Vítěze letošního Wimbledonu už známe – nedostižnými se opět ukázali Serena Williams a Andy Murray. Výsledky, fyzičky jednotlivců a největší překvapení necháme sportovním komentátorům; my se podíváme na celkovou atmosféru, která vynikne nejlépe na fotkách. Než se k nim ale dostaneme, věděli jste, že lístky na Wimbledon si nemůžete koupit, ale musíte je vyhrát v loterii, nebo že slavné jahody se šlehačkou jsou státem dotované na jednotnou cenu?
Začneme rovnou těmi lístky. Jak se může člověk dostat na nejslavnější a nejstarší tenisový turnaj, který letos slavil 130. výročí? (První Wimbledon se sice pořádal už v roce 1877, což by vycházelo na 139. výročí, ale protože byl přerušen ve válečných letech, slaví se „teprve“ 130. výročí.) Jak na to, když se lístky nedají koupit? Pokud nejste člen královské rodiny, extrémně bohatý nebo podobně výjimečný, tak nám, ostatním smrtelníkům, zbývají jen dvě cesty: buď se přihlásit do veřejné loterie a modlit se za vylosování, nebo každý den vstávat kolem čtvrté ráno, jít si stoupnout do fronty a opět se modlit, aby na nás nějaký lístek zbyl. Ideální je přijet kolem páté hodiny ranní, protože to je fronta ještě „snesitelná“. Většinou kolem 2 000 lidí.
Když už se tedy na nás usměje štěstí, nebo mu půjdeme doslova naproti a vystojíme frontu, co nás tam čeká? Kromě jahod se šlehačkou, které všude a každý rok stojí přesně 2 libry 50 centů, a mnoha skleniček šampaňského uvidíme hlavně areál pro 39 000 diváků včetně nejdůležitějšího centrálního dvorce pro 15 000 diváků a další dva důležité dvorce číslo 1 a 2. Kromě kurtů můžeme navštívit i oficiální wimbledonský obchod s aktuální wimbledonskou módní kolekcí navrženou Ralphem Laurenem a především budeme obklopeni oficiálními barvami – fialovou a zelenou. A víte, proč zrovna tyhle barvy? Ne? Já taky ne. A neví to nikdo. Nedochoval se totiž žádný psaný záznam, proč byla vybraná zrovna zelená a fialová.
A co když nejsem zase tak velký fanoušek, abych vstával v tak nekřesťanskou hodinu a mé jméno nebylo vylosované? Tak vám řeknu tajemství. Dvorce, kde se Wimbledon hraje, patří tenisovému oddílu All-England Club a jsou po celý rok v provozu. Můžete si tedy zaplatit komentovanou prohlídku a podívat se tak všude kromě šaten, protože ty hráči oddílu normálně využívají.
Pokud to nestačí, tak máte čas se do 31. prosince 2016 přihlásit do loterie na Wimbledon 2017. Hodně štěstí!