Oblíbený festival Štěrkovna Open Music se vrátil k Hlučínskému jezeru – a byl to návrat vskutku povedený. Vlny jezera dodávaly celému festivalu téměř přímořský vibe a vykreslovalo jej v krásných barvách.
Festivalů je v našem malém českém rybníčku opravdu hodně. Štěrkovna se od konkurence snaží lišit nejen polohou, jak už jsme zmiňovali výše, ale i konceptem „Festival mimořádných projektů.“ Těch se v letošním roce sešlo hned několik. Prvnímu netradičnímu projektu patřil čvrteční večer – spolu s ním se mohli návštěvnící vrátit do minulosti a také nahlédnout do budoucnosti – řeč je o konceptuálním albu Nanoalbum kapely Tatabojs. To vyšlo v roce 2004, jeho děj se však odehrává v blíže nespecifikované budoucnosti. Právě na tento poklad české hudební scény, ověnčeného několika Cenami Anděl, si pořadatelé vzpomněli a oživili ho spolu s kapelou první den festivalu. Frontman kapely Milan Cais to v jednom z rozhovorů řekl: „My jsme se nerozhodli, to rozhodl David Moravec, což je pořadatel festivalu Štěrkovna Open Music v Hlučíně. Respektive nám to navrhl, jelikož akce má v podnázvu Festival mimořádných projektů. A nám se ten nápad zalíbil. Nanoalbum vyšlo v roce 2004. Dřive jsme neměli moc důvodů se k němu vracet jako k celku, když pominu velkou výstavu v Centru současného umění DOX ke třiceti letům Tata Bojs. Jde totiž o specifický kus, který drží pohromadě tak, jak je. Je to koncepční album, ze kterého se příliš nedají hrát písničky samostatně.“
Kapela zahrála celé album v kulisách, které se tématicky vážou k ději příběhu a který si zájemci mohou přečíst i v knize Nanobook. Technika sice tentokrát ukázala svou stinnou stránku, i tak to bylo vystoupení vybroušené do posledního detailu. Jeho nezpochybnitelným vrcholem byla skladba Léčitel. Roli geniálního a zároveň šíleného doktora Tečky v originále namluvil herec Jiří Schmitzer, v koncertním podání se úkolu neméně skvěle zhostil sám Milan Cais.
Konceptuální album, navíc s tématem nanotechnologií či například života/smrti, by se na komerční festival, navíc na pozdní hodinu, na samém přelomu dne, mohlo zdát trochu náročné, ale rozhodně tomu tak nebylo.
Čtvrtek ale samozřejmě nebyl pouze o Nanoalbu a Tata Bojs. Na hlavní stage zazpívala Anna K., která koncert věnovala svým nejznámějších hitům. Hned po ní patřilo pódium Mirai – ti posluchačům přinesli průřez svou tvorbou, nechybělo ani plavání na nafukovací jahodě, ale i dojemná vzpomínka na zpěváka Davida Stypku. Na Kofola stage, menším pódiu, se prostřídal Sofian Medjmedj s UDG a Portless.
I pátek přinesl jeden z mimořádných projektů. Tentokrát jím byl koncert písničkáře Pokáče. Ten totiž zahrál i s kapelou, což je záležitost, kterou mohou fanoušci zažít jen málokdy. Písně, jinak doprovázené většinou na ukulele, dostaly díky kapele zcela nový kabát. Hned po Pokáčovi na pódiu vystoupili Horkýže Slíže a rozjeli pořádný mejdan, na který hbitě navázala Lucie. Tady došlo i k zajímavému propojení hned dvou vystoupení – člen Pražského výběru – který hrál na Kofola stage hned po Lucii – Michael Kocáb, slavil ten den narozeniny. Na to kapela Lucie nezapoměla a rockerovi a politikovi věnovala příznačnou píseň Dotknu se ohně. Všechny hity asi nejznámější české kapely odzpívala sborově celá Štěrkovna.
O závěr večera se postaral Marpo a jeho Troublegang. Druhou stage ovládl raper Calin a již zmiňovaný Pražský výběr – ti na festivalech hrají málokdy, a tak měli návštěvníci opět možnost okusit něco, co jinde jen tak nezažijí.
Sobota, poslední den festivalu, přinesla zase jiné zážitky. Celý den zahájili Cirk la Putyka – poslední z mimořádných projektů festivalu. Ta přivezla svou inscenaci BOOM vol. 2.
„„“Generace Z. Head down generace. Young blood. Jaké mají hodnoty a sny? Žijí opravdu izolovaně s mobilními telefony v rukou a sluchátky v uších? Prostřednictvím vrcholného cirkusu vám poví svůj příběh. Budou hrát o svobodě a o všem, co se nás dotýká a co máme společného. Pojďte za(žít) ten neskutečný příval energie mladé generace, kterou spojily válka a cirkus. Na jevišti se setkají umělci z Cirku La Putyka a kyjevské cirkusové a divadelní akademie…“ uvedli pořadatelé vystoupení. A jejich slova byla splněna na 120 %.
Překvapení festivalu se skrývalo v možná nepopulární čas na Kofola stage – bylo to vystoupení Václava Neckáře. Obrovský úspěch zpěvák zažil na nečekaném místě – festivalu Rock for People. A úspěch to byl i na Štěrkovně. Malý pán, kterému ani roky nevzaly téměř nic z jeho pohybového talentu, si návštěvníky koncertu zcela podmanil. Koncert začal písní Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě. Skladbu z legendárních Pelíšků zná asi každý, stejně jako další písně setlistu. U závěrečné Půlnoční bez nadsázky plakalo celé publikum.
Posléze na hlavní stage začal koncert Xindla X. I ten vsadil na osvědčené rádiové hity a volba se mu rozhodně vyplatila. Na jeho koncert navázali Mig 21.
Svůj koncert zde odehrál i Tomáš Matonoha. Ten během covidu sestavil úplně novou kapelu, i tak byl jeho koncert zajímavý a posluchači se u něj rozhodně nenudili. Na konci nechybělo ani malé kouzlo – na pódiu se zjevil Tomi Paci, postava z legendárního seriálu Comeback, kterou právě Matonoha nezapomenutelně ztvárnil.
Poslední koncertní hodinka patřila Chinaski. Kapela odehrála setlist, jehož silnou část tvořila novinková deska Frihet. Posluchači však nepřišli ani o Tabáček, Kláru nebo První signální.