- Reklama -

Již po páté mohli laici i odborníci navštívit Rumfest, největší akci zaměřené na rumy v Česku. Tentokrát se v pražských Žlutých lázních návštěvníkům předvedlo 16 vystavovatelů, kteří na českém trhu hrají prim. Ti s sebou přinesli k ochutnání více než 180 druhů rumů. Ale nešlo jen o pouhé degustování.

Organizátoři z odborného magazínu Barlife vsadili na osvědčenou šablonu svých akcí a doplnili program o zajímavé semináře, nechyběl DJ zásobený karibskými rytmy či barmanská soutěž o zájezd do Nikaraguy. Navíc vůbec poprvé si mohli účastníci vyzkoušet tzv. RumQuiz, který vycházel z oblíbeného konceptu pub quizu. A jak to fungovalo dohromady?

Prostory ve Žlutých lázních mají u této akce jednu velkou výhodu. Pokud vyjde počasí, můžete se totiž atmosférou alespoň částečně přenést na Kubu, Jamajku, Barbados, do Dominikánské republiky či jiné lokality, kterou proslavil třtinový nápoj. A i když se předpověď v průběhu dní měnila rychleji než sliby některých politiků, nakonec vše klaplo, jak mělo. Věřím, že všechny vystavovatele potěšil zájem návštěvníků, neboť u každého stánku téměř vždy někdo stál. A každý se snažil zaujmout po svém. Bartida či Rumako lákaly na širokou nabídku, naopak TTN Invest či Stock Plzeň-Božkov vsadily na své vlajkové lodě. Nicméně každý měl co ukázat a vybrat toho nejlepšího vystavovatele zkrátka dobře nejde.

Hlavní hvězdou seminářů se na letošním ročníku Rumfestu stal Ian Burrell. Ten působí jako globální ambasador rumu. Myslím si, že jeho práci mu mnoho z nás jen tiše závidí. A Ian si jako správný expert a nadšenec vzal na svá bedra hned dva semináře. A protože jde o veselého chlapíka, určitě nikdo tohoto rozhodnutí nelitoval. V prvním vystoupení nás seznámil s historií firmy Varela Hermanos S.A., která stojí za značkou Abuelo. Tu si oblíbili zejména v její rodné Panamě, kde drží titul nejprodávanějšího rumu.

Druhou půlhodinku pak Ian věnoval rumu Dos Maderas, který je specifický tím, že dozrává v sudech po sherry. Mezi oběma jeho přednáškami se uskutečnila barmanská soutěž Flor de Caña Mixtronomy Competition, ve které se čtveřice finalistů utkala o zájezd do Nikaraguy. Zatímco loni se můj favorit radoval z výhry, letos musím přiznat, že výkon letošního vítěze mi přišel spíše jako jeden ze slabších. Nicméně do odborníka mám hodně daleko a gratulace patří tomu nejlepšímu – Vítězslavu Cirokovi.

Z odborných seminářů nás čekal ještě jeden. Václav Jahn nás provedl světem bílých rumů a jejich rolí v mixologii, a tak alespoň na chvíli zase vím, jaký je rozdíl mezi rumy z bývalých španělských, britských a francouzských kolonií. Poslední položkou na programu byl RumQuiz. V něm se utkalo celkem 10 týmů, které odpovídaly na 30 otázek z pěti různých okruhů, které se všechny točily kolem oslavovaného destilátu. Klání ovládl tým s názvem Prší, jehož členové se mohou těšit na kurz v Barlife Akademii. Nicméně ani druhý a třetí tým v pořadí neskončil s prázdnou a získaly láhev útěchy.

A i když se soutěžní části kvízu zúčastnilo pouze pár desítek předem registrovaných hráčů, v publiku bylo slyšet mnoho hlasů, které zkoušely šeptem odpovídat. Myslím si, že se jednalo o zábavnou formu, jak předat zajímavosti o rumu široké veřejnosti. Poté, co skončil hlavní program, mohli si návštěvníci užít atmosféru, kterou podpořil latinskoamerickými hity DJ. A musím říct, že na všech bylo vidět, že si i poslední okamžiky Rumfestu užívají.

Rumfest by Barlife je dle mého názoru akcí, kterou by měli navštívit nejenom zarytí milovníci rumů, ale každý, kdo chce strávit příjemné odpoledne plné kvalitního pití a jako bonus se může něco dozvědět. Navíc, budete-li mít štěstí, můžete také něco vyhrát. Jde o velmi dobrý tip pro sobotní odpoledne s kamarády či partnery. Stejně jako loni mi celá akce utekla velmi rychle, a tak nezbývá, než se těšit na příští ročník.

 

Rumfest by Barlife @ Žluté lázně, Praha