Skoro čtyři desetiletí si museli fanoušci počkat na pokračování legendárního filmu Top Gun. A možná trochu překvapivě nové loopy v životě kapitána Peta „Mavericka“ Mitchella dokáží potěšit srdce mnoha fanoušků prvního Top Gunu. Tom Cruise i v šedesáti vypadá dobře i bez trička. Takže mu skoro věříte, že by mohl sednout do stíhačky a ukázat mladým puškám, co je to 10G.

Udělat vojenskou kariéru, k tomu nestačí být dobrý pilot. Musíte se ještě smířit s tím, že na vás budou ječet tupci, kteří toho sice ví mnohem méně než vy, ovšem v armádě už mají odslouženo. Zkrátka vydrželi bez odmlouvání – nebo lépe s nadšením – plnit každý nesmysl, který po nich někdo nahoře chtěl, ideálně bez přemýšlení. A také se naučili, že stejně takhle tupě se mohou vozit po těch, co jsou pod nimi. Jenže přesně tohle Pete Mitchell, kterému nikdo neřekne jinak než Maverik, neumí. Poslouchat hloupé rozkazy se mu nechce a umí se ozvat. Takže ač jeden z nejlepších pilotů posledních let, je stále jen kapitán. A co víc, všichni admirálové, které americké námořnictvo má, se ho snaží ze služby dostat. Vojáka, co přemýšlí, nikdo nepotřebuje. A tak, jak sám Maverick poznamená, je pořád kapitán. Byť kapitán s medailemi.

Jediný, kdo to zvládne

Jeho štěstím je, že bývalý spolužák z Top Gunu (ten, který nakonec skončil první) Tom „Iceman“ Kazansky je velitelem celé tichomořské divize. A drží nad ním ochrannou ruku. Takže Maverick si může v poklidu pracovat jako testovací pilot, protože to je přesně to, co ho baví nejvíc. Sedět za kniplem stíhačky. Jenže vojáci tak nějak musí počítat s tím, že je vlast sem tam potřebuje, i když už nejsou úplně nejmladší. Jistá nepřátelská země (vypadá to podle reálií na Irán) se rozhodne postavit továrnu, ve které chce obohacovat uran. To není rozhodně nic, s čím by se americká armáda jen tak smířila. Má to ale háček: továrna je ukryta pod zemí na konci dlouhého a úzkého kaňonu. Na jeho úpatí je navíc ještě několik baterií automatických raket země-vzduch.

Pokusit se tedy o klasický přístup – náhle přepadnout místo, shodit bomby z bezpečné výšky a zmizet – se tady rovná sebevraždě. Rakety by letouny zničily dávno před cílem. Aby toho nebylo málo, továrna otevírá už za tři týdny. Jakmile do ní navezou palivo, zničení už by znamenalo zamoření velkého území. Jenže není pilot, který by něco takového zvládl. Vlastně je. Iceman neváhá ani chvíli a vydá příslušné rozkazy. A tak se kapitán Mitchell, k nelibosti snad všech ostatních nadřízených, vrací do Top Gunu. Má necelé tři týdny na to, aby z dvanácti nejlepších absolventů téhle elitní školy udělal tým, který dokáže splnit zdánlivě nemožný úkol. Vše se navíc komplikuje tím, že jedním z adeptů je také Bradley „Rooster“ Bradshaw, syn Mitchellova přítele a kopilota, který zahynul během výcviku v Top Gunu. A Mitchell na tom měl svůj podíl.

Sázka na jistotu, co nenudí

Za těch třicet šest let od prvního Top Gunu se toho hodně změnilo. Val Kilmer, který hrál Icemana, se potýká se zdravotními problémy a mnoho dalších aktérů prvního dílu již nehraje, nebo je dokonce po smrti. To platí také o režiséru Tonym Scottovi. Naštěstí ale Tom Cruise, ze kterého udělal první Top Gun globální superhvězdu, se drží pořád dobře a šedesát byste mu nehádali. Bez debaty je na něj i bez trička mnohem lepší pohled, než na stárnoucího Stalloneho nebo Schwarzeneggera při jejich pozdních pokusech o návrat do role akčního hrdiny.

