Kdyby britská hudební kapela Depeche Mode v roce 1997 nevydala album Ultra, kdo ví, jak by se jeden z nejslavnějších festivalů elektronické hudby jmenoval, a zda by vůbec vznikl. Ultra Music Festival, konaný každoročně v Miami i přes svou kontroverzní historii hodlá pokračovat dál a plánuje do dalších ročníků mnohé změny k lepšímu.
Složitá minulost a nekončící změny lokace
Ultra Beach Music Festival se v roce 1999 na hudební scéně objevil jako malá akce pod taktovkou Winter Music Conference. Tehdy na jedenáct hodin trvající událost zavítalo sedm tisíc návštěvníků, a jen málokdo z nich by si pomyslel, že stojí u zrodu něčeho opravdu velkého. To pravděpodobně netušili ani zakladatelé Russell Faibisch a Alex Omes.
O dva roky později se událost z miamské pláže přesunula do Bayfront parku, a tak následovala i úprava názvu, kde bylo slovo beach vyškrtnuto. Od roku 2002 akce začínala nabírat na popularitě a mezi vystupujícími se poprvé vyskytovala zvučná jména jako Tiësto, Paul Van Dyk nebo Carl Cox. V roce 2003 byl festival v ohrožení kvůli drogám, organizátoři však učinili potřebná opatření a příběh festivalu směle pokračoval dál… nicméně hned v dalším roce opět přišly problémy s drogami. Od roku 2006 se konala mezizastávka v prostorách Bicentennial parku, kde se také Ultra o rok později poprvé rozšířilo na dva dny a na pódiích začali vystupovat i umělci, kteří s elektronickou taneční hudbou, a především technem, neměli nic společného.
Rok 2010 byl převratný především pro trio DJs, které si říkalo Swedish House Mafia. Axwell, Steve Angello a Sebastian Ingrosso na tomhle ročníku spolu poprvé vystoupili živě. A o tři roky později se zde na nějakou dobu se společným vystupováním rozloučili. Nebylo tak ani velkým překvapením, že jejich návrat za dýdžejské pulty na EDM festivalech se v roce 2018 konal opět v Miami na Ultra.
Expanzi do tří dnů zaznamenala událost v roce 2011, kdy se sem vydalo přes sto tisíc návštěvníků. Po třináctém ročníku se festival přestěhoval zpět do Bayfront parku. V roce 2012 se akce dostala do režie nahrávací společnosti Ultra Records a o rok později se v rámci oslav patnáctého ročníku Ultra konalo dva víkendy. Na jubilejní ročník zavítalo 330 tisíc lidí a deset milionů lidí událost sledovalo živě přes internet. V roce 2014 festival přestál další pokus o jeho zrušení, opět z důvodu užívání drog a také kvůli incidentu, kdy spadla jedna z LED obrazovek nainstalovaných na pódiu.
V roce 2019 následovala další změna lokace, tentokrát se festival stěhoval do Virginia Key. Ačkoliv nové prostory nabídly mnohem více místa, rozmístění pódií a celková atmosféra nebyla taková, jakou by si organizátoři a návštěvníci představovali. Pořadatelé proto 8. května oznámili velkou změnu – rozvázali kontrakt s městem Miami, kterému do té doby každý rok odváděli 79 milionů dolarů. Ultra na jižní Floridě sice zůstane, ale bude mimo město a v nové lokaci.
Z Miami do celého světa
Po osmi letech festivalové působnosti se tento fenomén začal v roce 2007 rozšiřovat i do jiných měst a kontinentů. Odnož Ultra můžeme zažít v Buenos Aires, Soulu, Kapském Městě, Tokiu, Melbourne či ve Splitu.
Akce pod taktovkou Ultra se dělí do čtyř kategorií. První je Ultra Music Festival, kam mimo Miami spadají i akce konané v dalších třinácti městech. K těm se řadí Ultra Europe konané ve Splitu, dále Ultra South Africa v Kapském Městě a Johannesburgu, nebo Ultra Korea či Ultra Australia.
Druhý koncept je nazýván Road to Ultra a na vlastní kůži se dá zažít v osmi zemích od Peru přes Indii až po Filipíny. Vizuální koncept stage a show zůstává zachován, odlišnost však nastává ve výběru účinkujících. Tady se organizátoři zaměřují výhradně na nejlepší DJs světa jako Hardwell či Martin Garrix a noví mladí umělci prostor nedostávají.
Zbylé dvě akce nesou název Ultra Beach a Resistance. První zmíněná se koná jen ve dvou zemích, a to konkrétně na plážích chorvatského ostrova Hvar a poté na Bali. Klubový Resistance můžeme zažít třeba na Ibize, Mekka této odnože je však v Latinské a Jižní Americe.
Ultra Europe
Letošní ročník Ultra Europe se bude konat od 12. do 14. července s účinkujícími jako Swedish House Mafia, The Chainsmokers, Steve Aoki a mnoho dalšími. V chorvatském Poljud Stadionu se festival představí už posedmé a lístky na tři dny jsou k dostání od 169 €. V roce 2015 se Ultra Europe stalo součástí Destination Ultra, celá evropská oslava elektronické taneční hudby tak trvá sedm dní a skládá se z opening party, třídenního festivalu Ultra Europe, yacht regata party na ostrově Brač, Ultra Beach na Hvaru a closing party na Visu. Na evropskou edici každoročně zavítá přes 150 tisíc návštěvníků.