Jatka78 přináší kus mrazivého severu. Tři soubory, jeden finský a dva švédské, se v průběhu října představí českému publiku. L‘Avventura finského Clunker Circus ukázku severské novocirkusové tvorby zahájila, start to byl nicméně poněkud rozpačitý…

Clunker Cirkus je mladá novocirkusová company založená roku 2013. Má pouhé tři členy, kterými jsou Saana Peura, Jori Reunanen a Rasmus Witikka. Do Česka dorazili jen Jori a Rasmus se svou poslední show L‘Avventura, která měla premiéru vloni.

L‘Avventura znamená dobrodružství. „L’Avventura, to je divoká jízda prošpikovaná překvapením od začátku do samého konce,“ hlásá anotace. Jenže L‘Avventura je všechno možné, ale určitě ne divoká jízda a dobrodružství se divák také nedočká.

Celé představení se spíše vleče, byť trvá pouhých 50 minut. Vše se točí okolo 2D a 3D rozměru, patrná je inspirace staršími počítačovými hrami, mně na mysl přišel i jeden z dílů Futuramy, kdy posádka Planet Express přešla z 3D dimenze do 2D a celkem ji tato změna potrápila.

Podobně jsou na tom i Jori a Rasmus, kteří se po zdlouhavé úvodní scéně ocitají na zemi, nad níž je zavěšené mírně sklopené zrcadlo. Na podlaze jsou barevnými páskami naznačené 2D židle a postele a oba aktéři se krčí do pozice odpovídající sezení na židli a podobně.

Vlastně to má i celkem potenciál, stačí vzpomenout na podobnou scénu v inscenaci CUBE Laterny Magiky, kdy Adam Sojka také veškerý pohyb provádí vleže na podlaze a nad ním je projekce, v níž jeho pohyby dostávají význam a leze jakoby po budově.

Jenže L‘Avventuře, celému představení i jednotlivým scénám v něm, chybí pointa. Každý nápad, ať už zmíněná podlaha či proskakování dírami v kostce, kterou náhle z podlahy poskládali, vyplyne na prázdno a divák se cítí ošizen. Akrobacie, na jejíž vysokou úroveň je české obecenstvo zvyklé od tuzemských souborů, spočívá v několika málo saltech a tím to bohužel hasne.

L‘Avventura nás zkrátka nepřesvědčila, avšak neházíme flintu do žita a těšíme se na další dvě severská vystoupení, kdy na scéně Jatka78 budou hostovat švédské soubory. Od 19. do 23. října Burnt Out Punks se Smoke Screens a 26. a 27. října Cirkus Cirkör s Under.

 

Divadlo: L‘Avventura

Režie: Maksim Komaro
Hrají: Jori Reunanen, Rasmus Witikka
Světelný design: Kauri Klemelä
Rekvizity: Eveliina Hämäläinen
Kostýmy: Suvi Hänninen
Producent: Petteri Jakobsson
Produkce: Clunker Circus, Espoon Sirkus, Maracat Caravan
Projekt podpořili: Arts Council Finland, Samuel Huber Art Foundation, město Espoo
www.jatka78.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Režie/Dramaturgie
3
Zpracování
2
Výprava
4
Herecké výkony
5