Krásná příroda, bílé pláže, Karibské moře, tropické podnebí. Ale také protivládní protesty, hrozba státního bankrotu, nedostatek zboží základní potřeby. To je Venezuela. To vše a ještě něco. Ne, nemyslím ropu, ale rum. Řada rumu Diplomático, produkovaná společností Destilerias Unidas S. A. (DUSA), pochází právě z Venezuely.

Pán, který na nás shlíží z etiket Diplomática, je don Juancho Nieto Meléndez. Svou pílí dosáhl perfektní harmonie při výrobě rumu, který dnes známe pod značkou Diplomático. Současným Master Blenderem je Tito Cordero, který svou pozici v DUSA zastává od roku 1988. Že své práci rozumí, dokazují dvě ocenění nejlepšího Master Blendera z let 2011 a 2013. Samozřejmě řadu ocenění získaly i samotné rumy.

Diplomatico World Tour

Kolem této značky se „točí“ soutěž Diplomático World Tournament. Do českého národního kola se barmani mohli kvalifikovat do 10. února. Kritériem pro kvalifikaci bylo, podle motta Tita Cordera „Dávám vám, barmanům, muziku a vy si k ní napište takové noty, aby vznikla úžasná píseň,“ připravit „Signature Summer Long Drink“, tedy originální recepturu drinku na bázi Diplomático rumu. Z 27 přihlášených porota vybrala deset nejlepších, kteří své umění předvedli 3. března v pražském Black Angel’s baru.

Diplomatico World Tour

Nepřekvapí, že mezi finalisty převažovali barmani z vyhlášených pražských barů. Své zastoupení měly AnonymouS Bar (Jaroslav Modlík), AnonymouS Coffee (Martin Moravčík), Black Angel’s Bar (Michal Durinik), Bonvivant’s Bar (Trung Bui Quang), Bugsy’s Bar (Jan Teska a Jakub Vinš), Hemingway Bar (Andnan Al-Madhagi), L’Fleur Bar (Vít Cirok) a The Bourbon Bar (Tomáš Toka). Finálovou desítku doplnil „betelný borec“ Filip Rebros z brněnského baru Super Panda Circus.

Diplomatico World Tour

Barmani stanuli před tříčlennou porotou, kterou tvořil vítěz prvního ročníku Jaroslav Janoušek, brand ambassador cognacu Godet Zdeněk Zajíc a majitel ostravského baru Modrá Myš Radim Hamrosi. Úkolem finalistů bylo porotě nejen předvést svůj kvalifikační koktejl, ale i „perfect serve“ – stylovou a originální prezentaci – samotného rumu Diplomático Reserva Exclusiva. Nestačilo však jen ukázat své umění, ale i znalosti. Porotci během přípravy drinků kladli barmanům záludné otázky z historie značky i aktualit týkajících se například různých ocenění.
Již od počátku soutěže bylo zřejmé, že sedm minut stanoveného časového limitu pro přípravu bylo pekelně málo. Málokterý barman se tím však nechal rozhodit a předvedl svůj „koncert“ až do konce.

Diplomatico World Tour

Z barmanského klání vyšel vítězně Jan Teska z Bugsy’s Baru. Drink, který nazval „Tito Cordero’s Breakfast“, obsahuje kromě Diplomático Reserva rumu i domácí ananasovou marmeládu, kořeněný likér na bázi rumu, limetovou šťávu, šťávu z jablek a domácí citrusové bitters na dochucení. Konkrétně tento drink jsem měla to štěstí ochutnat, a přestože na můj vkus byl moc kořeněný, přiznávám, že jako Tito Cordero bych chtěla snídat každý den. V Bugsy’s Baru musely být oslavy vítězství bouřlivé, jelikož na druhém místě se ocitl další místní barman, Jakub Vinš s drinkem El Libertador (Diplomático Añejo, domácí fíková redukce a Cava – španělské šumivé víno). Výsledný drink byl lehký a příjemně vyvážený.

Tím se pro mě Jakub Vinš stal tajným adeptem na vítězství a jsem ráda, že jsem měla aspoň částečně pravdu. Třetí místo obsadil Vít Cirok z L’Fleur Baru s drinkem Tamanaku (Diplomático Reserva, kávový likér, medový sirup, acaii, šťáva z manga). Více než koktejl mě zde zaujal „perfect serve“ – rum ukrytý v namražené čokoládové kouli. Dokonalost!
Vítěz bude v dubnu 2015 reprezentovat Českou republiku na mezinárodním finále ve Venezuele. Přejeme hodně štěstí!

 

Diplomático World Tournament 2015