Léto je v plném proudu a málokdo má chuť ve vysokých teplotách jíst těžká a nezdravá jídla. Nakladatelství Slovart vydalo tři skvělé knihy, které se svým obsahem do chvílemi až nesnesitelných veder skvěle hodí.

Tanja Dusyová, Irina Pawassarová – Barevné smoothie: Rychlé a zdravé

Irina Pawassarová už spoustu let připravuje smoothie pro rodinu a přátele a pořádá pravidelné workshopy. V USA vystudovala obor „Raw Food Chef“ a provařila se také několika semináři v Irsku. Svým nadšením pro jednoduchou, ale mimořádně zdravou stravu ovlivnila spoustu příznivců (i samu sebe – už šest let neměla chřipku). Jako šéfkuchařka mnichovské restaurace Gratitude vytvořila řadu barevných smoothie s množstvím důležitého chlorofylu. V této knize je autorkou části Zelené smoothie.

Tanja Dusyová se cítí nejlépe, když se může otáčet v kuchyni. Dlouhé roky pracovala jako redaktorka kuchařských knih a proslavila se i jako autorka. Její knihy Smoothie – Obst-Power im Glas se prodalo více než 150 000 výtisků a je považovaná za stálici mezi publikacemi o smoothie. Jako profesionálka vytváří Dusyová recepty, které neslouží jen k prostému nasycení, ale mají vždycky i něco osobitého navíc. V této knize připravila části Bílé smoothie a Smoothie pro detox.

Tekutá energie připravená během chvilky, která vás zasytí i osvěží, dodá vám denní dávku vitamínů i minerálů a pohladí po těle i duši. To je smoothie, krásné barevné smoothie! Při jeho přípravě využijete čerstvé sezónní suroviny a přichystáte si z nich lahodný zdravý nápoj, který může být také účinným detoxikačním prostředkem. Ovoce a zelenina ještě nikdy nebyly tak lahodné. Radit vám budou dvě zkušené znalkyně smoothie a naučí vás nebát se nových kombinací. Můžete si vyzkoušet celkem 60 originálních receptů, jako je mexické mango, ananasový expres, rukolová raketa, bílé zlato, červený rytíř, zelenáč… Díky „školení“ autorek si smoothie určitě zamilujete.

Kniha je rozdělena do tří kapitol – Zelené smoothie, Bílé smoothie a Smoothie pro detox. Každé kapitole předchází úvod, který obsahuje základní informace o kapitole, seznam potřebných surovin a superpotravin, které smoothie obohacují o notnou dávku zdraví.

Posléze na řadu přicházejí jednotlivé recepty, které jsou velmi jednoduché, srozumitelné a doprovází je překrásné barevné fotografie.
Kuchařka vyloženě láká ke zdravějšímu stylu života a na její originální recepty se doslova sbíhají sliny.
Knihu zakoupíte za 229 Kč na stránkách www.slovart.cz.

Rowena Visagieová, Karlien Duvenageová, Shelly Meltzerová – Fitness jídelníček na míru

Rowena Visagieová je výživová specialistka u Shelly Meltzer & Associates při Sportovním vědeckém institutu v Kapském městě v Newlandsu, Jižní Afrika. Vystudovala sportovní vědy na Univerzitě Stellenbosch a výživu a stravování na UCT. Má také diplom MOV ve sportovním stravování. V současné době provozuje soukromou praxi nabízející individuální i týmové konzultace ve všech sportech a úrovních. Dříve také patřila k aktivním sportovcům, např. v triatlonu a později v hromadném běhu a v závodech horských kol na mezinárodní úrovní.
Karlien Duvenageová je registrovaná výživová specialistka a zástupkyně firmy Shelly Meltzer & Associates pro jihoafrickou provincii Gauteng. Má bohaté zkušenosti s výživou pro sportovce, spolupracuje s profesionálními i rekreačními sportovci řady odvětví a spoluorganizuje i speciální podnikové a rekreační programy. Jako přednášející je populární u aktivních sportovců, trenérů, koučů i sportovní veřejnosti.
Shelly Meltzerová je registrovaná výživová specialistka a hlavní představitelka oddělení výživové praxe při Jihoafrickém institutu sportovních věd. Má za sebou 30 let zkušeností v poradenské činnosti pro řadu domácích i mezinárodních sportovců v množství odvětví a úrovní, od rekreační po olympijskou.

