- Reklama -

Fashion je jedna z nejnáročnějších disciplín profesionální fotografie, která vyžaduje trpělivost a dlouhá léta učení. Robert Vano patří k nejžádanějším módním fotografům a jeho práce se pravidelně objevují ve známých módních časopisech. Z toho důvodu Robert Vano během svého Street Fashion workshopu předal účastníkům své vědomosti o módní fotografii. Workshop proběhl ve spolupráci se společností Megapixel a módní značkou TimeOut. Samozřejmostí byli krásné modelky a modelové a profesionální stylistka. Jelikož Kulturio bylo mediálním partnerem akce, také jsem se workshopu zúčastnila a o jeho průběhu se s vámi podělím na následujících řádcích.

Vano 1

Workshop byl celodenní a šlo o akci velice vyčerpávající. Začínali jsme v 9:15 a končili zhruba v 17:30. Dopolední blok byl věnován především životnímu příběhu Roberta Vana a prezentaci jeho tvorby, na kterou navázal workshop samotný. Již v průběhu jeho povídání jsme dostali spoustu užitečných rad a možnost nahlédnout do zákulisí módní fotografie. V tomto směru je naprosto zbytečné se rozepisovat o nějakých konkrétnostech. Autenticita vyprávění Roberta Vana a jeho zkušeností je nenahraditelná. Mohu pouze doporučit jeho biografii Robert Vano (fotka nemusí být ostrá).

Součástí dopoledního bloku byla také teorie. Shrnutí všeobecných zásad fotografování, bez kterých se fotograf neobejde. Účastník workshopu proto nemusí být žádný profesionál, aby jej mohl absolvovat. Dostane komplexní informace, se kterými workshop zvládne. Navíc po technické stránce byla k dispozici v průběhu celého workshopu technická podpora od Megapixelu, která byla opravdu skvělá. Přestože všichni účastníci měli vlastní fotografickou výbavu, a o to komplikovanější bylo samozřejmě řešení případných problémů a zodpovídání častých dotazů především k nastavení fotoaparátů, vše bylo zvládnuto s přehledem.

Vano 2

Již v průběhu dopoledního bloku probíhaly přípravy modelek a modela, kteří nám byli k dispozici během odpoledního fotografování. Nezbytný styling pro módní fotografii je totiž časově náročný. Ale vše bylo včas nachystáno a my se již nemohli dočkat odpoledního fotografování. Na konci dopoledního bloku jsme ovšem dostali od pana Vana nelehký úkol. Dostali jsme zadání, které nám definovalo vzhled fotografií (využití měkkého světla, neostrosti, s odkazem na fotografy Sarah Moon, Deborah Turbeville či Davida Hamiltona) a zároveň jsme měli vymyslet storyboard. Jak jsme se dozvěděli v teoretické části, storyboard a vůbec promyšlení si fotografických obrazů dopředu velice usnadní práci i čas během fotografování nejen fotografovi, ale i modelům.

Vano 5

Po hodinové pauze na oběd, kterou všichni účastníci věnovali především vymýšlení storyboardu a studování fotografií od zmíněných fotografů, nás čekalo fotografování samotné. Modelky a model byli připraveni. Styling hotov. Oblečení od značky TimeOut jim skvěle padlo. Jen začít fotit. Na tomto místě musím podotknout, že ani jeden z účastníků workshopu neměl zásadní zkušenosti s módní fotografií. Díky tomu to modelky a model s námi neměli úplně jednoduché, a o to víc musím ocenit jejich trpělivost (i když předpokládám, že vychází z jejich zkušeností a praxe). Každopádně jsme se na ně sesypali jako vosy na med. Díky naší neorganizovanosti a do jisté míry nespolupráci mezi sebou (myslím tím nás účastníky), vzalo zadání od Roberta Vana a naše storyboardy za své.

Vano 6

Přesto v různých lokacích Holešovic vznikly fotografie, ač tedy ne zcela v původním záměru workshopu, ale rozhodně obohacené novými zkušenostmi a znalostmi, které jsme získali v průběhu dopoledního bloku a které jsme se všichni snažili v rámci fotografování do vytvářených fotografických obrazů aplikovat. Na závěr celého workshopu jsme si udělali malou prezentaci našich nejpovedenějších fotografií. Z množství nafotografovaných obrázků jsme si každý vybrali jeden, ke kterému jsme následně dostali zpětnou vazbu od Roberta Vana a popřípadě i ostatních účastníků workshopu.
Byl to náročný den. Ale plný nových věcí a zkušeností, za které musím poděkovat především Robertu Vanovi, ale také modelům Adéle, Rebece a Vojtovi.

 

Workshop: Robert Vano - fashion fotografie