- Reklama -

Pod hlavičkou Mint si můžeme představit partu lidí, které pojí design. Nemají na svědomí „jen“ fashion markety v Praze, ale také třeba v Brně, Plzni či Českých Budějovicích. A pod taktovkou mají nejen Mint Fashion Market, podílí se mimo jiné na organizaci sousedské akce Zažít město jinak a další.

Předposlední dubnový víkend se uskutečnil Mint Market v pražském obchodním centru Kotva. Návštěvníci se díky tomu mohli podívat do prostor pátého a šestého patra, které nejsou běžně přístupné. Design, móda, dobrá káva a výhled na město. I tak by se dal popsat Prague Mint Market s pořadovým číslem 21.

V prvním patře marketu, tedy v pátém patře Kotvy, mě hned ze začátku zaujula značka BeWooden. Když jsem jako první uviděla dřevěné motýlky, řekla jsem si „A není to už trochu ohrané?“, ale po přistoupení blíže ke stolu, za kterým seděla sympatická slečna, jsem zjistila, že nabízí mnohem více. Brože s motivy lesních zvířat, šperky, peněženky – to vše ze dřeva.

Nebyli ale jediní, kdo představil výrobky ze dřeva. Dominik Čermák v šestém patře prezentoval své dřevěné fotoalbum. Na přání zákazníka ručně vyřezává motiv do desek alba, aby mohl mít každý autentické vzpomínky na své důležité události.

O kousek dál jsem narazila na stánek dílny Metráž. Ta nabízí široký výběr šperků a módy, které jsou vyráběny ručně a ekologicky. Toto ale není hlavní pointa dílny. Metráž dává pracovní příležitost ženám, které se ocitly v tísni a potřebují někde začít znovu. Tyto ženy spolupracují s českými designéry, díky čemuž vznikají originální série doplňků i textilu.

Hned vedle se nacházel stánek, který mě přitáhnul díky motivu sýkorek, které se uhnízdily na balicím papíře a záložkách. Jakub a Adéla, zakladatelé prodejny (s) radostí ePipí se na mě za stolem smáli už od první vteřiny. Jejich přáníčka, ilustrace a placky se zvířecími motivy mě tak zaujaly, že jsem je krátce vyzpovídala.

❖ Jak dlouho spolupracujete?

Projekt ePipí, naše ilustrované papírnictví, funguje od léta 2017, což znamená, že jsme ještě neoslavili ani jeden rok. V našem osobním životě spolupracujeme společně již přes 6 let jako partneři.

❖ Co vše nabízíte?

Naše stěžejní výrobky jsou především papírenské – od pohledů a přáníček až po zápisníky a balicí papír. Jelikož je v našem claimu Prodejna (s) radostí, tak se snažíme radosti prodávat i v jiných podobách – máme v nabídce také drobnosti jako placky, podtácky, ručně malované džínové bundy a bavlněné tašky, které vznikají ručním sítotiskem. Ve všech případech se jedná o autorské ilustrace, pracujeme především s akvarelovými barvami.

❖ Kde všude vás lidé mohou vidět?

Svou tvorbu nejčastěji prezentujeme na sociálních sítích, jako jsou Instagram a Facebook. K zakoupení našich radostí zase naši zákazníci mohou využít našich webových stránek www.epipi-shop.cz, kde máme (většinou) to nejaktuálnější z nabídky. Jinak stále rozšiřujeme síť spolupráce s kamennými designovými obchody, kde jsou naše radosti také k nalezení – v současné chvíli vystavujeme v obchodě Fairly Local Design Shop v Olomouci a v nejbližších dnech se také budeme zabydlovat v letenském CVRK design shopu v Praze. Dále se také rádi se zákazníky potkáváme osobně, takže s radostí objíždíme veškeré velké pražské trhy s módou a designovou tvorbou, a občas vyrazíme i mimo naše hlavní město.

❖ Kam chcete vaši spolupráci směřovat?

V současné době bychom rádi kladli důraz na samotné papírenské zboží – především rozšíření nabídky sešitů, diářů apod. Samozřejmě budeme výrobky tvořit stejným způsobem – s vlastními ilustracemi prostoupené především motivy zvířátek a krásnem přírody. Stále zároveň chceme naši tvorbou a vlastními podnikatelskými kroky inspirovat všechny okolo ke snižování odpadů a větší lásce k Zemi, na které žijeme. Chceme se více usadit jako značka, ke které se budou zákazníci vracet pro všechny své papírové drobnosti a dárečky pro své nejbližší.

Na Mint Marketu se představili především módní designéři nabízející oblečení pro děti nebo dospělé, například ArtGi nebo Apnoe.
Vedle textilu měly na marketu největší zastoupení šperky. Nejoriginálnější mi přišly náhrdelníky a náušnice z dílny WatchThis! Autorka pochází z Krakova a inspiraci vzešla z rozbitých hodin – jejich stroječek ji tak zaujal, že jí ho bylo líto vyhodit. Vytvořila si z něj šperk a tak začala její tvorba.

Mint Market v Kotvě byl nabit pozitivní energií a panovala přátelská atmosféra. Proto neváhejte a 8. 6. zavítejte na Karlovo náměstí, kde bude trh pokračovat a my se už teď těšíme, jaké novinky pro nás tentokrát organizátoři připraví.

 

MINT FASHION MARKET @ OD Kotva, Praha