Devátý ročník festivalu Slunovrat začal novou éru – ze zámku v Hradci nad Moravicí se přesunul do Opavy. Kolem přesunu panovalo mnoho obav, teď už je ale jasné, že to byl přesun povedený a pro festival přínosný. Přinesl více možností a také více návštěvníků. Jaký byl a co nabídl Slunovrat 2022?

Slunovrat proběhl, jak je již tradicí, poslední červnový víkend a přinesl třídenní program na deseti stagích. Ty byly rozděleny na scény hudební a diskuzní, svou stage měly také děti, nechybělo ani improvizované kino a gastrozóna. 

Hudební program byl namíchán ze směsi alternativy, jazzu i mainsteamové hudby. Zahráli Clarinet Factory, Plum Dumplings nebo Hudba Praha Band. Atmosféru letních večerů navodil makedonský band Džambo Aguševi Orchestra. Největším překvapením byl koncert jazzové legendy Erik Truffaz Quartet – jeho návštěvníci se sešli v neskutečném počtu a vytvořili atmosféru srovnatelnou s rockovým koncertem. Celý festival zakončil koncert Davida Kollera, který zahrál jak písně svého Kollerbandu, tak hity kapely Lucie. Byla to opravdu dokonalá tečka za povedeným festivalem. Nesmíme opomenout ani Welcome scénu, která přinesla koncerty menších, mnohdy lokálních kapel. Zahrála zde Janet A, Emotikon nebo kapela Rybí kino. 

Festival má také rozsáhlou diskuzní scénu, Salon Mechtide. Nese jméno po mecenášce umění Mechtilde Lichnowski. Na několika scénách měli návštěvníci možnost poslechnout a diskutovat s mnoha významnými osobnostmi. Jednou z největších hvězd byl spisovatel Simon Mawer, který stojí za bestsellery Pražské jaro nebo Skleněný pokoj. Dalšími významnými hosty byli například novinář Tomáš Etzler, spisovatelka Karin Lednická, filozofka Anna Hogenová, lékař Jiří Horáček, novinář a ředitel ostravského zpravodajství Miroslav Karas nebo kněz, biolog a spisovatel Marek Orko Vácha. 

Bylo by škoda opomenout vystoupení Cirk La Putyka. Ti přijeli s novým představením Kaleidoscope. Návštěvníci měli také možnost zhlédnout několik výstav, ať už obrazy Jaromíra 99 nebo karikatury Mirka Kemela. Pro milovníky filmů bylo opět připraveno několik promítání ve spolupráci s Letní filmovou školou v Uherském Hradišti. Mezi letošní hity bezpochyby patřil dokument Sny o toulavých kočkách, legendární Kouř nebo anime Kluk ve světě příšer. 

Díky otevřené gastrozóně měli možnost poznat festival i náhodní kolemjdoucí. Mnoho z nich se hned na místě stalo fanoušky a budoucími návštěvníky festivalu.