Studentské vítání jara. Festival, na kterém se představí přední české kapely. Nový král. To vše je Majáles, jehož dvanáctý ročník proběhl poslední dubnový pátek v pražských Letňanech. „Láska je chemie, fialová legie.“ Ač studentka univerzity Karlovy, musím tento slogan zmínit, neboť fialová záplava studentů z Vysoké školy chemicko-technologické dominovala letošnímu Majálesu a při volbě miss a krále měli zástupci VŠCHT největší diváckou podporu.
Tří hlavní stage, které se nacházely v centru letňanského areálu, byly jednoznačně nejoblíbenější součást Majálesu. Nejplnější byla bezpochyby Krušovice stage. Na té vystoupily skupiny Jelen, Mandrage, Kryštof či Slza. U kapely Slza se ještě chvíli zastavím, jelikož její frontman Petr Lexa nejenže přebíhal z Utuberingu na Majáles, ale také se nebál a poslal svůj telefon do davu, aby na něj účastníci nafotili svá selfíčka.
Na vedlejších scénách vystoupili slovenský rapper Majk Spirit a při jeho písni Primetime Letňany doslova burácely, dále Voxel nebo Rybičky 48.
Hudebním vrcholem byl bezpochyby Xindl X, který nastoupil na stage po zvolení nové miss – Veroniky Burkové z VŠCHT. Xindl X dokonce předvedl svoje taneční kreace a se slovy „Pojďme vytvořit kolektivní debilní tanec!“ zapojil i publikum.
Po jeho vystoupení následovalo zvolení nového krále, kterým se stal student České zemědělské univerzity a jeho královské jméno zní El Vitus.
O korunovaci se podělily Eliška Kaplicky a Adriana Krnáčová, která sklidila nejmenší aplaus z celého dne. Moderování na Krušovice stage se ujal český bavič, sportovec a hudební porotce Jakub Kohák.
I přes to, že Majáles je označován za studentský svátek, neúčastnili se ho jen studenti. V areálu bylo plno dětí s rodiči. Celý festival, který měl letos i štěstí na počasí – celou dobu svítilo slunce – zakončil ohňostroj, po němž se davy přejedených, přetančených a vysmátých Pražanů vydaly směr metro.
Historie této studentské slavnosti sahá až do 15. století. Za dob Rakouska-Uherska se majáles v Litomyšli, pořádaný i přes zákaz, stal jednou z klíčových událostí Jiráskovy Filosofské historie. V Československu se tradice začala obnovovat až v polovině 20. století. Asi nejznámější příhoda je zvolení beatnického básníka Allena Ginsberga králem majálesu, kterého režim nechal o pár dní později zatknout za opilství, propagaci homosexuality a výtržnictví a vyhostit do Londýna. Ginsberg se poté zúčastnil prvního porevolučního Majálesu, aby korunoval nového krále.