Je právě tolik, kolik je a Studio Palm OFF přináší nejnovější věc svého repertoáru – Pusťte Donnu k maturitě! Pokud si pamatujete na svoje dětství / pubertu v divokých 90. letech, kdy bylo vše dovoleno a televizi zaplavily americké seriály s Beverly Hills 902 10 v čele, pak jste tu správně.

West Beverly High a stará známá parta. Kelly a Brenda, BFF, které se nemohou vystát, slušňák Brandon, šprtka Andrea a všichni ostatní. Trochu zkrácená a upřímnější („Mně je 17 a tobě 18… i když všichni vypadáme na 30…“) verze populárního amerického seriálu. A to včetně úvodních titulků. Jenže tahle epizoda s neslavným koncem maturitního večírku má poněkud jiné následky.

Než se nadějete, mění se kulisy a Donna, Brandon a Andrea míří ze slunného Beverly Hills do devadesátkového Česka. Skončí v Discolandu Ivana Jonáka, kde se jako na přehlídkovém molu vystřídají Karel Gott, Pavol Habera, Sagvan Tofi a Tereza Pergnerová. Ale hlavně taky šmelináři, veksláci a mafiáni, kteří si v té době vydobyli snad ještě věhlasnější renomé než tehdy téměř neznámé pěvecké a herecké hvězdy.

Text Tomáše Dianišky, který v inscenaci i hraje, vtipně shrnuje rozdíl mezi americkými a českými devadesátými lety. Vzhledem k tomu, že Česko je vyobrazeno jako divoká, nevyzpytatelná a zaostalá země, je to i docela smutné, ale taková byla realita. Bohužel mi připadalo, že ve druhé „české“ části je humoru až příliš mnoho a děj se tak tříští na pásmo skečů a anekdot. Trochu zvláštně působí i závěrečný fusion Tří sester a Charlieho andílků.

Co naopak musím vyzdvihnout, jsou brilantní herecké výkony. Podoba s jednotlivými postavami z Beverly Hills byla perfektní. Přehnaná gesta a nahuštěné, zkratkovité akce jen umocnily celkový dojem, zdůraznily hloupoučkost celého seriálu a předvedly v plné kráse vše, co si z něj pamatujeme – vztah Donny a Davida, milostný trojúhelník Kelly–Dylan–Brenda či Andreiny morální zásady. Jmenovitou pozornost zaslouží Jakub Albrecht, hlavně v roli Davida Silvera a českých šmelinářů, Erika Stárková jako Brenda, Jiří Panzner jako Dylan či Karel Gott, Tereza Dočkalová v roli Andrey Zuckerman a Robert Mikluš jako Ivan Jonák s neodolatelnou hřívou à la „vpředu byznys, vzadu party“.

Právě herecké výkony a humor, byť ho místy může být až příliš, jsou tím hlavním, proč byste se na Pusťte Donnu k maturitě! měli vydat. Komorní scéna Studia Palm OFF nedovoluje náročné kulisy, nicméně nedochází k naprosté rezignaci na ně. A hudba? Znovu uslyšíte hity, z nichž některé měly být raději navždy zapomenuty. Takže vzhůru do devadesátek!

 

Divadlo: Pusťte Donnu k maturitě!

Režie: F. X. Kalba
Autor textu: Tomáš Dianiška
Dramaturgie: Ladislav Stýblo
Výprava: Lenka Odvárková
Hrají: Tomáš Dianiška, Kamila Trnková, Erika Stárková, Jiří Panzner, Jan Hušek, Vendula Fialová, Jakub Albrecht, Tereza Dočkalová, Robert Mikluš, Ivana Wojtylová, Anna Bura
www.podpalmovkou.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Režie/Dramaturgie
9
Zpracování
8
Výprava
10
Herecké výkony
10
divadlo-recenze-pustte-donnu-k-maturitePusťte Donnu k maturitě! je humorné ohlédnutí se zpět do devadesátých let. Beverly Hills hltali všichni, i když to málokdo dnes přizná. Slaboduchost seriálu byla na jeviště dokonale převedena i díky hercům, kteří perfektně vystřihli jednotlivé postavy. V druhé části příliš mnoho vtipů tříští děj, ale v celku jde o povedené představení.