Scenáristické duo Ehren Kruger a Christopher McQuarrie se rozhodlo vsadit na jistotu. A společně s režisérem Josephem Kosinskim dokázali solidní nápady přetavit v atmosféru, která si s původním filmem moc nezadá. Přiznejme, že výsledkem je trochu sladkobolné melodrama, ve kterém snad můžete očekávat skoro každý další okamžik – přesně odhadnete, kdy usedne Tom Cruise na motorku, aby rozevlál svou – stále ještě celkem hustou – hřívu nebo kdy mu servírka Penny nechá otevřené dveře, aby mohl za ní dovnitř (a do postele). Ale i tak: příběh je celkem solidně postavený, a i když chvílemi nepádí zrovna zběsile, pořád je nač koukat. A póza roztomilého rošťáka, který občas zlobí, Cruisovi sedí i v šedesáti.

Ale abychom filmu nekřivdili, na své si rozhodně přijdou i fanoušci letadel. Protože strojů je k vidění dost a vzdušnými souboji (byť většinou tréninkovými) je film protknutý. Skoro se zdá, že kdykoli měl Kosinski pocit, že by potřeboval trochu přidat spád, nějaký ten rozbitý letoun se hodil. A poslední půlhodina? I když i ona je vesměs předvídatelná, nudit se rozhodně nebudete. Připlatit si za velké plátno IMAXu se tady vážně vyplatí.

FILM: TOP GUN: MAVERICK

Režie: Joseph Kosinski
Scénář: Ehren Kruger, Christopher McQuarrie
Střih: Eddie Hamilton
Kamera: Claudio Miranda
Zvuk: James Mather, Bjørn Ole Schroeder, Al Nelson, Mark Taylor
Hudba: Lorne Balfe, Harold Faltermeyer, Hans Zimmer
Účinkují: Tom Cruise, Jennifer Connellyová, Val Kilmer, Miles Teller, Monica Barbarová, Glen Powell, Lewis Pullman, Jon Hamm, Ed Harris, Jean Louisa Kellyová, India Everett, Manny Jacinto, Lyliana Wrayová, Raymond Lee, Jay Ellis, Jake Picking, Danny Ramirez, Greg Tarzan Davis, Chelsea Harrisová, Charles Parnell, Bashir Salahuddin, Giulia Lupetti, Kara Wangová, Skylar Witte, Rachael Markarinová, Roberta Sparta, Lady Conny Sharplesová, Peter Mark Kendall, Jack Schumacher, Catherine Shraderová, Alexandra Williamsová, Daniel Aryeh, Penelope Kapudija, Brandon Rush, Landon Gordon, Madison A. Taylorová, Douglas Rouillard, Rachel Winfreeová, John Luder, Jennifer Messina, Adam Pepper, Molly Malinová, Jason Woods, Austin Bowerman, Jillian Moray, Sergio Briones, Dana Byrneová, Janett Salasová, Chaz Ingram , Ari Huber, Ian Gary, Jack Emmel, Ernesto Chaverri, Darnell Kirkwood, Leland Campbell, Alec Williams, Joseph Aro, James Quach, Carl Collanus, John Visser, Andre Franco, Tristan Henry, Orion James, Kevin Pitcairn, Travis Fitzgerald, Mark Anthony Cox, Randy Davison, Nancy DeMars ová, Nicole Gilbertová, Gerren Hall, Amy S. Johnson, Ryan Kanfer, Tommy Kijas, Jill Pancio, Tom Parks, Wyomi Reed, Filip Sertic, Giancarlo Sta Cruz, John Stableforth, John Wilcox, Charlotte Xia
www.cinemart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
9
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
10
Hudba
10
film-top-gun-maverickNavázat po skoro čtyřiceti letech čekání na kultovní film, to chce hodně odvahy. Naštěstí režisér Joseph Kosinski to ve snímku Top Gun: Maverick zvládl poměrně se ctí. Asi žádného fanouška „jedničky“ aktuální pokračování Top Gunu neurazí. A většinu možná nadchne. I když má Tom Cruise na krku šedesátku, vypadá živěji a energičtěji než mnoho mladíků (a mladic, jsme v roce 2022) kolem něj. Charisma rozhodně neztratil a ve spolupráci s podařeným scénářem je Top Gun: Maverick docela příjemná oddechovka se spoustou úžasných leteckých záběrů a povinnou dávkou melodramatu. Protože přece jen, romantika už z toho nebude.