Finále druhého ročníku soutěže Chivas Masters, které proběhlo 5. května v pražském Royal, zná svého vítěze. Stal se jím Tomáš Melzer z pražského Hemingway baru, což je domovský bar i prvního vítěze této soutěže, Ondřeje Hniličky. Stejně jako loni byla cesta za titulem dlouhá a náročná a Tomáš jí má nyní ještě kus před sebou – bude totiž reprezentovat Českou republiku na globálním finále v Šanghaji.

Chivas Masters 4

Vše začalo před několika měsíci, když vybrané bary po celé České republice začal navštěvovat tajný tým. Ten pak na základě své návštěvy a spokojenosti s jejím průběhem předal baru kvalifikační materiály. Bary měly pak za úkol vybrat svého zástupce a zaslat drink jedné ze soutěžních kategorií. Sešlo se několik desítek receptur, z nichž porota vybrala deset nejlepších, kteří se pak utkali ve finále. Byli jimi Kryštof Hordina (La Casa de la Havana Vieja), Jan Polášek (Cloud 9), Adrián Michalčík (L´Fleur), Tomáš Melzer (Hemingway bar), Milan Zaleš (Bugsy´s), Daniel Prokeš (Prolog), Martin Hoffmann (Super Panda Circus), Marek Vybíral (Black Stuff Irish Pub), Marek Čáp (Kavárna U Čtyř Prstů) a Martin Vogeltanz (Zapa Bar).

Chivas Masters 1

Na finálový večer měli barmani za úkol připravit tři receptury drinků, které byly inspirovány třemi místy. První z nich, The Classic Way, se měla nést v duchu klasických drinků a New Yorku. The Local Way měl naopak tvořit cocktail, v němž budou zastoupeny suroviny typické pro Českou republiku, respektive města, z nichž barmani přijeli. Kromě klasické Becherovky se tak v recepturách objevila i slivovice, olomoucké tvarůžky či perník. Poslední The Shanghai Way měla představit recepturu, která bude odrážet chutě Asie. V porotě zasedli globální ambasador značky Chivas Max Warner, český odborník na whisky Zdeněk Kortiš a známá kuchařka specializující se na asijskou kuchyni Kamila Rundusová.

Chivas Masters 2

Finalisté měli na přípravu dvou porcí od každého drinku pouhých dvanáct minut a tento časový limit se stal osudným hned prvnímu soutěžícímu, Kryštofu Hordinovi, který nestihl domíchat poslední cocktail. Hezkou prezentaci svých receptur a promyšlený servis předvedl Jan Polášek, který každý drink pároval s nějakým pokrmem. Tak například v cocktailu pro The Classical Way, který pároval s lososem, použil lososem infuzovaný Lillt Rouge. Jednoznačně největší show předvedl Adrián Michalčík, který celou svou prezentaci koncipoval jako divadelní představení. Jeho přednesu v angličtině také nebylo co vytknout a stal se velkým favoritem pro mnohé z přihlížejících. Posledním výrazným soutěžícím pro mě byl Milan Zaleš, který si pro jednotlivé receptury nechal tematicky pomalovat lahve Chivas Regal. A navíc svým 5$ Shakem, doprovázený hudbou z Jack Rabbit Slim´s Twist Contest, předvedl, zač je toho New York nejlépe ze všech.

Chivas Masters 3

A čím porotu zaujal letošní vítěz, Tomáš Melzer? Určitě vyrovnaným, klidným a sebejistým výkonem a chuťově perfektně vybalancovanými drinky. Pro The Classical Way stvořil The Prince Martini, kombinaci Chivas Regay 12y, Coochi Americano, Bokers bitters, absinthu a cukrového sirupu. V The Local Way prezentoval cocktail s názvem The Pleasant Company, který tvořila opět Chivas Regal 12y, dále Becherovka Cordial, švestkové bitters a perlivý kopřivový čaj. Posledním drinkem, inspirovaným Šanghají, byl Rising Star, kde Chivas Regal 12y spojil s chutí limetkového a mandarinkového fresh juicu, sherry, Mandarin Napoleonem a sečuánským pepřem.

Chivas Masters 5

Tomáše nyní čeká příprava na globální finále, které letos proběhne právě v Šanghaji. My mu samozřejmě držíme palce a přejeme, aby se umístil minimálně stejně dobře, jako loni Ondřej Hnilička, který skončil druhý.

 

Chivas Masters 2016 @ Royal, Praha