- Reklama -

Buďme k sobě upřímní, s fashion a design markety se nejméně v posledních dvou letech roztrhl pytel, alespoň v Praze. Mnohé nadšence do módy a designu při pohledu do kalendáře zaskočí, kolik akcí se koná v jediný den. Markety, blešáky, pop-up shopy… A tak nikoho nemůže překvapit, že si při takovém množství zkrátka vybíráme. Prague Design Week mi padl do oka hlavně i díky lokaci a musím říci, že jsem byla opravdu příjemně překvapená.

Ve čtyřech podlažích Tančícího domu v Praze se veřejnosti představilo 82 vystavovatelů. Asi každý si přišel na své, od všeho bylo zastoupeno tak akorát. Móda, nádobí, šperky, ilustrace a vlastně vše, co vás napadne. Někteří vystavující byli velice příjemní, oslovili vás, usmáli se, prohodili pár slov, avšak někteří jen mlčky seděli na svých židlích a koukali do telefonů. To je pro mě nepochopitelné, když účelem této akce je, abyste veřejnosti představili vás a vaše dílo, a možná návštěvníky i přiměli něco si koupit. Dost však bylo popisu, pojďme se společně projít po Tančícím domu a vezmeme to odshora.

Po výstupu do nejvyššího patra jsem měla pocit, že jsem se ocitla v pekle. Spacelights je kolekce tmavých světel a osobitých šperků, které navrhuje a vyrábí designérka Eva Nečasová. A proč v pekle? No podívejte se na fotky a usuďte sami. Nejvíce mě v tomto patře však zaujal Mickeyphon. Pohyblivá interaktivní audiovizuální plastika inspirovaná postavou Mickey Mouse. Objednaná byla od studia Disney a vytvořila ji skupina panGenerator. Vyhledává zvuky z okolí, otáčí se za nimi, sampluje je a přeměňuje na rytmické hudební sekvence.

O patro níže byla velice pestrá nabídka. PolaroidLove a ikonické fotoaparáty s duší, La Modista a jejich nádherná výstavní stěna z klobouků, Hanuš Lamr Jewelry a jeho tajuplný les. Z tohoto patra mě nadchly hned dvě věci – značka wood.u, pod kterou se skrývají ručně vyráběné dřevěné erotické pomůcky a další dřevěné vychytávky, a česká značka veselých ponožek we are ferdinand.

sexy hračky wood.u
Polaroid Love

Seběhli jsme pár schodů níže a ocitli se v patře, kde se nacházel vstup. Do oka mi hned padly ilustrace výtvarníka a režiséra loutkových filmů Filipa Pošivače, který se podílí na tvorbě dětských knih a nově vznikajícím večerníčku Bionaut. Přírodními motivy mi učarovala značka porcelánu BLAHO, která představila limitovanou kolekci CZ/ATLAS – PŘÍRODA ČR. Skryté světy tvoří Petra Hamplová, vyrábějící autorské skleněné šperky.

Filip Pošivač

V posledním poschodí jsme mohli objevit dřevěné motýlky beskydské firmy BeWooden, knižní koutek a knihkupectví Book Therapy, kde najdete výběr knih a časopisů o designu, architektuře, módě, životním stylu, fotografií a umění. Sladkou tečkou byly Cakeland Cupcakes a jejich úžasné dortíčky. Sečteno a podtrženo – Prague Design Week je zajímavou akcí plnou originálních (nejen) českých výrobků, která byla na úrovni.

 

PRAGUE DESIGN WEEK 2017