí řeky. Mapa, která se rozprostírá na impozantní ploše 164 km2 obsahuje 51 km2 pevniny a hráčům nabízí nespočet zákoutí k prozkoumání. Everon je plný hustých lesů, kopců, hor, polí a idylických vesnic inspirovaných bývalým Československem.

Dva nové herní režimy

Pokud jde o hratelný obsah, Arma Reforger přichází se dvěma herními režimy pro více hráčů. První z nich je Conflict – perzistentní souboj týmů o ovládnutí ostrova. Ten hráče motivuje k vzájemné spolupráci při obsazování strategických pozic nepřítele. Budováním základen a plněním úkolů mohou získat vyšší a vyšší hodnost. Na výběr jsou dvě primární frakce, americká nebo sovětská, a každá přichází s autentickými zbraněmi, vozidly a vybavením. K dispozici je také menší nezávislá strana s vlastním vybavením, kterou veteráni série Arma bezpečně rozpoznají z prvního dílu Cold War Crisiss.
Druhý herní režim je editor misí v reálném čase, známý jako Game Master. V tomto sandboxu se jeden nebo více hráčů ujímá role Game Mastera a vytváří dynamický zážitek pro ostatní hráče. Tento uživatelský přívětivý nástroj pro tvůrce misí navržený s ohledem na nováčky i dlouholeté hráče Arma tak zajišťuje vždy jedinečný herní zážitek. Tento režim je navíc kompatibilní s moddovaným obsahem od komunitních tvůrců. 

Nové nástroje pro modding a sdílení obsahu

Kromě toho poskytne Arma Reforger hráčům přístup k nové vlastní platformě pro sdílení uživatelského obsahu s názvem Workshop. Zde mohou být mody od PC hráčů snadno publikovány a sdíleny s ostatními hráči nejen na PC, ale i na Xboxu. Spolu s vydáním Arma Reforger se zájemcům dostane do ruky také balíček nástrojů pro tvorbu uživatelského obsahu s názvem Workbench. Ten poskytne komunitě stejné nástroje, které používají samotní vývojáři v Bohemia Interactive. Každý uživatel se základní znalostí skriptování v jazyce C# by měl být schopen přidat vlastní vzorce chování AI, zvukové a vizuální modely, textury nebo dokonce zcela nové herní mechaniky. Tvůrci mohou importovat své výtvory pomocí intuitivních pracovních postupů. Zájemci mohou díky sadě nástrojů Workbench detailně prozkoumat možnosti nového enginu Enfusion a naučit se nové postupy moddování s velkým předstihem před vydáním Arma 4

Mimo jiné také očekáváme, že bude zmiňovaný engine nasazen do dalších oblíbených her, například DayZ.