Každý, kdo dorazil v neděli do karlínské haly, si z ní odnesl nezapomenutelný zážitek, o který se postarala americká umělkyně známá jako LP. Svým specifickým hlasem zajala vaši duši a odnesla ji s sebou za hranice lidského chápání. Kdo ji neslyšel naživo, neuvěří.

LP

Pro americkou zpěvačku s italskými kořeny Lauru Pergolizzi, známou jako LP, byl nedělní koncert ve Foru Karlín již čtvrtým vystoupením v České republice. V minulém roce vyprodala během pěti minut Roxy v Praze, aby byl následně přidán další koncert, a objevila se i na Colours of Ostrava. Právě pořadatelé ostravského festivalu se postarali i o její poslední koncert v Praze.

Přestože první album vydala už v roce 2001, průlom zažila až s poslední deskou Lost on You se stejnojmenným hitem. V hudební branži byla ale mezitím známá svou tvorbou pro ostatní umělce. Její písně tak můžete slyšet zpívat Rihannu nebo Backstreet Boys. Skladbou Beatiful People dokonce přispěla do filmu Burlesque s Christinou Aguilerou v hlavní roli.

No Distance Paradise

Večer otevřela česká kapala No Distance Paradise. Během půlhodinového vystoupení předvedli velice dobrý výkon. Svou tvorbou se blíží kapelám zahraničního mainstreamu a jako předskokani nebyli žádným velkým zklamáním.

Ujmout se role předskona pro takového umělce bývá často vrcholem kariéry, proto by se dalo očekávat i větší nasazení. To především u frontamana chybělo. Službu neudělalo ani ozvučení, díky kterému mu nebylo při promluvách k fanouškům vůbec rozumět. Jejich vystoupení nepřipravilo žádné velké překvapení, ale ani nikoho neurazilo.

Na vrchol večera si ale diváci museli počkat trochu déle. LP započala svůj koncert se zhruba desetiminutovým zpožděním a nepomohlo ani hlasité pískání lidí a vyvolávání jejího jména, které se začalo objevovat chvíli po konci vystoupení předkapely. Přece se dočkali a za zvuků Up Against Me začal úžasný večer plný skvostné hudby.

Byla skvělá od prvního odzpívaného tónu. Hlas, s kterým zachází až s neuvěřitelnou lehkostí, překvapí svou silou v každých polohách. Při přechodech z výšek do nižších poloh ani jednou nezakolísala a mohla by konkurovat i opěrným pěvkyním. K tomu písně prokládá pískáním, u kterého nevěříte, že je naživo. Až po chvíli vám dojde, že to není nahrané, ale je to skutečné. Stejné jako na nahrávkách a rozhodně lepší. Její hudba se po zhlédnutí vystoupení s nimi nedá porovnávat. Naživo se totiž místo hudební extáze rovnou ocitáte v nebi.

LP

Koncert byl rozdělen na tři části, pokud nepočítáme přídavek, během nichž odehrála především písničky z Lost on You. Během prostřední části došlo na pomalejší skladby, při kterých odešel bubeník a více prostoru dostalo piano. Bohužel fanoušci nedocenili ne tolik známe písničky, respektive novinky, a hudbu tak zbytečně rušili svým hlasitým hovorem. No Witness jim ale vzala slova a nezbývalo nic jiného, než zpívat s LP.

Právě touto písní otevřela třetí a zároveň nejlepší část vystoupení. Následovaly úžasné písně jako Suspicion nebo When We´re High, při které nikdo neodolal jejím rytmům. Vše ale spělo ke konci a jako poslední během přídavku zazněla všemi očekávaná Lost on You.

Jednoduchou scénu doprovázely projekce za zády kapely. Díky nim se koncert dostal na další stupeň a pomohly jednotlivým písním dotvořit atmosféru. Dočkali jsme se jak psychedelických výjevů, tak i nádherných scenérií zpěvaččiny domoviny. Silným okamžikem byla projekce fotek fanoušků během Switchblade.

LP

Koncertu k dokonalosti chyběl jeden drobný detail. LP skoro vůbec nekomunikovala se svým publikem. Ano, sem tam zašla k prvním řadám, ale kromě názvů písniček a poděkování neřekla skoro nic. Při odezvě, jaké se jí u nás dostává, by si publikum zasloužilo více.

Nikdo z fanoušků nemohl litovat útrap, které podstoupil při shánění lístků. Během necelou hodinu a půl dlouhého vystoupení se jim dostalo všeho, kvůli čemu na LP šli. Kvalitní hudby zazpívané jedinečným hlasem. Díku tomu se i z průměrné písně stal klenot a vy jste jen dychtili po dalším. Pokud by přidala další koncert, není skoro pochyb, že by ho také vyprodala. Což je během prázdnin takřka úctyhodný výkon. Důvod je jasný – LP je jednou z nejlepších umělkyní, které může současná scéna nabídnout. A naživo to potvrzuje.

 

koncert LP @ Forum Karlín, Praha