Shelly také přednáší a působí jako vedoucí výzkumů postgraduálních studentů na katedře biologie člověka Univerzity v Kapském městě a je členkou fakulty Vědeckého centra artroskopie a sportu Šrí Rámačandry v Čennaí v Indii.
Sportovci potřebují specifické živiny, aby jejich tělo fungovalo, jak má. Kniha je vytvořena tak, aby sloužila jako výživová příručka i kuchařka jak pro sportovce, tak i pro jeho nejbližší. Obsahuje důležité informace o výživě a přes 80 receptů, které jsou označeny piktogramy – podle nich čtenář pozná, pro koho je recept vhodný: najdeme zde recepty se sníženým obsahem tuku, s více bílkovinami, sacharidy, vlákninou či jídla s lehkou stravitelností (nejlepší pro trávení před tréninkem a závodem).

Seznámíte se se základy živin, s významem tekutin a elektrolytů. Dozvíte se specifické informace k potřebné výživě ve vytrvalostních a silových disciplínách a pomůže vám zvolit  si nejvhodnější jídlo podle sportu, který preferujete.
Publikace vám pomůže zásobit vaši spíž, obstarat si vhodné kuchyňské vybavení a radí i s rychlou přípravou pokrmů.
Každý recept obsahuje nutriční hodnoty a je doplněn lákavou velkoformátovou fotografií a ač je kuchařka v měkké vazbě, je i tak překrásně vizuálně zpracovaná.
Knihu zakoupíte za 339 Kč na stránkách www.slovart.cz.

Kara M. L. Rosen – Šťávy pro zdraví: čistí, léčí, povzbudí

Zakladatelka společnosti PLENISH Kara Rosen strávila deset let mezi New Yorkem a Los Ageles, unavená z časových posunů a přemíry požitků a vyčerpaná hektickým programem, který měla jako zaměstnankyně newyorského nakladatelství Condé Nast, vydávajícího časopisy jako Condé Nast Traveler a Men’s VOGUE. Poté, co dva roky čelila opakovaným angínám pomocí antibiotik, se obrátila na terapeuta celostní výživy, jenž jí navrhl pětidenní očistu s využitím rostlinných šťáv. Tato očista, která původně měla být dočasným řešením pro vyčerpané tělo, jí nakonec pomohla zvítězit nad únavou a Kara se do nového životního stylu doslova zamilovala. Dala se na pravidelnou konzumaci za studena lisovaných šťáv, jež se pro ni staly prostředkem očisty, doplňování energie a trvalou součástí stravy založené na potravinách rostlinného původu, která doprovází její rychlý životní styl.

Po narození dítěte ve Velké Británii a po zahájení bitvy s poporodními kily a únavou začala Kara připravovat svá vlastní za studena lisovaná ořechová mléka a rostlinné šťávy vyráběné zpravidla ze zelené bio zeleniny. Ve spolupráci s nadanou nutriční terapeutkou Kara dosáhla ve svých produktech vyváženého obsahu živin a bílkovin. Její šťávy umožňují jemnou detoxikaci těla a zachování takového množství energie, které zaměstnaná maminka potřebuje ke zvládání práce, dítěte a pravidelných lekcí jógy.
Po roce lisování šťáv pro přátele a rodinu se na základě nadšených ohlasů zrodila firma PLENISH, která se zabývá výrobou za studena lisovaných bio šťáv dostupných pro všechny zájemce.
Špatně spíte? Máte šedivou pleť? Cítíte, že vám chybí jiskra? Zastavte se. Pročistěte si tělo. A získejte zpět svoje rozzářené a zdravé já.

Kniha Šťávy pro zdraví vám odhalí škálu padesáti odborně sestavených výživných receptů na chutné a povzbuzující nápoje. Ať už podstoupíte přísný čistící program, nebo prostě jen začleníte do svého denního programu vynikající šťávy, tato kniha vám poskytne potřebné znalosti k tomu, abyste pomocí odšťavňování dosáhli pročištění těla a zásobili se energií na cestě k fyzické obnově.
Knihu zakoupíte za 254 Kč na stránkách www.slovart.cz.