- Reklama -

V pražském kině Bio Oko byl ve čtvrtek 3. března zahájen třetí ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate. Letošním tématem je hrdinství ve všech jeho podobách a hrdinou prvního večera byl světoznámý mistr zvuku a střihu Terry Rawlings. Že vám to jméno nic moc neříká? A co takhle Vetřelec, Blade Runner, Ohnivé vozy nebo bondovka Zlaté oko? Vsadím se, že jsem nejen já měla v kinosále husí kůži. Hrdinu a legendu filmového světa člověk nepotkává každý den. Mistr Rawlings přijel proto, aby mohl osobně uvést Vetřelce trojku a Blade Runnera. Festival kromě Terryho zahájila i česká premiéra filmu Terminus.

V městečku, kde lišky dávají dobrou noc, kde ani automechanici nezakopnou o kšeft, kde jedinou zábavou je kolektivní sledování zpráv v místní hospodě a rvačky za hospodou, se odehrává děj sci-fi snímku Terminus. V celém světě zuří válečný konflikt a schyluje se k jaderné katastrofě. Jako na potvoru na zem zrovna spadne něco mimozemského.

Kravaťáci z amerického úřadu podnikají hon jak na světélkující cosi (mně to připadalo jako obrovská pecka od broskve, dále už jen pecka), tak na svědky a neštítí se zlikvidovat všechny, kdo se jim z jakéhokoliv důvodu postaví do cesty.

Future

Hlavní hrdina David jednu takovou pecku najde. Zjistí, že je to živý organismus, který má zázračné a léčivé účinky. Vezme si ji domů, kde žije s dcerou. Když se k nim a pecce nachomýtne i navrátivší se voják bez jedné nohy, přičemž noha mu po doteku s peckou znovu naroste, David si uvědomí, jak je to důležité pro budoucnost světa a začne stavět úkryt. Ukradne obří automíchačku, něčím ji obloží a vyrobí efektní uzávěr, vloží tam pecku a té se uvnitř naštěstí dobře daří. V mezičase odpovídá na dotazy Kravaťáků, kteří ho už stačili vypátrat, pak se všichni v kolektivním boji dobra a zla pozabíjejí.

Tak jako v úvodu protnula žhavá čára oblohu, v závěru se ozývají obrovské, smrtící výbuchy. To už se k sobě uvnitř míchačky tiskne uzdravený voják a dcera hlavního hrdiny, budoucnost lidstva. Když budete chtít přežít jadernou válku, potřebujete k tomu sehnat velkou automíchačku a do ní nějaký živý, hodný a zázračný organismus z vesmíru.

Future Gate

Zajděte si udělat na Terminus svůj názor! Věřte, že Future Gate Festival pokračuje svou brněnskou částí. Ve dnech 17. – 20. 3. uvidíte například filmy Lovemilla, rozšířenou verzi snímku Vetřelec 3, Blade Runner, Vesmírný pirát Kapitán Harlock 3D, Turbo Kid nebo iShorts pro Future Gate.

 

Film: Terminus

Austrálie, 2015, 94 min
Režie: Marc Furmie
Scénář: Marc Furmie, Gabriel Dowrick
Hudba: Brian Cachia
Hrají: Kendra Appleton, Todd Lasance, Bren Foster, Katherine Hicks, Steve Le Marquand, Henry Nixon, Christopher Stollery, Brendan Clearkin
www.futuregate.cz


PLUSY

Promítání v Bio Oko. Prostředí tohoto kina zkrátka miluju.

Atmosféra festivalu. Díky Terrymu Rawlingsovi dostal festival grády.

Záběr na rychle rostoucí nohu. No vážně, to je něco.

MÍNUSY

Jedno klišé vedle druhého. Občas to není na škodu, ale nemělo by to asi ve výsledku u vážně tvářícího se sci-fi snímku vyznít spíš úsměvně.

Odcházející diváci. Bylo mi smutno z toho, že ze zahajovacího filmu lidi odcházeli. Ale nedivila jsem se jim.


 

FUTURE GATE 2016, slavnostní zahájení Praha