- Reklama -

Když japonskou mangu Alitu vzali do rukou dvě silné hollywoodské osobnosti, Robert Rodriguez a James Cameron, mezi fanoušky zavládla vlna nadšení. Tedy až do prvního traileru, kdy vypouklé oči hlavní hrdinky spíše vyděsily, nežli nadchly a veškeré naděje na kvalitní filmovou adaptaci se začaly vytrácet. Jenže jak se říká, nesuď knihu podle obalu a stejně tak platí, nesuď film podle traileru. Alita se nakonec povedla a skvělou zprávou pro fajnšmekry je, že z komiksů si vypůjčuje více než jen jméno anebo roztomilá kukadla hlavní hrdinky.

Parádní digitální orgie

Ačkoli americké adaptace japonských popkulturních fenoménů, zejména mangy, jako například Death Note nebo Ghost in the Shell, se většinou dočkávají spíše negativních ohlasů, James Cameron, režisér Avatara, a Robert Rodriguez, milovník nadsazené brutality i režisér dětských filmů, byli solidní zárukou dobrého filmu. James Cameron si projekt vysnil již před lety, a nakonec se na něm podílel jako scenárista.

Z jeho filmů víme, že na efektech nešetří. Titanic a Avatar v mnoha z nás zanechaly věčnou vzpomínku na přelomové filmy plné lásky, nápadů, a hlavně skvostného vizuálu, a i u Ality se očekávalo, že dostojí Cameronově pověsti chorobného puntičkáře a machra na digitální efekty. A z velké části se to naplnilo. Svět v Alitě je opravdu bravurně vytvořen a vizuálem se podobá rok starému Ready Player One.

Hlavní hrdinka vypadá roztomile, její mimika a celkové pohyby fungují dokonale a člověk se od prvních minut nese na vlně digitálního blaha, které trvá až do samotného konce. K tomu všemu se tvůrci rozhodli jít trochu drsnější cestou, která vytvořenému cybepunkovému světu svědčí. Nechávají hlavní postavy trpět, dopřávají jim pořádné životní rány, padají hlavy, sekají se končetiny a tu a tam stříká i digitální krev. Konečně potenciál využitý na maximum.

Megafilm se smyslem pro detail a herci, kteří nikdy neselžou

Znalci mangy budou jistě nadšení, protože inspirace originálem je opravdu silná. Tvůrci asi přes noc četli komiksy a přes den točili film, protože ve snímku se využívá nejen původní zápletky, ale i postav a stylu celkově. Je to zkrátka cyberpunk, jak se patří. Je moderní, krutý, překvapivý, ale hlavně krásný a nevyzpytatelný. A přesně taková je i hlavní hrdinka Alita.

Z nevinné androidky se celkem rychle stane dokonalý stroj na zabíjení. První minuty filmu jsou vyloženě sladké a zahřejí u srdíčka, pak už se ale zostra šlape na plyn a děj má spád, je to temné i veselé, sází se na rodinnou notu, akci, roztomilost a rozmanitost objevovaného světa a tohle všechno dostanete zabalené v epické digitální extázi.

Alita tak rozhodně není jen o čekání na akční sekvence, které jsou samy o sobě velmi líbivé, ale budují se i vztahy a odhalují tajemství tamního světa. Nutno podotknout, že film je plný unikátních nápadů, a i starší filmoví matadoři budou uznale přikyvovat, protože film je dovede překvapit v momentech, kdy by to opravdu nečekali.

Na druhou stranu, hlavní hrdinka, kterou ztvárnila Rosa Salazar, tu a tam dělá unáhlená rozhodnutí, která asi mají vykreslovat její dávno zapomenuté vzpomínky a hluboko uvnitř uzavřenou osobnost, ale do filmu to ne vždy zapadá a z malinké Ality se v jednu chvíli stává arogantní velitelka, která si jde tvrdě za svým a logicky to film trochu narušuje. Podobnými neduhy trpí i hlavní záporák, který není příliš výrazný a do děje zasahuje spíše okrajově.

Ale obraťme list, těch chybiček je spíš méně než více a film celkem potěší i po herecké stránce. Kupříkladu hereckého eso Christoph Waltz. Tento pán je v posledních letech synonymem jistoty. Umí hrát jak záporáky, tak i kladné postavy a vždy ze sebe dostane to nejlepší.
Kolem a kolem mohu říci, že se jedná o zdařilý sci-fi snímek, který v pokladnách kin vydělá těžké prachy, tvůrci si namastí kapsy a diváci budou odcházet vesměs spokojení.

 

Film: Alita – Bojový anděl

Režie: Robert Rodriguez
Předloha: Jukito Kiširo (komiks)
Scénář: James Cameron, Laeta Kalogridis, Robert Rodriguez
Kamera: Bill Pope
Hudba: Junkie XL
Hrají: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Keean Johnson, Jennifer Connelly, Mahershala Ali, Jeff Fahey, Jackie Earle Haley, Eiza González, Ed Skrein, Casper Van Dien, Lana Condor, Leonard Wu, Marko Zaror, Elle LaMont, Jorge A. Jimenez, Sam Medina, Billy Blair, Liz Tabish, Alex Livinalli, Gary Teague, Jorge Lendeborg Jr., Michelle Rodriguez, Edward Norton, Jai Courtney
Producenti: James Cameron, Jon Landau
Střih: Stephen E. Rivkin
Scénografie: Caylah Eddleblute, Steve Joyner
Kostýmy: Nina Proctor
www.cinemart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
7
Herecké výkony
7
Vizuální zpracování
10
Hudba
8