10 velkých filmů, které se natáčely v Praze

41
- Reklama - Cinemart 2021: Alchymická pec

Praha se stává stále populárnějším centrem filmového průmyslu. Často se sice ve finálním zpracování promění ve zcela odlišné město a její nejkrásnější památky jsou zamaskovány nebo vydávány za něco jiného, ale významnou roli v pozici oblíbených produkčních oblastí jí nemůžeme upřít. Tady je náš výběr deseti těch nejzajímavějších.

Spider-Man: Daleko od Domova (2019)

Začneme jednou z posledních Marvelovek, která měla tu čest, že ještě stihla návštěvu kin před pandemií. Poslední Spider-Man využil jak lokace v Praze, tak lokace v Liberci. Ve filmu jsme tak mohli vidět například Karlův most, který byl jak dělaný pro vyvrcholení romantické dějové linky. 

Agent bez minulosti (2004)

Akční klasika plná skvělé akce, ale především mnoha záběrů z Prahy, která se ve filmu tváří jako město Curych ve Švýcarsku. Rodilý Pražák určité pozná Kampu nebo pohled na Klárov a jednu z našich tramvají přebarvenou na modro. 

Casino Royale (2006)

První film s Danielem Craigem v roli agenta 007 se také částečně točil v Praze. I tentokrát byly ale pražské lokace poupraveny, aby mimo jiné suplovaly například roli Benátek. Interiéry Národního muzea si ve filmu střihly úlohu luxusního hotelu a dále bylo vidět i pražské letiště, Strahovský Klášter nebo Karlovy Vary.

Série Mission Impossible

Tom Cruise se v našich končinách v rámci série Mission Impossible objevil hned dvakrát. V prvním díle můžete krom Karlova mostu vidět třeba Staroměstské náměstí nebo Národní muzeum. Ve čtvrtém díle s podtitulem Ghost Protocol posloužila Praha jako napodobenina ruské Moskvy a patřila jí prakticky celá úvodní část, kdy vám možná utkvěl v hlavě výbuch Kremlu, což byl ve skutečnosti převlečený Pražský Hrad.

Bídníci (1998)

Jedna z filmových předělávek slavné knihy Bídníci se v 90. letech natáčela i v České republice a dostalo se také na Prahu. V jedné scéně je například vidět Trojský zámek, kde se Liam Neeson přizná k tomu, že jeho skutečné jméno je Jean Valjean. 

Van Helsing (2004)

Hugh Jackman a jeho role bojovníka s upíry a vlkodlaky je podle mnohých průměrná fantasy. Nicméně má celkem pěkné lokace, čemuž vděčí i za některá pověstná místa z Prahy. Natáčelo se hlavně kolem Karlova mostu a na Malé Straně. Díky tomu se ve filmu objevila celá řada českých jmen. Mimo jiné třeba Dana Morávková či Marek Vašut.

Hellboy (2004)

Další snímek, který do Prahy zavítal, aby pouze „zneužil“ její lokace a mohl je vydávat za úplně jiné, byl neohrožený pekelník Hellboy. Film se odehrával v USA a Rusku, nicméně mohli jste v něm spatřit třeba Olšanské hřbitovy nebo budovu Ministerstva dopravy. Ve filmu se jako záporák objevil český herec Karel Roden.

Amadeus (1984)

Dramatický snímek českého režiséra Miloše Formana si neodnesl řadu Oskarů pro nic za nic. Skvělý scénář, herectví i výprava byly jasným receptem na úspěch a jako bonus se většina scén natáčela v Praze, která byla v postprodukci vydávána za Vídeň. Ve filmu můžeme zahlédnout třeba oblast Karlína, kostel svatého Jijlí, dále také Valdštejnský palác nebo Hradčany, kde stál Mozartův dům.

Blade 2

Wesley Snipes jako upírobijec zavítal do Prahy v rámci svého druhého dobrodružství. Praha sice ve filmu příliš nápadná není, ale pro potřeby filmu byla využita například Pařížská ulice anebo Karlín a jeho okolí.

Falcon and the Winter Soldier

A náš výběr zakončíme něčím velice aktuálním. Tentokrát se jedná o minisérii ze světa Marvelu, která dorazí na Disney+ (který bude snad brzy přístupný i u nás). Seriál se natáčel v Praze minulý rok a Praha tentokrát posloužila jako lokace pro Lotyško. Natáčelo se například v oblastí Nového Smíchova a klášteru sv. Gabriela, pasáž Lucerny nebo Karlín. 

- Reklama - Cinemart 2021: Alchymická pec