Nejdůležitější noc v muzikantském světě. Udílení hudebních cen Grammy je velkou událostí, a i letos došlo na večer plný emocí, překvapení a oslav hudby. Nebyla nouze o řadu zajímavých hostů a sošky se nyní třpytí ve vitríně těch nejlepších.

Alicia Keys na Grammy 2019 (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

Hlavní ceremonie se letos odehrála ve známém Staples Center v Los Angeles. V televizi jsme mohli vidět předávání 9 cen. Letošním ročníkem nás provázela zpěvačka a držitelka 15 cen Grammy Alicia Keys, a i když se jednalo o její moderátorský debut, vedla si velmi dobře a celým večerem provázela bez chyb. O jedno překvapení se postarala již na začátku, kdy si na pódium svolala – jak sama říká – své „sestry“, mezi kterými nechyběly například Lady Gaga nebo Michelle Obama. Samozřejmě i Alicia předvedla, co se svým hlasem dokáže, když vzpomínala na písně, které ji ovlivňovaly a o kterých si přeje, aby je sama napsala.

O zahajovací vystoupení se postarala Camila Cabello s písní Havana. Celé vystoupení bylo samozřejmě v kubánském stylu, za který se interpretka rozhodně nestydí. Na pomoc jí přišel i Ricky Martin nebo J Balvin se svým Mi Gente. Celý večer se nesl v duchu nevšedních spoluprací a tematických vystoupení.

Píseň In My Blood zazněla nejen z úst Shawna Mendese, ale také Miley Cyrus. Nezklamali ani Post Malone s Red Hot Chili Peppers, kteří své vystoupení povýšili téměř na umělecké dílo.

Offset a Cardi B na Grammy 2019 (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

Jednu z největších show připravil Travis Scott nebo vítězka za Nejlepší rapové album Cardi B. Dále vystupovala například Dua Lipa či Jennifer Lopez s tribute pro nahrávací společnost Motown.

Post Malone a Red Hot Chilli Peppers na Grammy 2019 (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

Hned první cenu večera za Nejlepší popový výkon dua nebo kapely si odnesla Lady Gaga s písní Shallow, kterou sdílí s Bradleyem Cooperem. Tuto píseň během galavečera také zazpívala. Písní roku a taky Nejlepší nahrávkou roku se stala This Is America od Childish Gambina. Ten se předávání bohužel neúčastnil.

https://www.youtube.com/watch?v=U-fbqn_1Jdo

Nejlepším nováčkem roku se stala Dua Lipa. Drake ze svých 7 nominací proměnil jednu, a to za Nejlepší rapovou píseň God’s Plan. Při své děkovné řeči všem připomněl, že „nepotřebujete Grammy, když lidé zpívají vaše skladby“.

Na pódiu se kromě moderátorky a účinkujích vystřídala i řada dalších osobností: například herec Wilmer Valderrama, rapperka Eve, herečky Nina Dobrev a Anna Kendrick nebo jihokorejští BTS, kteří vyhlašovali Nejlepší R&B album roku, které náleží H.E.R. Ta svým vystoupením rozhodně nezklamala a naopak ukázala, že si všechny nominace a získané ceny zaslouží.

Kromě oslavy hudby se slavily narozeniny Diany Ross, jejíž vystoupení si užívali všichni přítomní. Dále se pozornost upírala na Dolly Parton, které byl vzdán hold za její hudební kariéru společným vystoupením s Katy Perry, Miley Cyrus nebo taky s country zpěvačkami Maren Morris a Kacey Musgraves, která si odnesla cenu za Nejlepší country album a za Nejlepší album roku.

Diana Ross na Grammy 2019 (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

I letos se ceremoniál neobešel bez nepříjemností. Zpěvačka Ariana Grande údajně odmítla vystoupit kvůli nedostatku času na přípravu vystoupení, to však podle ní není pravda a tvrdí, že producent Ken Ehrlich lže. Přes Twitter mu vzkázala, že je schopna vytvořit vystoupení za jednu noc a on to dobře ví. Nicméně na udílení nedorazila, stejně jako například Taylor Swift nebo John Legend.

Aretha Franklin (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

Letošní ročník oslavil nejen hudbu, ale i umělkyně a umělce, kteří nás v uplynulém roce opustili. Přinesl mnoho zářivých momentů, které rozhodně nebudou zapomenuty. Jejich sestřih bylo možné zhlédnout ke konci předávání. Svůj tribute měla tedy i Aretha Franklin. Rozloučil se také ředitel Národní akademie hudebního umění a věd Neil Portnow, jemuž končí funkční období. Kompletní seznam výherců si můžete projít na oficiálních stránkách Grammy Awards.