Na Výstavišti v pražských Holešovicích proběhl od 10. do 13. května knižní a literární veletrh Svět knihy. Již 24. ročník ohromuje impozantními čísly – zúčastnilo se jej 404 vystavovatelů z 29 zemí světa a branami veletrhu prošlo na 46 000 návštěvníků. A pak že jsou knihy mrtvým, nebo alespoň skomírajícím médiem…

Ačkoli je pravda, že mezi vystavovateli byla i nakladatelství zaměřující se na audioknihy. Největší pozornost však přesto patřila knihám v té nejryzejší podobě – precizní pevný přebal, stránky hustě popsané textem a ideální tloušťka knihy deset centimetrů. Každý knihomol musel mít pocit, že se ocitl v zemi zaslíbené. Tomuto dojmu možná napomáhal i čestný host, kterým byl letos Izrael. Mezi autory, kteří tak festival navštívili, patří například David Grossman, držitel Man Bookerovy ceny za rok 2017, Avraham B. Jehošua a další.

Hlavními tématy, kterými se Svět knihy tentokrát zabýval, byly komiksy a 20. století. Hlavní hvězdou veletrhu se měla stát komiksová legenda Alejandro Jodorowsky, jeho zdravotní stav mu však nakonec nedovolil, aby se události zúčastnil. Organizátoři i tak nabídli pestrý program a řadu domácích i zahraničních autorů komiksu.

Dalším tematickým celkem, který měl vlastní stage pro přednášky a který do určité míry s komiksy také souvisí, byl žánr sci-fi a fantasy. Zajímavou stagí bylo také Vaříme s knihou, na níž vznikaly recepty podle kuchařek, jejichž soudobému boomu nelze uniknout. Celý čtyřdenní program byl však mnohem mnohem obsáhlejší a nebylo v silách běžného smrtelníka vše stihnout.

Už jen projít mezi samotnými stánky vystavovatelů se rovnalo výpravě do džungle. Zájem návštěvníků byl i v brzkém pátečním odpoledni enormní a dalo by se říci, že na Výstavišti byla téměř hlava na hlavě. A není divu, ukořistit největší novinky nakladatelství s veletržními slevami chtěl každý. Příležitost, které by byl hřích nevyužít.

A tak se u pokladen renomovaných nakladatelů, ale i u těch menších a méně známých, tvořily dlouhé fronty trpělivých zákazníků, kteří by pro knihu i přes plot skočili. Kromě žhavých novinek se vášnivý čtenář mohl potkat i se starými známými, kteří se v nedávné době dočkaly své reedice.

Ani z tohoto nepřeberného množství knih nemohly návštěvníkům utkvět v paměti všechny, snad kromě jedné. Kdo kolem ní prošel, musel se pozastavit nad její impozantností. Řeč je o fotografické knize Thomase Lairda Murals of Tibet. Téměř 500 stran fotografií tibetských buddhistických maleb na formátu 50×70 cm nepochybně udělal dojem na každého, kdo šel okolo. Ještě větší dojem na nás udělala cena.

Jsme zvyklí, že nakladatelství Taschen, které v Česku zastupuje Slovart, vydává poněkud nákladnější knihy, přesto to jednomu vyrazí dech. Murals of Tibet totiž stojí téměř 300 000 korun. Kniha vyšla v limitované edici v nákladu 998 kusů, z nichž každý je podepsán Jeho Svatostí dalajlámou. Prohlédnout si knihu na vlastní oči byl zážitek, byť se na ni nedalo sáhnout – listovat knihou mohla pouze obsluha stánku, která si vždy vzala speciální rukavice.

24. ročník veletrhu Svět knihy letos tak opět dokázal, že zájem o knihy zůstává, ba dokonce roste, neboť návštěvníků bylo ještě více než loni. Uvidíme, co si pro nás pořadatelé nachystají na příští jubilejní ročník, kdy Svět knihy oslaví své čtvrtstoletí.

 

Autorka fotografií: Lenka Lesenská