Povinná četba netradičně: osvěžte si školní literaturu v divadelní verzi

187

Kytice, Bratři Karamazovi nebo Švejk, nemáte zrovna čas si je přečíst? Pusťte si známé klasiky v divadelní verzi. Na Dramoxu najdete tituly povinné četby v provedení českých i světových divadel. I učení může být zábava!

„Dramox přináší studentům zážitek formou, na kterou jsou zvyklí, tedy sledováním videí online. Kromě povinné literatury si můžou pustit přes 300 dalších představení a zažít divadlo, i když si do něj zrovna nemůžou zajít,” komentuje spoluzakladatel portálu Dramox Martin Zavadil. Na divadelní platformě si tak jednoduše můžou mimo jiné osvěžit české klasiky. Třeba život literárního velikána Karla Čapka v představení Čapek z Městských divadel pražských. Čapkovo drama o nástupu fašismu Bílá nemoc zase převedlo na jeviště Městské divadlo v Mladé Boleslavi, adaptaci slavného Hordubala pak zinscenovalo ostravské Studio G. Z českého dramatu by maturanti neměli vynechat ani Maryšu v podání skvělé Pavly Gajdošíkové nebo Mein Švejka z brněnského Divadla Husa na provázku. V povinné četbě samozřejmě nesmí chybět ani Kytice – na Dramoxu v netradiční verzi Tylova divadla jako balet plný kouzel a nadpřirozených bytostí – nebo loutkový Faust z Divadla Drak. Z ženských autorek zaujme milostné drama Karolíny Světlé Kříž u potoka. 

Rychlé opáčko ze světových klasiků 

U maturity z češtiny nebo angličtiny si možná mnozí vytáhnou Shakespeara. Kdo s přípravou váhal, ještě stihne dohnat rychlokurz Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách z Divadla v Dlouhé, v anglické verzi s českými titulky se nabízí i představení ze stratfordského festivalu Romeo a Julie, Hamlet nebo Zkrocení zlé ženy. A co rychlé opáčko z ruských klasiků? Dostojevského si můžete prolétnout v Dejvickém divadle s Ivanem Trojanem a Martinem Myšičkou v inscenaci Bratři Karamazovi, Čechova s Rackem v Dlouhé a Gogola a jeho Revizora v Divadle Bez zábradlí.  

Dramox pro školy

Dramox se snaží přístup studentům k divadlu co nejvíc zjednodušit. Aby se mohli seznámit s českou i světovou kulturou, nabízí jim i školám speciální předplatné za poloviční cenu 149 korun na měsíc. V rámci předplatného také učitelé mohou kromě přístupu k inscenacím získat sadu metodických listů a doprovodných materiálů pro studenty, které Dramox vytvořil ve spolupráci s DAMU. Pokud byste měli zájem o více informací o Dramoxu pro školy, neváhejte napsat na skoly@dramox.cz.