- Reklama -

Koncert brněnské takřka legendy měl být velkou událostí k 30. výročí kapely. Už od začátku mu ale chyběla jiskra. Hudebníci působili unaveně a hosté oblíbeným písničkám spíš ubližovali. Proč jsme místo skákání u pódia raději šli pít na žal?

Jan Vozáry

Insania už hraje od roku 1987 a stihla si proto vybudovat solidní fanouškovskou základnu. Poslední album Na začátku byl spam je sice slabší než předchozí pecka Zapal dům poraž strom, pořád má ale své silné momenty. Největším hitem desky je rozhodně krásně kacířské Nebe a Nietzsche. Na koncertě jsme jej “vyhlíželi” s velkým očekáváním. Jaké bylo naše rozčarování, když jsme místo drzého hlasu Petra Pálenského uslyšeli ženu.

Jan P. Muchow

Vladivojna La Chia, svébytná česká zpěvačka, na pódiu pořádně řádila, to ano. Stačilo ale, aby změnila pár slov v textu, rozbila dynamiku písničky a už byl oheň na střeše. Stejně tak a capella výstup vokalistek. Lori z Tezaury má krásný hlas a je vidět, že na něm v posledních letech velmi pracuje, ten progres je výrazný a moc příjemný.

Lori a hosté

Ale vystoupit na koncertě pro bandu postarších rockerů s představením připomínajícím školní besídku nebo 4TET je mimo mísu. Obecenstvo sice zatleskalo, ale věřte mi, ty komentáře, které si neodpustilo, byste slyšet nechtěli ani po desáté hodině… Jakkoli to vyzní sexisticky, celý večer se nesl v duchu: “Nepouštějte roštěnky na pódium, they don’t know how to Insania!”

Zajímavý host byl Honza Muchow hrající na zvláštní nástroj theremin, který připomínal anténu a vydával zvuky jako hejno drobných ptáků. Překvapivě se songem Mezi námi přeskočila jiskra dost souzněl. Samotná kapela předvedla matoucí výkon. Hudba odsýpala, ale na jejím pozadí bylo cítit únavu.

Možná nemoc, kocovina, vyčerpání? Nevíme. Ale projevilo se to i na Pálenského hlasu. Zpěvák nezvládal výšky tak jako obvykle, rychleji se zadýchal a celkově zněl, že by byl možná raději doma. Pořád to byla ale akce mezi svými. Fanoušek oblíbenému interpretovi odpustí mnohé, zvlášť když ví, že slabší výkon nemá ve zvyku.

Fajn bylo, že spousta návštěvníků s sebou dovedla i omladinu – za pogujícím davem z obecenstva vyčuhovaly hlavy droboty vysazené “na koně”. Tedy – pánové, máme vás rádi, ale tohle nám už nedělejte.

INSANIA @ Fléda, Brno