Letošní rok nepřeje vůbec ničemu. Malé i velké akce jsou jedna po druhé rušeny nebo přesouvány a stejný osud dostihl i slavný festival Burning Man, z čehož jistě nemají radost příznivci nevázané zábavy a extravagantních oděvů. Nicméně pořadatelé přišli s řešením, které je možná ještě šílenější než samotný festival… Ale nejdřív… co to vlastně je ten Burning Man?

Náhoda, která dala vzniknout legendě 

Je zvláštní, že velkolepý festival Burning Man vznikl naprostou náhodou, kdy doslova od jednoho malého ohně přerostl v gigantickou show, na kterou se sjíždí lidé z celého světa.

V roce 1986 Larry Harvey a Jerry James postavili ve sklepě lidskou podobiznu ze dřeva. Následně obvolali pár přátel, a i s dřevěným panákem vyrazili na pláž v San Francisku. Polili panáka benzinem, což tehdy považovali za dobrý nápad, a když dřevěná socha začala hořet, pro Larryho to byla významná chvíle. Nejen, že okamžitě vyšlehly plameny, což podle jeho slov vypadalo, jako kdyby na zem sestoupilo druhé slunce, ale v tu chvíli se také rozhodl, že udělá definitivní tečku za svým nezdařilým vztahem s jednou ženou. Oheň kromě přátel přilákal i několik kolemjdoucích a tehdy se zrodil legendární festival, který se od té doby opakuje každý rok. Později byl z bezpečnostních důvodů přesunut z pláže do nevadské pouště, kde vždy vznikne improvizované městečko Black Rock City.

Zatímco zpočátku se na oheň chodilo dívat pár desítek až stovek lidí, dnes si tuto tradiční záležitost nenechá ujít až 70 000 diváků a jelikož je letos festival zrušen, příští rok by mohla být návštěvnost ještě větší. Jak rostla popularita, zvětšoval se i panák, kterého na konci každého festivalu zapálili. Zpočátku měl skoro 2,5 metru, ale časem sahal do výšky až 30 metrů. Postupně se měnil i panákův vzhled podle toho, jaké bylo zrovna téma. V minulosti jste mohli narazit třeba na „Americký sen“, „Evoluci“ nebo „Naději a strach“. Panáka pár let po jeho zrodu začali umisťovat na podstavec nebo do různých domečků, aby mu dodali na impozantnosti. 

Burning Man se tak docela nezastaví ani letos. Pořadatelé si jsou vědomi jeho slávy i zájmu, a proto je napadlo, že udělají festival formou online. Jak to bude vypadat, zatím není zřejmé. Možná si lidé stoupnou před kameru v roztodivných kostýmech a budou se spolu bavit přes mikrofony, ale nejspíš se to ani zdaleka nepřiblíží zážitku, který můžete okusit uprostřed vyprahlé pouště. Každopádně je to zajímavý nápad, který nejtvrdší jádro příznivců určitě ocení. Ale pokud jste na festivalu nikdy nebyli, raději si počkejte na další ročník, který určitě bude velkolepý.

Zdroj fotografie: Profimedia

Jak to probíhá a kolik to stojí?

Lidé se sjedou z celého světa ve zdobených autech, v netradičních kostýmech a s různorodými nápady. Vznikne velké město ze stanů a karavanů, kde naleznete stánky, atrakce a samozřejmě nikdy neutuchají show, ať už třeba ohnivou nebo hudební. Burning Man má za cíl stmelit lidi a dát jim prostor seberealizace. Každý má možnost předvést svou kulturu nebo dát na odiv své zájmy či ukázat jakékoliv profesionální vystoupení. Hlavní složku tak tvoří ničím necenzurované umění a lidé, kteří jej vytvářejí. 

Na festival jezdí i ti největší boháči světa. K návštěvě se vyjádřil například i vizionář a majitel Tesly, Elon Musk: „Pokud jste tam nebyli, tak nepochopíte.“

Cena za lístek se pohybuje v závislosti na tom, kdy jej koupíte. Předobjednávka vás vyjde na cca 1 400 dolarů, běžný prodej pak kolem 500 dolarů, přičemž navíc zaplatíte ještě 140 dolarů za každé vozidlo. Na akci mohou i děti, které mají do 12 let vstup zdarma za předpokladu, že mají doprovod dospělé osoby.

Na festival se ale musíte i nějak dopravit. Letenku pořídíte od cca 380 do 1 200 dolarů, záleží, odkud letíte. Cena za autobus i s poplatkem za zavazadlo stojí kolem 100 dolarů.

Pokud si ale akci chcete opravdu užít, nesmíte zapomenout na pořádný kostým a doplňky: čím výstřednější a nápaditější, tím lepší. Cena se tak některým může vyšplhat až na tisíce dolarů.

Navíc všechno, co potřebujete, si musíte vzít s sebou, protože na festivalu kromě zmrzliny a kávy nic nekoupíte. 

Ale jak tam jednou jste, stojí to za to. Všechno je totiž zdarma. Můžete ochutnávat víno nebo vyzkoušet exotickou masáž, kterou nabízí někdo z návštěvníků. Na festivalu se koná řada svateb a všichni jsou tady vlastně jako bratři a sestry. Nerozlišuje se, jestli jste chudí, či bohatí, hezcí, či oškliví. Tady jsou všichni „Burneři“ (volně přeloženo paliči), kteří si vzájemně pomáhají a žijí spolu jako jedna velká rodina. Alespoň na těch pár dní…