- Reklama -

Přes 180 českých a zahraničních designérů se představilo na piazzetě Národního divadla na největší open-air prodejní výstavě módy a designových doplňků. Podzimní Dyzajn market nás zaujal nejen autorskou tvorbou, ale také bohatým doprovodným programem.

Terezie Tunková tvoří pod značkou Ateliér Mate a společně s týmem mladých designérů připravují už pět let akci s názvem Dyzajn market. Postupně se z Dyzajn marketu, který se koná jednou za čtvrt roku na piazzetě Národního divadla, stala největší přehlídka autorské tvorby v České republice.

Dyzajn market mlask

Volný a otevřený prostor obklopený budovami Národního divadla uprostřed města ožívá a stává se díky mladým tvůrcům zcela novým místem. Místem plným usměvavých a kreativních lidí, kteří úspěšně splnili přísná kritéria výběru pro vystavující a stali se tak součástí tohoto netradičního jarmarku.
Specialitou Dyzajn marketu je takzvaná Limitovka – kolekce produktů zpracovaná vystavujícími designéry na zadané téma. Vytvořené kousky jsou pak vystavovány v pořadatelském stánku. Tento podzimní ročník vznikly limitované kolekce oblečení, šperků, hraček a dalších produktů na téma nového trampského filmu Amerika režiséra Jana Foukala.

Dyzajn market limotovka

Dyzajn market není jen obyčejným trhem, vždy nabízí i široký doprovodný program divadelních představení, módních přehlídek a koncertů. Díky dětskému koutku s dílničkami a jazykovou školou si market užijí i děti (a jejich rodiče). Příjemným překvapením bylo občerstvení. Od veganské kuchyně,  přes sushi až po zmrzlinu, ochutnali jsme toho hodně a vše bylo vynikající.
Jako malou ukázku jsme pro vás vybrali tři designéry, kteří nás na podzimní edici Dyzajn marketu zaujali – ať už tvorbou, nebo jejich příběhem.

Dyzajn market papirna

Krispol je značka specializující se na handmade výrobu designových pánských motýlků a doplňků v limitovaných edicích z vlastních autorských látek. Značku založili dva velmi sympatičtí mladí muži, Tomáš a Kristián, kteří se snaží vrátit motýlky a jejich eleganci zpět do pánských šatníků. A zatím se jim to daří – díky netradičním designům, ale i originálnímu návodu, jak vlastně správně motýlek uvázat, který je součástí každého balení. Nově se tato mladá značka začala zabývat také výrobou ručně šitých bot na míru. Kvalitní materiály a výroba v České republice jsou pro Krispol způsobem, jak u nás udržet poctivé řemeslo s dlouhou historií.

Dyzajn market Krispol

Barevné, zářivé a neokoukané, to jsou ponožky z dílny mladé designérky Ivy Neumanové.
Tato sympatická dáma vystudovala Střední průmyslovou školu oděvní, po které se vydala zcela jiným směrem. Na konci mateřské dovolené si uvědomila, že ji stále více přitahuje myšlenka vlastní tvorby a místo návratu do kanceláře tak před čtyřmi lety vznikla značka SocksInBox. Ponožky od Ivy jsou pestrobarevné, mají originální vzory a jsou poskládané v pěkných krabičkách z kvalitního kartonu, což z nich dělá ideální dárek.

Dyzajn market ponozky

Zaspas (znovu život pásům): příběh Zaspas se začal psát před třemi lety na autovrakovišti kamaráda designérky a architektky Terezy Lstibůrkové. Pásy z aut byly tím jediným, co se dále nerecyklovalo a končily tak ve spalovně. Přitom je jejich materiál velmi odolný, v běžných podmínkách téměř nezničitelný. Tereza pro něj našla nové využití, vyrábí z nich kabelky, tašky, peněženky a jiné doplňky. Sešíváním a proplétáním jednotlivých pruhů z pásů vytváří velmi zajímavý a na první pohled odlišný vzhled všech produktů této značky. Výrobky Zaspas nejsou výjimečné jen svou životností, ale také charakteristickým a velmi zajímavým vzhledem.

Dyzajn market Zaspas

Dyzajn market dokázal uspokojit i ty nejnáročnější, včetně nás. Spousta krásných věcí, nejen oblečení, ale i šperky, bytové doplňky nebo hračky. K tomu výběr výborných jídel a doprovodného programu. Již teď se proto těšíme na jeho pokračování – Dyzajn market Zima, který bude probíhat 12.-13. 12. 2015 opět na piazzetě Národního divadla.

 

Dyzajn market Podzim @ Praha