Každý z nás ročně spotřebuje více jak 400 jednorázových plastových sáčků. Ty patří zároveň mezi nejméně tříděný plastový odpad a jsou obrovskou ekologickou hrozbou. Zejména jsou však tzv. „mikroteňáky“ vnímány jako nedílná a otravná součást každodenního života. Když existují znovupoužitelné alternativy k velkým igelitkám a lidé se je naučili používat, proč by nemohla existovat alternativa k tenkým plastovým sáčkům? Stejnou otázku si položily před dvěma lety studentky medicíny Hana Němcová a Tereza Dvořáková, které se rozhodly s plastovými sáčky zatočit. Se svým startupem infiberry nyní uvádějí na trh Frusack. Znovupoužitelný sáček s atraktivním designem, který je vyroben z unikátní kompostovatelné tkaniny, je nyní v prodeji na crowdfundingové platformě Hithit. Vybraná částka pomůže nastartovat sériovou výrobu a otevře tak projektu dveře na zahraniční trh.

Frusack_image (2)

400 pytlíků ročně, 400 let rozkladu = nekonečná ekologická zátěž

„České republice patří 2. místo v úspěšnosti třídění plastového odpadu v Evropě, což je skvělé umístění. K nejméně tříděnému plastovému odpadu se však nejen v České republice, ale na celém světě řadí igelitové pytlíky, kterých spotřebujeme průměrně 400 ročně. Jejich definitivní rozklad trvá zhruba 400 let, představují tak enormní ekologickou zátěž ohrožující zejména život v oceánech.

Nic z toho jsem ale ještě před dvěma lety nevěděla. Dlouhodobě mě ale rozčilovalo, kolik jednorázového plastového odpadu zbytečně vyprodukuje naše domácnost během jednoho dne. Nejvíce mě iritovaly právě tenké jednorázové pytlíky, které se mi hromadily pod dřezem a jejich opětovné použití ve většině případů nebylo možné. Snažila jsem se tedy nalézt alternativu, která by byla znovu použitelná a co nejvíce praktická…” říká autorka projektu Hanka Němcová.

Hledání však nebylo jednoduché. Vhodný produkt nenašla Hanka v České republice a ani za jejími hranicemi. Do vytvoření ekologického řešení se tedy vrhla společně se svou kamarádkou a spolužačkou z medicíny, Terezou Dvořákovou, na vlastní pěst. Výsledkem je Frusack, který je znovupoužitelný a atraktivní po designové stránce. Autorky chtěly jít ale ještě dále a vnést do projektu inovaci, která nemá obdoby jinde ve světě a zapadá do konceptu cirkulární ekonomiky.

Polymléčná kyselina v hlavní roli

Frusack je vyráběn z PLA (polymléčná kyselina). Jedná se sice o dnes už běžně používaný bioplast, jeho zpracování do 50 mikronů tenkého vlákna, ze kterého se následně vyrábí kvalitní tkanina, je ale záležitostí technologicky velmi náročnou. Během vývoje a výroby tak autorky narazily na spoustu komplikací a hlavním problémem bylo právě samotné vlákno.

„Někteří dodavatelé se nás pokoušeli odradit s tím, že to, co chceme vyrobit, je raketová věda a jednoduše to není možné.” vzpomíná Tereza. Studentky to ale nevzdaly a ve spolupráci s evropskými a především českými dodavateli vyvinuli speciální kompostovatelnou tkaninu z polymléčné kyseliny (PLA). Jedná se o materiál, který je vyráběný ze surovin rostlinného původu, například z kukuřičného škrobu.

Frusack_image (6)

„Vznikl tak Frusack, pytlík na ovoce, zeleninu, ale i pečivo, který je znovupoužitelný a hlavně kompostovatelný. Při vývoji jsme se soustředily i na samotný design: díky barevnosti je Frusack vlastně i módním doplňkem, který dokáže přitáhnout pozornost i těch, kteří primárně ekologicky nesmýšlejí. Zároveň jde o jasné vyjádření životního postoje, o kterém nemusíte na potkání mluvit.

Frusack to svými barvami jednoduše řekne za vás.” říká Hana Němcová. Barevný sáček o objemu 5l unese až 1,5 kg, dá se prát a navíc vydrží až 2 roky. „Máme velkou radost, že při výrobě Frusacku spolupracujeme především s českými dodavateli. Designová průsvitná látka i komponenty se vyrábějí v českých továrnách. Samotné šití pak probíhá v chráněné dílně v Meziboří,“ dodává Tereza Dvořáková.

Frusack_image (7)

Frusack míří na světový trh

Frusack vstupuje na trh v České republice. Jde ale o produkt se světovým potenciálem. S rozjetím sériové výroby má oběma studentkám pomoci crowdfundingová sbírka na Hithitu. Pro přispěvovatele jsou zde připraveny zajímavé odměny: sada Frusacků za akční cenu či vstup na Frusack Launch Day, který se uskuteční 10. září v Radlické kulturní sportovně. Pro návštěvníky bude připraven bohatý program: módní přehlídka, trh s udržitelnou módou a samozřejmě křest Frusacku.

Úspěšná crowdfundingová sbírka umožní kromě rozjetí sériové výroby také spuštění e-shopu. Sady Frusack zde budou k dispozici za necelých 500 Kč. Do budoucna plánují obě dívky vstup na evropský a světový trh či rozšíření portfolia produktů. Rády by také zahájily spolupráci s potravinovými řetězci, které podporují lokální produkci a také zahájení spolupráce s dalšími iniciativami a projekty, které jsou zaměřené na dlouhodobou udržitelnost. „Chceme, aby byl zítra Frusack stejnou samozřejmostí, kterou jsou plastové sáčky dnes. S tím rozdílem, že ho svět bude používat s radostí,“ uzavírá Tereza Dvořáková.