Výstaviště ve středočeské Lysé nad Labem od čtvrtka 18. do neděle 21. července ožilo vzájemně propojenými výstavami Květy, Festival umění a Festival věštění. Venkovní prostory a tři haly naplnili zahrádkáři, umělci a různí léčitelé, kteří dohromady vytvořili různorodou, i když poněkud nesourodou směs, která přilákala podobně pestrou paletu dvaceti tisíc návštěvníků.

Všechny prodejní výstavy měl spojit motiv zahradních trpaslíků, kteří byli zvoleni jako oficiální téma festivalu a prostoupili celým výstavištěm. Hned u vchodu čekali barokní trpaslíci z Kuksu. Zdaleka nejnápadnější podobizny veselých skřítků se objevily na vnějších zdech areálu. Tam totiž v rámci sobotního graffiti-workshopu místní sprejeři proměnili trpaslíky v několikametrové obry

a pokryli jejich barevnými portréty poničenou fasádu opuštěného domu. Vnitřní prostory zdobila díla takových jmen, jako je například herec Divadla Járy Cimrmana a fotograf Petr Brukner. Ten představil své černobílé fotografie ve čtvrtek během zahájení festivalu. Jednalo se především o momentky různých známých osobností a návštěvníci je mohli obdivovat až do neděle.

Okolní zdi obsadila díla mnoha malířů. Stěny jednotlivých stánků zdobily barevné abstrakce i realistické krajiny a setkali se tu ostřílení výtvarníci i nadějní amatéři. Do první skupiny patří určitě Alexandre Pergler de Perglas, který dovezl své dynamické abstraktní malby až z Francie. Malíř zavítal do Česka vůbec poprvé a okamžitě sklízel obdivné reakce.

Na úspěch je zvyklá i malířka Helena Grocholová, která maluje převážně motivy zvířat olejem na plátno. Naopak mladá umělkyně s nepřehlédnutelnými vlasy Šárka Plašilová, která tvoří realistické portréty pomocí pastelek a fix, si tu užila vystavovatelskou premiéru. 

Obrazy v jiné formě nabídl i řezbář a umělec Petr „Komár“ Soudek, který se specializuje na plastiky a reliéfy ze dřeva a jiných přírodních materiálů. Netradičně se dřevem pracuje i sympatická parta firmy Světlo Boží, ve zkratce Li-Go, která dělá dřevěná dekorační svítidla s kouzelnými detaily vyřezanými do dřevěných desek prosvícených LED žárovkami. 

Kromě dřeva se ovšem dá čarovat i se sklem, a to je parketa místní umělkyně Martiny Šrýtrové s pseudonymem Mimo-osa, která dokázala zdatně konkurovat i nedalekým novoborským sklárnám. Zatímco v Novém Boru se specializují na tradiční broušené sklo v precizním nadčasovém designu, Mimo-osa se věnuje moderní technice fusingu – spékaného a lehaného skla, která dovoluje tvořit originální designové doplňky od velkých táců po lesklé šperky. Ostatně skleněné šperky byly oblíbené téma a objevily se i u designérky

Vladimíry Brodské, která navléká výrazné korále z jablonecké bižuterie. Hudebníky tu zastupoval Vladimir Jerenchynskyi, autor projektu Spolum Drums a výrobce železných tankdrumů. Svým bubnům přezdívá happy drums podle pocitu štěstí, který navozuje hraní na tento meditační nástroj. Hudba inspiruje i dalšího umělce, ačkoliv Ivan Jurečka, skrývající se pod jménem I1art, netvoří žádné nástroje, ale recykluje staré vinylové desky. Speciální vrtačkou do nich vyřezává portréty slavných i obrázky reflektující aktuální politické situace.

Že umění můžeme i ochutnat, dokázal Honza Růžička se svými portréty na kávové pěně.

Celkově festival nabídl opravdu pestrou paletu více či méně známých umělců a originálních stylů a svou chaotickou různorodostí dokázal na jednu stranu to, že se v českém rybníčku vyskytuje obrovské množství talentovaných lidí a originálních stylů a na druhou stranu skutečnost, že umělcem se může nazývat opravdu každý bez ohledu na to, že někteří stánkaři pouze přeprodávali cizí práci.

Festival umění @ Lysá nad Labem